Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 20:12




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2008 15:13 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Mai bine scriem un topic cu plante salvate, cum am reusit sa facem asta. Apoi, cel care are cele mai bune reusite, il premiem. In functie de plantele ce le indrageste mai mult. Cu mine si Anamaria scapa usor oricine, la mine cu hoya sau violeta, la Anamaria cu strepto, violete ... :pupici: Eu acum incerc sa salvez un stephanotis, l-am taiat drastic, adica dintr-o tulpina de 1,5 metri au ramas 20 cm ... Asta este mulitare, nu salvare. Insa semn bun, a aparut un mugur de frunza

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Mar 2008 20:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Pai la mine si-au revenit aproape singure. Pe timpul ''incovalescentei'' este adevarat ca aveam mai multa grija si vorbeam cu ele.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2008 17:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
haide sa incerc sa vedem daca voi reusi sa salvez un Chamaecereus silvestrii care arata astfel: Imagine
a trecut o saptamana de cand Gino ma sfatuia
gino scrie:
Cactusul respectiv este un Chamaecereus silvestrii, si nu prea arata bine...Cred ca ar trebui sa desprinzi partile care sunt in regula, sa le lasi undeva la umbra cateva zile sau chiar o saptamana, pentru ca partea bazala sa aiba suficient timp pentru cicatrizare, apoi pot fi plantati intr-un amestec normal pentru cactusii, fara sa fie ingropati mai mult de 1 cm. In aproximativ o luna de la plantare, vor apare primele radacini si vor intra in vegetatie. In prima luna, udarea trebuie facuta cu atentie, apoi in ritmul normal pentru cactusi, adica o data pe saptamana in perioada de primavara.
Chamaecereus silvestrii are nevoie de soare mult in perioada de vegetatie si de temperaturi scazute iarna.


am facut asa cum m-a sfatuit el si am desprins partile care am crezut eu ca mai pot fi salvate, le-am lasat la umbra timp de o saptamana Imagine

acum i-am plantat in pamant de cactusi amestecat dupa sfatul lui Gino cu pietris mic (carbune de lemn nu stiu unde sa gasesc? e bun oare cel pentru gratar? :uff: ) si, pentru ca am obtinut doua ghivecele ma gandeam sa le tin in conditii oarecum diferite ca sa vad cum evolueaza. ce ziceti?
are cineva vreo sugestie?
primul pas a fost ca pe unul dintre ele (cel cu trei puisori) l-am udat putin de tot dupa plantare, iar celui de-al doilea (cel din ghivecelul alb) nu i-am pus apa deloc.
Imagine

ma gandeam sa-l tin pe unul la soare si pe unul mai la umbra sau? ufff... tare mult mi-as dori sa pot salva plantuta asta...

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2008 22:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Si la mine era foarte amarata, dar am udat-o si am scos-o pe balcon Acum si-a revenit.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2008 22:22 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
spuneti-mi,va rog,de ce sufera planta mea si ce tratament sa-i aplic;mentionez ca este in aceasta stare de cand era mica si asa a crescut,fiecare frunza fiind la inceput normala dar apoi se ingalbenesc si se usuca pe jumatate


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2008 22:23 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
aceasta este planta mea bolnava;cordelynaImagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Apr 2008 09:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Poate fi lipsa de umiditate in aer.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Apr 2008 11:27 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
Stefana,sa o puverizez zilnic? poate fi si un deficit de ceva(fier,etc)?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2008 09:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
elena scrie:
aceasta este planta mea bolnava;cordelynaImagine

Elena, daca zici ca planta ta se comporta asa de cind era mica te sfatuiesc sa scoti planta din ghiveci poate gasesti pe acolo si ceva daunatori, curata planta de toate uscaciunile, scutura bine pamintul de pe radacini si pune-i pamint proaspat si apa.
Astept sa vad cum ai coafat-o :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2008 10:25 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
asa am sa fac,multumesc pt.sfaturi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: salvare
MesajScris: 17 Iul 2008 14:12 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2008 11:12
Mesaje: 94
Localitate: Ilfov Mogosoaia
Am un Phitosporum la care tin ca la ochii din cap si ca sa vedeti unde duce nebunia asta, am tinut saraca planta in veranda ( la adapost de frig, vant, ploaie si tot tacamul. Beleaua mare era ca stagna din crestere. Schimb ghiveciul, schimb substratul, pun ingrasaminte - nimic ( numai locul nu-l schimbam ,sa nu pateasca floricica vreun accident afara). Anul acesta datorita unor lucrari in casa am fost obligata, cu inima stransa, sa o scot afara.
Ei bine acum planta mea este superba, are cresteri proaspete si chiar a inflorit, florile au un parfum de te innebuneste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Iul 2008 14:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Ai vazut, planta ta vroia sa respire aer curat si sa o vada lumina soarelui :bravo: Sa-ti traiasca !!!
Pune si o foto cu ea sa o vedem si noi in toata splendoarea :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001