Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 15:18




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nicotiana Alata (Regina-noptii)
MesajScris: 09 Iul 2010 00:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Poveste cu Seminte

Pe buna dreptate aceasta floare este Regina noptii. Cind pina si petuniile si caprifoiul isi reduc din parfum in racoarea serii, pentru aceasta frumoasa abia dupa apusul soarelui incepe petrecerea. Chiar si un singur fir in gradina iti rasuceste inevitabil nasul dupa parfumul ei.

Bunica mea are mereu prin toata curtea flori de Regina-noptii si mereu cind plec de la ea seara tirziu ma opresc sa le adulmec :flori parfumate: .

Pina acum citiva ani credeam ca nu este decit alba si, ocazional, mai crestea cite un fir ce facea flori cu vinisoare movulii, din care bunica pastra mereu seminte, sa aiba si anul viitor "regina-noptii mov".

Va dati seama ce surpriza am avut anul trecut cind am gasit plicuri cu seminte de Regina-noptii iar in fotografii erau flori roz, rosii si visinii! Am inhatat plicul din raft si deja ma gindeam ce bucurie o sa-i fac bunicii. Asa ca eu mi-am oprit intr-o hirtiuta citeva seminte si restul le-am dus bunicii cu tot cu plic, sa le puna direct in gradina. Dar nu mai stiu nimic de soarta lor, anul trecut nu am vazut "regine visinii" la bunica, iar bunica nu-si mai aminteste ce-a facut cu ele, daca le-a semanat, daca le-a dat sora-mii "sa le puna bine" - atit de bine ca s-au ratacit... In fine, eu stiam ca i-am dat tot pliculetul bunicii, asa ca am cautat din nou seminte la plic.

Anul asta am inhatat iarasi un plic, de data asta cu "amestec pentru jardiniere" pe care erau in poza si "regine visinii". Insa din amestecul respectiv nu mi-a iesit nici o regina. Au inflorit deja toate in mai, sint floricele de cimp, unele parfumate, insa nici una pe care s-o cunosc sau s-o mai fi vazut undeva.

Stiind eu ca-s flori de gradina, am zis ca nu le-a placut in jardiniera. In gradina se face o tufa mare, de aproape 1m inaltime, pentru ca este o planta care "se intinde cit ii e plapuma". Vreau sa spun, daca are mult pamint sa-si intinda radacinile, se face maaaare-mare. Insa nu se supara deloc nici daca sta cuminte intr-un ghiveci sau mai inghesuita cu mai multe surate intr-o jardiniera. Dovada ca am vazut in primavara ghivece de 10cm cu regine inflorite. Grena! Si foarte scumpe pentru o floare anuala, parerea mea... Asa ca n-am cumparat-o.

Eu aveam prin diverse hirtiute niste seminte culese anume de la petuniile vargate puse de Primarie in jardinierele comunitare. Asa ca am pus in primavara toate semincioarele de prin hirtiute in aceeasi rasadnita ca petunii ce se gaseau. Au iesit multe plantute. Si dese. Am apucat sa dau citeva cind aveau 3-4 frunzisoare si am povestit mereu cum am cules eu semintele de petunii si ca sigur vor fi petunii "din cele vargate, ca niste umbrelute." Am dus aproape jumatate din ce rasaduri mi-au ramas la Constanta tot cu aceeasi reclama: "petunii vargate, ca umbrelutele".

Petuniile care mi-au ramas le-am pus in 2 jardiniere lungi iar cele citeva fire care n-au mai avut loc le-am strecurat in ghivece cu gindul ca vor atirna frumos inflorite, repet "ca niste umbrelute", in vreme ce celelalte plante din ghivece vor creste "in sus".

Si trece luna mai. Petuniile mele fac frunze dupa frunze, unele tulpini deviaza putin spre marginea ghivecelor, insa in loc s-o ia in jos se tin sus si tare. Iar frunzele, mamica, zici ca erau niste salati. M-am tot uitat eu la frunze pe Internet, nu prea erau petunii cu frunze asa mari. Trebuie sa stiti ca rasadurile de petunii si cele de regina-noptii se aseamana... pina la un moment dat. Insa in poze, Regina-noptii avea frunzele mai ascutite la virf...

De la Constanta mi se zice ca mai degraba sint Regina-noptii. Eu: "Nuuuuu, nu se poate. Sint sigura ca astea-s din semintele culese cu mina mea de la petunii... stiti deja, vargate, ca niste umbrelute".

Ce-mi trece mie prin cap: te pomenesti ca petuniile alea or fi hibrizi care fac seminte insa urmasii lor sint sterili! Adica nu fac flori! Adica, dupa vorbirea populara, sint niste "omoi". Vai, ce necaz! Abia asteptam sa-mi umplu balconul de "umbrelute" si cind colo am niste salati numai frunza. Va spun sincer, eram hotarita sa nu le mai tin. Le-am udat mereu ca mi-era mila de ele; se pleostesc imediat daca n-au apa. Insa deja am mutat cu prea putina mila 2 din ele care s-au intins prea tare si luau soarele altor plante cu frunzele lor mari, zic, le-am mutat in jardiniera de afara unde se muncesc acum saracele sa-si refaca radacinutele cam "smulse", deh, mai erau si alte plante in acele ghivece. :oops:

Nici nu stiu cum a reusit sa treaca neobservata, insa a reusit. Una din "petuniile" din jardiniera de pe pervaz si-a ascuns tija florala in dreptul ramei geamului si n-am vazut-o decit in ziua cind a deschis primul bobocel! Evident si indubitabil, de Regina-noptii! Roscat-movulie!

Acum mi-au intrat din nou la inima fostele "petunii" si le studiez cu mare atentie. Stiati ca Regina-noptii isi increteste marginile frunzelor cind incepe sa formeze tija florala? Abia atunci frunzele se si ascut la virf, altfel ele au virful mai rotunjt si frunzele sint la fel de lipicioase ca la petunii. Deja mi s-a confirmat fenomenul cu incretirea la inca 2 fire, care au acum boboci. Prima care a inflorit are acum 4 flori, bobocii noi se inchid dimineata si se deschid seara iar tija creste inca si formeaza noi boboci. Parfumul este mai intens decit cel pe care mi-l amintesc de la florile albe si numai florile mature (la a 3-a deschidere) au parfum intens.

In aceeasi jardiniera cu "prima inflorita" sint vreo 7 fire, insa nu s-au "canibalizat". Tijele isi fac loc cu gratie pe deasupra marii de frunzute verzi, pe masura ce plantuta incepe sa-si increteasca marginile frunzutelor, de parca se pregateste de bal. Un bal ce se tine in fiecare noapte dupa ce "cresc mari". Si unde sint mereu Regina noptii.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nicotiana Alata (Regina-noptii)
MesajScris: 16 Oct 2012 22:14 
Neconectat

Membru din: 16 Oct 2012 20:00
Mesaje: 2
Buna seara,

Si eu am Regina Noptii si m-am bucurat de ea toata vara, am tinut-o pe balcon si a facut flori si iar flori si alte flori si i-a mers bine, dar de cand a venit frigul a palit si i s-au uscat de tot cateva frunze. Am luat-o in casa dar din pacate tot nu ii merge bine, se ofileste. Ce trebuie sa ii fac ca sa o inviorez?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nicotiana Alata (Regina-noptii)
MesajScris: 17 Oct 2012 11:57 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Buna Raluca,
Din pacate nu cred ca poti pastra Regina noptii peste iarna. Este o planta anuala al carui ciclu de viata este de un an.
Daca vrei sa o ai si la anul aduna semintele si la primavara devreme le poti semana.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nicotiana Alata (Regina-noptii)
MesajScris: 17 Oct 2012 16:42 
Neconectat

Membru din: 16 Oct 2012 20:00
Mesaje: 2
Multumesc mult pentru raspuns. Am deja adunate seminte din vara, asa o sa fac.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nicotiana Alata (Regina-noptii)
MesajScris: 04 Iul 2018 19:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Prima mea regină. De ani de zile mă ”chinui” să o am și în sfârșit mă pot bucura de frumusețea ei. :dans: :Yes:


Fişiere ataşate:
IMG_20180703_210204 b.jpg
IMG_20180703_210204 b.jpg [ 76.49 KiB | Vizualizat de 13394 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nicotiana Alata (Regina-noptii)
MesajScris: 05 Iul 2018 22:12 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
De ce te-ai chinuit? La mine răsare singură din semințele care se scutură. Răsare pe unde nu trebuie așa că păstrez 1-2 plante. Seara parfumul florilor se simte foarte bine este plăcut și relaxant.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nicotiana Alata (Regina-noptii)
MesajScris: 06 Iul 2018 08:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Eu nu am mai avut până acum Regina-nopții și nici nu există pe nicăieri în vecini. Am tot pus semințe de câțiva ani, dar nu a răsărit nici un fir. De-aia m-am ”chinuit” să o am.
Cele pe care le am acum nu sunt răsărite din semințe, ci luate ca răsad din fața unui alt bloc din oraș. Am cerut și mi s-a dat voie să iau câțiva pui dintr-o altă grădină din oraș.
Acum că o am, sper să răsară și la mine singură de acum înainte, să se auto-însămânțeze. :inger:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nicotiana Alata (Regina-noptii)
MesajScris: 06 Iul 2018 08:59 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Am înțeles. Cine știe ce nu le-a plăcut, or fi fost semințele vechi :oare: Bine că ai reușit, succes cu ele în continuare.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nicotiana Alata (Regina-noptii)
MesajScris: 06 Iul 2018 09:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Mulțumesc ! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001