Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 15:41




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tratamente naturiste
MesajScris: 25 Oct 2007 23:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
O rugaminte, stiti careva vre-un tratament naturist impotriva caderii parului ? Imi cade cam mult par si am incercat diverse tipuri de sampon. Fara rezultat insa. Parul meu e foarte des. Cu toate astea imi cade mult. In special in ziua imediat urmatoare dupa ce ma spal pe cap.
Am incercat si cu ulei de masline. Simplu. Fara nimic altceva. Si nu prea a mers.
Am auzit ca se combina ulei de masline, cu ceva ceai din frunze de mesteacan si cu mai ceva ... nu mai tin mine ce .
Daca stiti, va rog, un mic ajutor.

Va pup.
:pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Oct 2007 08:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Mai intii vreau sa iti spun ca e normal sa-ti cada fire de par dupa ce iti speli parul. Sunt fire moarte dar altele noi le vor lua locul. Parul se regenereaza continuu. Cu galbenus de ou ai incercat ? Hraneste radacina parului si in acelasi timp curata foarte bine pielea capului. Nu este bine sa schimbi samponul prea des. Fiecare sampon contine conservanti care agreseaza parul si-l sensibilizeaza. Cu cit e reclama mai mare cu atit acel sampon nu mi se pare de incredere. Eu folosesc Sapun moale vegetal, dupa care aplic Chel Stop. Produsele sunt naturale si romanesti de la firma HOFIGAL.
Pun si o foto cu produsele

Imagine

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Ultima oară modificat de floare_mica pe 29 Iun 2008 13:05, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Oct 2007 15:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Floare mica, mersi mult de sfaturi. Stiu ca e normal sa cada par dupa spalare (firele moarte). Dar mie imi cade prea mult. Mi-a spus si coafeza. Prea mult. Desi parul meu e mereu des, nu se vede ca e prea rar. Totusi prea mult cade.
Galbenus de ou n-am incercat. Cum se procedeaza ? Doar la radacina sa dau cu galbenus ?
Nu schimb samponul. Ma spal cu un singur tip de sampon de cativa ani buni.
O sa ma uit si eu de produsele pe care mi le-ai prezentat. Da' problema se pune, unde le gasesc ? La farmaciile cu produse naturiste sunt ? Acolo o sa caut. Sper sa gasesc.
Mersi mult . :pupici: :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Oct 2007 16:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Cu placere Laura.
Daca ai par mult si lung iti trebuie mai multe galbenusuri. Faci tu socoteala.
Amesteci galbenusul si pui in el un strop din samponul tau ca sa alunece si sa se formeze putina spuma. Uzi parul bine inainte. Te speli normal ! Cind limpezesti, nu pui apa prea fierbinte ca se incheaga galbenusul.
Produsele de care ti-am spus le gasesti la orice farmacie care tine si cosmetice dar si la plafar. Succes ! :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Ultima oară modificat de floare_mica pe 30 Oct 2007 11:19, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2007 10:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
floare mica scrie:
Cu placere Laura.
Daca ai par mult si lung iti trebuie mai multe galbenusuri. Faci tu socoteala.
Amesteci galbenusul si pui in el un strop din samponul tau ca sa alunece si sa se formeze putina spuma. Uzi parul bine inainte. Te speli normal ! Cind limpezesti, nu pui apa prea fierbinte ca se incheaga galbenusul.
Produsele de care ti-am spus le gasesti la orice farmacie care tine si cosmetice dar si la plafar. Succes ! :lol:



Ce-mi place de voi fetelor ca ma tot botezati. :lol:
AbraMack mi-a spus Lore, Floare mica tu imi spui Lucia :lol: :lol:
Adminul nostru e Lucica, nu eu. :wink: Eu sunt Laura. :wink:
Da' nu ma supar ca ma botezati. Cu conditia sa-mi dati si miel la Paste. :lol: :lol:

O sa incerc cu galbenus. Multumesc frumos pentru sfaturi. :pupici: Te anunt daca au efect. Spe sa aiba.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2007 11:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Lore, Laura, Lucica, toate cu "L" adevarat, le cam incurcam, :ha ha ha: am corectat, sper sa nu mai gresesc ! :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Iun 2008 08:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Iun 2008 14:28
Mesaje: 12
exista la plafar ulei de ricin pt intretinere si stoparea caderii parului , ia o sticluta incalzeste-l un pic si da-te la radacina parului cu el

e un pic cam vascos si de aceea trebuie sa-l incalzesti un pic, apoi sa masezi cu grija la radacina parului , stai cel putin o jumatate de ora sau mai mutl in functie de cum te simti, cu el asa, parul invelit cu un prosop de bumbac sau evetual o esarfa de bumbac

apoi te clatetsi usor cu sampon moale de par recomnadat ar fi elseve loreal pt par subtire si de regenerare, pana se duce tot uleiul jos

apoi nu te usuci imediat cu el, incerci sa-l lasi sa se usuce singur la soare sau undevqa unde nu poti fi afecatta de curent [ ca sa nu te racesti cumva]

tratamentul asta fa-l macar o data pe saptamana, in trei saptamani la rand

o sa-ti faca bine ai sa vezi

si cauta sa-ti schimbi samponul, ia un sampon de calitate chiar daca e bun, si daca e posibil de import

uite iti recomand un sampon de la Yves rocher care e numarul unu in cosmetice naturale n lume , care actioneaza impotriva caderii parului, eu folosesc produse Yves Rocher , le comnad la domiciliu si nu sunt cu mult mai scumpe ca cele de la avon sau oriflame , dar au o calitate sigura si sunt produse in franta si nu in europa de est

iti dau linkul :http://www.yves-rocher.com/ro/



incearca la vanzare ala distanta, produsele sunt ambalate si trimise din Franta aici pt fiecare comanda in parte

http://www.yves-rocher.com/ro/relatiaCl ... tanta.html

iar daca comanzi de min 50 lei castigi si primesti mereu un cadou

eu sunt f multumita si incantata, am un salar de bugetar dar totusi decat sa dau aceeasi bani pe pretul unor produse proaste de pe piata mai bine iau o data pe luna de la ei

_________________
http://bluefairy74.wordpress.com/
- my foto blog
http://poemsbyanapacurar.wordpress.com/
- my poems


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2008 15:56 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
dar despre combaterea matretii ce puteti recomanda? ceva ce ati incercat si a dat rezultate.fiul meu a folosit gel de par si din aceasta cauza a facut matreata. am tot incercat diverse produse dar degeaba.

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2008 18:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
tratament naturist pentru combaterea matretii nu stiu dar stiu sigur ca singurul lucru care te scapa intr-adevar de matreata este samponul cu nizoral. Care nu este defapt un sampon propriu zis ci un medicament sub forma de sampon. Mie mi l-a recomandat medicul dermatolog pentru niste pete aparute pe piept in urma expunerii la soare. Acum insa l-am folosit pentru matreata prietenului meu si dupa ce s-a spalat cu el de doua ori acum nu mai are probleme.
Este destul de scump dar merita banii.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Iul 2008 09:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am eu undeva pe-acasa scris un tratament naturist impotriva matretei, folosit de mine cu succes. Numa' s-ajung acasa azi ca-l caut si-l scriu. :)

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2008 17:22 
Neconectat

Membru din: 29 Aug 2008 15:21
Mesaje: 48
Localitate: Roman / Iasi
CA vorbeati despre samponul cu nizoral, intr-adevar este foarte bun, si eu am avut probleme cu matreata si l-am folosit. Dar haideti sa va zic un secret, exista posibilitatea prepararaii in farmacie a samponului cu nizoral, care e mult, mult mai ieftin decat cel industrial, numai sa gasiti o farmacie/farmacis binevoitor care sa vi-l prepare, pentru ca... acum, farmacistii sunt cam fara chef cand e vorba de preparare.Eu sunt studenta la farmacie si unde fac practica preparam des asa ceva, recunosc e una din cele mai suparatoare retete, dar stim ca e cautata.Daca vreti detalii, cautati-ma pe privat, va pot da reteta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Sep 2008 14:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
amalia2008 scrie:
CA vorbeati despre samponul cu nizoral, intr-adevar este foarte bun, si eu am avut probleme cu matreata si l-am folosit. Dar haideti sa va zic un secret, exista posibilitatea prepararaii in farmacie a samponului cu nizoral, care e mult, mult mai ieftin decat cel industrial, numai sa gasiti o farmacie/farmacis binevoitor care sa vi-l prepare, pentru ca... acum, farmacistii sunt cam fara chef cand e vorba de preparare.Eu sunt studenta la farmacie si unde fac practica preparam des asa ceva, recunosc e una din cele mai suparatoare retete, dar stim ca e cautata.Daca vreti detalii, cautati-ma pe privat, va pot da reteta


Ne bucuram ca avem o viitoare farmacista printre noi :Yes:

De ce aceasta reteta este "suparatoare" si "cautata" ?? si probabil ... secreta !!! :cry:

Iata o reteta foarte ieftina, pe care o poate prepara oricine in propria lui casa :Yes: am gasit-o in aceasta carte la pag. 12 ! :floare:

Imagine

O lingurita de polen, dizolvat intr-un pahar cu apa... se foloseste in lotiune capilara dupa ce parul a fost spalat. Polenul suprima matreata, face ca parul sa fie lucios si matasos.

Dupa parerea mea aceasta lotiune este buna si pentru persoanele care obisnuiesc sa-si vopseasca parul deoarece vopseaua matuieste luciul firului de par ! Dupa vopsire ne trebuie alt produs care sa redea luciul parului ! :furios: Mai bine un produs natural care este eficient si costa mai putin decit un produs chimic care iti usureaza serios portofelul :dans 2: :dans 2: :dans 2:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2008 14:28 
Neconectat

Membru din: 29 Aug 2008 15:21
Mesaje: 48
Localitate: Roman / Iasi
Ei, secreta nu e, dar oricum nu se poate prepara acasa pentru ca... nu avem acasa tot ce trebuie pentru prepararea ei. E suparatoare prentru ca... se prepara mai... suparator...adica anumite substante de acolo sunt un pic cam iritante pentru sistemul respirator, si trebuie sa ai putina grija, sa inspiri cat mai putin din 'praful' care apare :) Dar este foarte bun aces sampon cu nizoral, preparat in farmacie, si cum am zis, cautat. Pe cel industrial nu l-am incercat, nu avea rost, prea scump...

_________________
http://community.webshots.com/user/amyamalia2008


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2008 15:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru raspuns Amalia :)

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009 13:37 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
La un control de rutina, mi-a iesit o analiza ceva mai urata, adica acid uric, datorita proteinelor animale consumate in exces... Fiindca nu sunt adepta medicamentelor, am cautat ajutor in natura, prin ceea ce ne ofera ea. Am urmat timp de 3 saptamani acest rtatament naturist cu rezultate spectaculoase, rapide. Asa ca am zis sa-l scriu, poate cineva ar pute avea nevoie de el:

- ideal ar fi sa consumam numai suc de mere, 2 litri/zi, fara sa mancam nimic altceva. Fiindca mi-a fost greu, am baut timp de 3 saptamani aprox. 2 litri de suc de mere (acrisoare, suc natural, facut in casa), am renuntat in aceasta perioada la orice produs care continea proteine animale. Am refacut analiza si totul a revenit la normal.
Probabil ca dupa mesele imbelsugate din timpul Pastelui, voi consuma din nou, un timp, mult suc de mere. Este excelent, si ajuta foarte mult organismul!
Sa dea Dumenzeu sa nu trebuiasca sa consumati suc de mere decat din placerea gustului!


Ultima oară modificat de vernil pe 14 Apr 2009 16:15, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001