Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 12:32




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Care e diferenta dintre vagonul de dormit si cuseta?
MesajScris: 10 Aug 2009 18:54 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Poate sa-mi raspunda cineva la aceasta nelamurire?

Plecam in concediu, am optat pentru tren, biletele le avem...dar de lamurit nu m-a lamurit nimeni si vreau sa stiu ce alegere am facut...

Daca am ales bine sau nu...va voi comunica la intoarcere... :pupici:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Aug 2009 19:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
vagonul de dormit este impartit in mai multe cusete .
Concediu placut :pupici:
intra pe DEX online si te lamuresti si tu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Aug 2009 19:29 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Da...ai dreptate...
Cf Dex.... CUȘÉT//Ă ~e f. Pat pentru o persoană în vagoanele de dormit sau în cabinele de vapor. /<fr. couchette

Dar cf - REGULAMENTUL PRIVIND TRANSPORTURILE PE CAILE FERATE DIN ROMÂNIA , art.23.3 Pentru a calatori la vagon cuseta...
si 23.4 Pentru a calatori la vagon de dormit... - acestea sunt 2 lucruri diferite....si eu am pus intrebare facnd referire la aceste 2 articole....
....iar DEX-ul...il mai studiez si eu... :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Aug 2009 19:32 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Fiind perioada concediilor, m-am gandit ca totusi a mai circulat careva cu trenul...si voi primi lamuriri din experienta proprie nu din alte...surse... :oare:

Oricum multumesc pt intentie... :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2009 12:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
andy's scrie:
Fiind perioada concediilor, m-am gandit ca totusi a mai circulat careva cu trenul...si voi primi lamuriri din experienta proprie nu din alte...surse... :oare:

Oricum multumesc pt intentie... :buchet:


Noi am fost in Rusia cu tren romanesc cu vagon de dormit.
Cabina respectiva avea patru paturi, doua pe dreapta si doua pe stinga (suprapuse). La fereastra cabinei existau doua masute rabatabile pentru luat masa.:dans:

In Romania am fost in muntii Semenic tot cu vagon de dormit dar am stat la cuseta. Cuseta avea 3 paturi, un dulap mic pentru bagaje si haine si o chiuveta mica utilata cu un sapun micut, pahar pentru periuta si pasta de dinti si un cuier/cui pentru prosopel. De asemenea, masuta respectiva la fereastra. :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2009 12:31 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Se observa ca nu prea am circulat cu trenul deoarece nu am cunostintele necesare...dar omul cat traieste invata...nu?
Apoi...nu stiu ce sa zic....cred ca ma asteapta o surpriza in tren, ce fel de surpriza...ramane de vazut... :uff:
Oricum nu am luat si bilete pt intors...in caz ca nu am nimerit cu vagonul de dormit, la intoarcere vom lua la cuseta... :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2009 12:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
andy's scrie:
Se observa ca nu prea am circulat cu trenul deoarece nu am cunostintele necesare...dar omul cat traieste invata...nu?
Apoi...nu stiu ce sa zic....cred ca ma asteapta o surpriza in tren, ce fel de surpriza...ramane de vazut... :uff:
Oricum nu am luat si bilete pt intors...in caz ca nu am nimerit cu vagonul de dormit, la intoarcere vom lua la cuseta... :oare:


Darrrrr, ce sa-ti mai zic.....calatoriile respective le-am facut pe vremea apusa.....acum s-or mai fi schimbat multe pe caile ferate romane .....sper ca in bine dar mai stii, vorba ta, cine stie de ce surprize poti avea parte. Concediu placut, te asteptam sa ne povestesti prin ce ai trecut. :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2009 13:16 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Cu siguranta.... :)
Poate vor mai fi persoane care pe ultima suta de metri se vor decide sa ia trenul- asa cum am facut noi - si informatiile din acest topic le vor fi de folos... :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2009 16:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Si eu am fost acum muulti ani cu vagon de dormit :D
Pe atunci erau cu 2 sau 3 paturi in compartiment (parca in functie de clasa: I sau II ). Cu micul spatiu pentru toaleta de dimineata (paravan, oglinda, chiuveta...).
Iar cu vagon-cuseta a fost altcineva si avea 6 locuri, 3 pe o parte, 3 pe cealalta (clasa a IIa ), paturi rabatabile, fixate in perete, ziua puteau fi stranse. Ceva mai putin confortabil.
Cu odihna in tren, nu stiu ce sa-ti zic: unii pot dormi si cand e zgomot, altii nu inchid un ochi, oricat ar fi de obositi. Eu dormeam rapid :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2009 17:11 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Problema este ca avem si un copilas cu noi...sper sa nu o deranjeze sunetul...si sa se obisnuiasca cu trenul.... :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2009 17:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
andy's scrie:
Problema este ca avem si un copilas cu noi...sper sa nu o deranjeze sunetul...si sa se obisnuiasca cu trenul.... :(


Glasul rotilor de tren :dans: e un zgomot ritmic, linistitor, multa lume il adora si doarme bine in tren.

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2009 18:30 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Da bine zici tu, Floricico.... :mrgreen:
Acum doarme, inainte de marea confruntare.... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Aug 2009 09:51 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Ne-am intors de la munte...a fost super si chiar cu trenul...nu ne pare rau ca am lasat masina in favoarea trenului...Am calatorit noaptea iar din cele 9 ore ~ 8 din acestea, am dormit...
Pt pitica mea a fost prima iesire de acest gen dar nu am avut probleme cu ea...a dormit bustean... :mrgreen:
Conditiile la vagonul de dormit au fost pe masura asteptarilor...au fost 2 paturi suprapuse, asternuturi curate, chiuveta si dulapior cu oglinda ( in acesta s-au aflat 2 sticle de apa plata 0,5l cu 2 pahare de unica folosinta si 2 seturi de igiena personala ), cuier si umerase...usa s-a putut inchide pe dinauntru si nu am dus grija ca cineva ne va "cauta" prin bagaje...etc...

A costat dar a meritat si...ma bucur ca am ales vagonul de dormit si nu vagonul cuseta... :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Aug 2009 11:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Bine ai venit ! Ma bucur ca vacanta a fost pe masura asteptarilor.
De fapt ati stat la cuseta, numai acestea au chiuveta si dulapior - eu asa stiu, celelalte care au patru paturi fara chiuveta si dulap se numesc cabine. :mrgreen:
Am o curiozitate, poate lamurim care sunt cabine si care sunt cusete : pe biletele de tren este specificat ceva ? asta in cazul in care nu le-ai aruncat. :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Aug 2009 12:08 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Draga mea...pe bilete scria - Vagon de dormit...Nr.vag...Clasa...Data

Mai jos, Nr.loc...etc...

In cusete sunt 4-6 paturi, in functie de clasa... :wink: ... iar noi am avut doar 2 si acelea supraetajate... :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001