Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 12:06




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Mai 2008 08:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Varicela (varsatul de vint) este produsa de virusul varicelo - zosterian.
Asta inseamna ca si zona Zoster apare din cauza aceluiasi virus. In concluzie, copiii si adultii care n-au avut varicela se pot contamina daca au fost in preajma unei persoane infectata cu virus activ indiferent de forma - varicela sau zona Zoster. :uff:

Cind virusul devine inactiv el nu dispare ci ramine in organism in stare latenta. :x

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Mai 2008 11:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Ai idee spre exemplu daca mie imi trece practic... si il vizitez pe bunicul meu care nu a avut... il pot contamina? Care or fi efectele varicelei la o persoana de aprox 80 de ani? Presupun ca devastatoare.... :(

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Mai 2008 12:06 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
dupa ce iti trece eruptia ar trebui sa mai stai ,,izolata'' cam 1 saptamana ca sa fii sigura ca a trecut definitiv-perioada de convalescenta-
la adulti boala poate da complicatii severe, iar batranii e indicat sa se fereasca pe cat posibil de a contacta boala pt ca ei in general au sistemul imunitar cam slabit.

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Mai 2008 17:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
floare mica scrie:
Varicela (varsatul de vint) este produsa de virusul varicelo - zosterian.
Asta inseamna ca si zona Zoster apare din cauza aceluiasi virus. In concluzie, copiii si adultii care n-au avut varicela se pot contamina daca au fost in preajma unei persoane infectata cu virus activ indiferent de forma - varicela sau zona Zoster. :uff:

Cind virusul devine inactiv el nu dispare ci ramine in organism in stare latenta. :x


O , cand pomenesti de zona Zoster, mi se pare ca m-a deranjat mai mult decat cand atunci cand am avut varicela. Sper sa nu mai trezesc niciodata virusul ala inspre o noua reactie. E f urata starea. :?

_________________
Good communication is as stimulating as black coffee, and just as hard to sleep after. — Ann Lindbergh
http://community.webshots.com/user/Hoya_album


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Mai 2008 07:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Cami, ai dreptate, nimeni nu vrea sa fie bolnav. Am citit ca virusul se poate activa cind sistemul imunitar al organismului este slabit dar, forma de boala este mai usoara ! :oare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2009 00:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2007 20:45
Mesaje: 123
Localitate: Cluj-Napoca
Fetelor, si ziceti ca apa asta e buna si la plante?

_________________
www.erwin.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2009 13:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Erwin scrie:
Fetelor, si ziceti ca apa asta e buna si la plante?


Draga, Erwin, eu n'as da atitia bani sa ud plantele cu apa saracita in deuteriu oricit de bine le-ar face ..e mult prea scumpa !

Daca totusi vrei sa uzi florile cu o apa mai buna poti sa faci singur in casa apa energizata. Iei o sticla de 1 - 2 litri, pui apa in ea lasind-o goala de trei degete. Zbati sticla de aproximativ 100 de ori apoi uzi florile si gata.
Foarte interesant este faptul ca aceasta apa e foarte buna si pentru noi, oamenii ! :dans 2: :dans 2: :dans 2:
Apa lasata prea mult in repaus dupa zbatere isi pierde proprietatile :uff:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2009 17:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2007 20:45
Mesaje: 123
Localitate: Cluj-Napoca
Ce calitati dobandeste prin aceasta "zbatere"?

_________________
www.erwin.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2009 18:14 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 14:06
Mesaje: 90
Probabil se oxigeneaza. :D
Deci devine excelenta pentru pesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2009 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Erwin scrie:
Ce calitati dobandeste prin aceasta "zbatere"?


Capata energie ! :floare: florile udate zilnic cu aceasta apa isi schimba ritmul de crestere, practic ritmul lor biologic este puternic activat/schimbat, se prind si cresc mai repede si infloresc mai des.

Mai sunt si alte metode de a energiza apa si anume prin transmiterea energiei cu palmele, cu o bagheta de energizare, cu pendulul de bazalt etc. Apa activata cu pendulul de bazalt capata structura Domusului adica lotusul cu 16 petale acestea simbolizind principalele elemente chimice din tabelul lui Mendeleev. Prin aceste metode se zice ca apa isi pastreaza calitatile dobindite un numar mare de ani.
Nu se bea la intimplare ci 100 ml. dimineata si 100 ml. seara cu 30 minute inainte de masa.. aceasta apa declanseaza in corp anumite vibratii, exact pe acolo pe unde sunt probleme. Dupa 4 - 5 zile urina se tulbura ceea ce inseamna ca se elimina toxinele acumulate apoi organismul se relaxeaza. Daca in acest timp se fac diverse tratamente pentru anumite boli aceasta apa scurteaza timpul de refacere a organismului....
eheheee Erwin, mi-ai dat o tema, :Yes: de miine ma apuc sa zbat apa ... pentru mine si plante :dans 2:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2009 21:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2007 20:45
Mesaje: 123
Localitate: Cluj-Napoca
Si eu o sa o "zbat" :))

_________________
www.erwin.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2009 22:21 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 14:06
Mesaje: 90
Cum adica capata energie? Simpla miscare a apei nu e mare lucru, de ce capata energie si ce fel de apa? In fond, daca dai drumul tare la robinet si atunci apa se agita, cateodata chiar tare, tot apa energizata e? Explica putin mai stiintific, sa intelegem mai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2009 23:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
einsteinitza scrie:
Cum adica capata energie? Simpla miscare a apei nu e mare lucru, de ce capata energie si ce fel de apa? In fond, daca dai drumul tare la robinet si atunci apa se agita, cateodata chiar tare, tot apa energizata e? Explica putin mai stiintific, sa intelegem mai bine.



Se foloseste orice apa : apa de izvor, de robinet, plata, minerala....
.. procedeul se bazeaza pe entuziasmul si participarea afectiva a persoanei care zbate apa fiind cu mare credinta de Dumnezeu. Cred ca la aceasta apa care e impulsionata prin zbatere se potriveste mai bine termenul de apa dinamizata asa cum si apa pusa in piramida se numeste apa de piramida, mai este si apa PI care este o apa filtrata fizic si biologic si energizata cu o instalatie numita Life Energy... dar, poate ai auzit si tu ca si mama care-si imbaiaza bebelusul o face cu multa dragoste pentru copilul ei, arunca apa peste corpul copilului, ingina si o rugaciune, este o adevarata energie pe care i-o da copilului prin simpla imbaiere.... mai stiintific :nu stiu:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2009 08:32 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 14:06
Mesaje: 90
Da, se poate sa ai dreptate. Insa eu sunt sceptica.Nu cred in orice. Chestia cu dragostea mamei cand imbaiaza copilul are loc si fara zbatere, e vorba de energia emisa de mama spre copil, fie ca il spala, infasaza,hraneste sau il leagana.Aici cred ca explicatia nu e agitarea apei ci legatura formata intre cei doi.Ca eu sa descopar aici o energie in datul cu apa pe corpul copilului, generata de miscare, mi se pare extrem.
Daca eu agit apa si din cauza asta primeste energie de la mine, aceasta poate fi pozitiva sau negativa, depinde de starile mele de peste zi si nu sunt mereu in forma maxima. Sunt zile mai bune si mai proaste. Si nu inteleg de ce trebuie sa o agit, pot sa o tin in mana sau sa bag mana in galeata si , dupa aceasta teorie, transmit energie. Cred ca e o chestiune foarte exagerata, o teorie fara fundament.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2009 14:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Eu am enumerat mai multe procedee prin care apa se incarca cu energie, n-am spus ca la imbaierea bebelusului mama zbate apa ....nici apa pusa in piramida pentru energizare nu trebuie zbatuta... intr-un cuvint apa se incarca cu energie mai mult sau mai putin in functie de procedeul folosit !
Fiecare persoana este inzestrata de la natura cu un cimp energetic mai mare sau mai mic. Uite-i pe bioenergeticieni, ei nici nu ne ating corpul, pur si simplu isi plimba palmele la oarecare distanta de-a lungul corpului nostru si ne transmit din energia lor pe care zic ca o primesc din spatiu. :inger: Am simtit acest lucru pe pielea mea deoarece m-am supus la citeva sedinte de bioenergie si am ramas :shock: de caldura puternica pe care am simtit-o plimbindu-se prin corpul meu sau numai in locul cu probleme pe care l-am indicat :lol:

E dreptul tau sa fii sceptica, Einsteinitza :buchet:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001