Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 19:36




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: trompeta îngerului
MesajScris: 03 Apr 2008 16:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2008 16:06
Mesaje: 5
Localitate: Hunedoara
poate cineva să-mi spună dacă floarea - trompeta îngerului - poate ierna afară, în pământ? am citit intr-o revista că cineva din Suceava are o plantă care este plantată de 10 ani in grădină! mulţumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Apr 2008 18:59 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Denumirea populara la noi de Trompeta ingerului este data la 2 plante, la Brugmansia care in nici un caz nu ierneaza afara, temperatura minima este de 5C si la Datura care este planta anuala, ierbacee. Ea moare peste iarna dar primavara apar plante noi din seminte.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Datura
MesajScris: 18 Oct 2010 13:26 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2010 11:41
Mesaje: 21
Observ ca discutia este veche,dar actuala.Eu cultiv de ceva timp cateva fire de datura in gradina de la tara: acum cativa ani,primavara tarziu am observat ca dintr-o radacina care ramasese in pamant si fusese acoperita cu un pic de mranita (neintentionat),a rasarit si apoi a inflorit o tulpina foarte viguroasa de datura. Cred ca acolo unde clima e mai blanda radacina rezista fara probleme,doar sa aiba ceva umezeala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Oct 2010 14:36 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Doina informatia ta este extrem de interesanta. In ce zona a tarii ai reusit performanta sa pastrezi datura peste iarna?
As dori sa verificam cu foto sa nu producem o confuzie.
Asa este planta ta
http://www.interhomeopathy.org/themes_o ... solanaceae
Sau asa
http://adamofeden.ca/Images/datura%20white%202.jpg

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2010 21:18 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2010 11:41
Mesaje: 21
Planta mea este cea alba,cu floarea careia i se rasfrange marginea,ca o manseta! Acolo unde mi-a aparut,la 50 km. de Bacau,spre Barlad,este un fel de depresiune,o zona cu ierni foarte reci. Miracolul a fost acum cativa ani. Eu obisnuiesc sa pun toamna un strat subtire de mranita,si cred ca asta a mentinut radacina destul de viguroasa,de altfel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Dec 2010 21:16 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2010 11:41
Mesaje: 21
Aceasta este datura despre care vorbeam:
http://doinabacau.sunphoto.ro/august-se ... e/21652603


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Ian 2011 18:54 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2010 11:41
Mesaje: 21
Aceasta este phalaenopsis de care vorbeam http://doinabacau.sunphoto.ro/ ,la pagina sapte. Dupa cum vedeti,am reusit, cu stropiri repetate,sa o determin sa infloreasca. Va multumesc pentru sfaturi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: datura
MesajScris: 05 Mai 2011 12:39 
Neconectat

Membru din: 06 Iul 2009 11:56
Mesaje: 13
Localitate: Ticleni
este datura nu brugmansia . cele cu trompeta in sus = datura cele cu trompeta in jos= brugmansii
http://geodezia.sunphoto.ro/brugmansii/17909456 brugmansii
http://geodezia.sunphoto.ro/brugmansii/17909480 brugamnasii
anul asta am incercat adaptarea unei brugmansii galben afara si nu mi-a reusit am invelit-o in vata artificiala cu izolatie de parchet si nu a rezistat . a murit . noroc ca am destule si nu mi-a parut rau de expperiment

_________________
http://geodezia.sunphoto.ro/un_colt_de_rai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mai 2011 16:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Geo, stiu ca ai multe, dar in materie de adaptarea unei brugmansii afara, ar trebui sa discuti cu GetaV. Cred ca ea a renuntat de mult la asa experiment, odata ce iarna le inghesuie prin casa (si are unele aproape copaci), coafate de nu le mai recunosti :wink: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: trompeta îngerului
MesajScris: 14 Iul 2011 15:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Oct 2009 09:48
Mesaje: 51
Localitate: Craiova
pe strada mea la doua case langa mine exista o astfel de planta ,florile albe in forma de trompeta cresc in sus, iarna dispare insa din radacina cresc alte lastare in fiecare an, acum este o tufa de aproximatic 1 metru inaltime, este imposibil ca aceasta sa creasca din seminte!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: trompeta îngerului
MesajScris: 12 Sep 2015 20:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am primit anul trecut în toamnă două beţe, şi le-am pus în pământ afară în grădinuţă. Anul acesta au început să se dezvolte frumos, având însă numai frunze, nu au înflorit.
Mi s-a spus că ar fi vorba despre Datura. Dar vă pun o poză cu una dintre plante, să vă daţi cu părerea să fiu sigură că este Datura, că poate rezista peste iarnă afară. Dacă cumva este Brugmansia, ştiu că trebuie să o duc la căldurică peste iarnă. :oare:


Fişiere ataşate:
DSCF2472b.jpg
DSCF2472b.jpg [ 90.03 KiB | Vizualizat de 17357 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: trompeta îngerului
MesajScris: 13 Sep 2015 10:02 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Pare a fi Brugmansia :oare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: trompeta îngerului
MesajScris: 13 Sep 2015 12:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Atunci cred că le mai las afară cam o lună, după care o să sap în jurul lor şi le pun în ghivece şi le bag în casă peste iarnă. Doar că nu ştiu unde să le ţin, că e plin de flori la ghivece peste tot şi nu prea mai am spaţiu optim pentru dezvoltare. :uff:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: trompeta îngerului
MesajScris: 13 Sep 2015 16:29 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Poți să o ții în beci. Îi trebuie ceva repaus. Ideea este să nu înghețe iarna.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: trompeta îngerului
MesajScris: 13 Sep 2015 23:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Până la iarnă mai am timp să mă gândesc. :oare: S-ar putea să fac un test. Pe una să o duc în beci, şi pe alta să o ţin în casă, să văd cum evoluează fiecare. Cu toate că mă gândesc că iarna trecută au stat ambele afară. Am plantat două beţe în pământ anul trecut în noiembrie. Şi nu aveau nici rădăcini, nici frunze, nimic. Când a venit primăvara nici nu ştiam dacă s-au prins sau nu. Le-am lăsat în grădină să văd ce se întâmplă. Şi am văzut dintr-o dată că le ies mugurei micuţi şi apoi frunze. Au rezistat foarte bine peste iarnă. Ştiu totuşi că iernile aici în partea asta a Banatului sunt mai calde şi umede. Nu au fost geruri foarte aspre şi uscate. Totuşi la iarnă nu cred că le mai las afară. Dacă sunt într-adevăr Brugmansia (aşa pare după forma frunzelor; la Datura frunzele par mai ondulate, dar la mine sunt netede, ca la Brugmansia) atunci vreau să mă îngrijesc de ele, că sunt superbe când înfloresc. Când am fost în concediu în Bucovina, am văzut nişte plante de Brugmansia superbe, imense, pline-pline de flori, peste 30 de flori la o plantă, roz, albe, portocalii, galbene. Superbe. Şi mi-am promis că voi avea şi eu aşa ceva. :inger:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001