Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 15:33




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: FLORILE PLANTELOR IN BUCATARIE
MesajScris: 01 Noi 2007 14:12 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Pentru ca suntem la plante in bucatarie putem vorbi si de flori comestibile.
Exista anumite plante ale caror flori sunt comestibile.
Cu ajutorul lor putem decora diverse prajituri sau coktail-uri. Preparatele astfel decotare vor avea un efect deosebit.
Dar unele se pot folosi si la preparatele gatite.
De la flori se folosesc numai petalele, staminele si pistilul se vor indeparta, tragand usor de ele in sus.
Plantele ale caror flori le folosim la mancare nu trebuie sa fie stropite cu substante chimice si nici prafuite.
Iata cateva dintre ele:
Borago officinalis sau Limba mielului, are florile mici albastre asemanatoare unor clopotei se folosesc la decorarea prajiturilor sau coktail-urilor
Calendula officinalis cunoscuta de noi sub denumirea de galbenele pe langa utilizarea in tratamentele naturiste si industria farmaceutica se folosesc si in gastronomie. Cu ajutorul lor putem colora aluaturile dand o culoare galbena puternica.
Este un inlocuitor al sofranului (care este foarte scump, el fiind obtinut din pistilul de Crocus)
Lavandula angustifolia, Levantica, foarte mult utilizata in Franta unde exista campuri intregi cultivate cu lavanda.
Cucurbita pepo - Florile de dovleac - si ele se intrebuinteaza, ca decor sau umplute cu diverse combinatii de orez.
Tropaeolum - Florile de Condurul doamnei sau caltunas se folosesc in deserturi sau diverse bauturi.
Viola - Florile de la panselute sunt utilizate in special pentru ornarea prajiturilor. Aroma este ca de menta dar mai fina.
Sambucus nigra - Socul, din florile lui se face o bautura rocoritoare cu multe vitamine si foarte energizanta.
Centaurea cyanus – Albastrele – este de asemenea folosita in gastronomie.
Ar mai fi multe: Robinia pseudoacacia - florile de salcam, petalele de trandafiri din care se prepara o dulceata rafinata, margaretele si Chrysanthemum - crizantemele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2007 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
O alta planta cu flori comestibile este si Salvia. Florile se recolteaza imediat ce s-au deschis si se folosesc cu precadere in preparatele cu carne si orez.
Oregano de la el putem consuma toata floarea fara codite. Este folosit sub forma de condiment in preparatele de legume, peste si pui.
:foarte bun:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FLORILE PLANTELOR IN BUCATARIE
MesajScris: 06 Mai 2018 15:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Că tot s-a scris în urmă cu mulți ani despre Salvia ... și că florile acesteia sunt comestibile ... iată pentru prima dată și în grădinuța mea flori de Salvia.
Dar cine se încumetă să le pună în mâncare ? Sunt atât de frumoase, de delicate, deosebite ... mi-e milă să le rup. Nici frunzele nu prea le folosesc la mâncare.
Nu am văzut până acum flori de Salvia. Nici nu știam cum înflorește Salvia. Anul trecut am achiziționat-o, cică pentru a folosi frunze proaspete la mâncare ... cred că am luat vreo 2 - 3 frunze, o singură dată, sau poate de 2 ori. De atunci e doar de decor în grădinuță. Mi-e milă să o rup. :inger:


Fişiere ataşate:
12 - Salvia officinalis - 04.05.2018.jpg
12 - Salvia officinalis - 04.05.2018.jpg [ 95.64 KiB | Vizualizat de 12438 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FLORILE PLANTELOR IN BUCATARIE
MesajScris: 11 Mai 2018 17:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am o frumusețe de Salvie ! :dans: :Yes:


Fişiere ataşate:
IMG_20180509_165207 b.jpg
IMG_20180509_165207 b.jpg [ 170.43 KiB | Vizualizat de 12420 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FLORILE PLANTELOR IN BUCATARIE
MesajScris: 12 Mai 2018 09:02 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Frumos a crescut salvia ta. Dacă îți place gustul ei ai de unde rupe câte 2-3 frunzulițe. Eu nu am folosit și nici nu am idee ce gust are. Sunt destul de conservatoare cu condimente noi.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FLORILE PLANTELOR IN BUCATARIE
MesajScris: 12 Mai 2018 11:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
O am cam de 1 an. De atunci cred că am luat doar vreo 2 - 3 frunze, o singură dată, sau poate de 2 ori. De atunci e doar de decor în grădinuță. Mi-e milă să o rup. :inger: Nu e rea la gust. Dă o aromă bună fripturii. :miam:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001