Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 14 Mai 2024 07:13




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 435 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Oct 2007 20:00 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
Pana cu putin timp in urma nici nu stiam ca exista aceasta floare-streptocarpus- iar acum vazand cum arata simt ca fac o pasiune pentru ea;cine ma ajuta sa am si eu(macar) o plantuta :help:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Oct 2007 20:17 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
Alta intrebare: este din familia gloxiniilor?(streptocarpusul)
Imi plac f. mult gloxiniile dar nu am stiut sa ingrijesc planta cand am avut-o si acum sufar dar as vrea sa mai incerc ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Oct 2007 20:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Da elena, fac parte din aceeasi familie, Gesneriacee.
Streptocarpusul dupa cum ai vazut este un pic mai dificil. Noi i-am cumparat pe marea majoritate din comenzi de afara, cei mai deosebiti. Se mai gasesc si prin florariile nostre, cu putina rabdare.
Puiutii sunt greu de obtinut dupa cum ai citit, deci trebuie sa avem rabdare.


Ultima oară modificat de administrator pe 08 Oct 2007 19:55, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Oct 2007 20:32 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
multumesc pt. informatii, am sa urmaresc prin florarii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2007 11:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2007 14:36 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
anamaria scrie:
Imagine

Superbi Anamaria! :bravo:
Ce este cel mov?
Ce fac cei din noua comanda? Ai mei sunt binisor, au inceput sa cresca, lent, dar se simte.
Concluzie: temperaturile f f ridicate nu le-a convenit :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2007 15:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Cel mov cu floarea mica e "no-name", dar a inceput sa infloreasca si vad ca mai are boboci. Celalalt mai mare, cu nuante de mov de Sandra.

Strepto de la Dibley's... nu am avut loc sa-i plantez pe toti si patru dintre ei sunt tot in banuti, in propagator. Restul vad ca-s bine. Inclusiv Anne, care credeam ca moare. Sticla-n cap i-a fost salvarea, se pare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2007 12:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Nu v-am mai spus de multa vreme de streptocarpusii mei. Va era dor?
Deci, plantele adulte sunt bine, multumesc. Acum nu mai au flori, decat unul dintre ei. Puiutii nou comandati sunt in stab-by.... Nici nu cresc... nici nimic nu fac. Insa :dans: frunzele puse la prins imi ofera surprize zi de zi. Si puiutii iesiti, cu toate ca se dezvolta cam greu unii dintre ei, sunt minunati.
Si surpriza cea mai mare: o frunzulita pusa in pamant cam in 20.09.2007, ieri avea un puiut!!!!!!!! :Yes: :dans: :Yes:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2007 13:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Anamaria, sa-ti traiasca streptosii :D sunt minunati !
Exista si varietati cu frunza mai mica ?

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2007 13:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Exista, da, si cu frunza mai mica. Insa, ce e frumos la streptosi, poti taia frunza atat cat vrei tu fara sa-l afectezi pe el. Oricum, varful frunzelor se mai usuca si e chiar recomandabil sa tai partea uscata. Insa si eu m-am temut ca frunzele prea lungi imi vor da batai de cap. Insa nu e asa. Crede-ma, sunt niste plante extrem de elegante si de frumoase.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2007 14:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Anamaria, am vazut ca sunt niste plante elegante, frumoase. Seamana un pic cu gloxiniile care imi plac foarte mult.
Da, e normal sa tai din virful frunza atunci cind se ingalbeneste. Daca frunzele sunt verzi si frumoase e pacat sa tai din ele. Chiar daca planta nu pateste nimic se strica aspectul. :(
De aceea am intrebat de un soi cu frunze mici ca ocupa mai putin loc. :)

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Ultima oară modificat de floare_mica pe 06 Noi 2007 16:17, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2007 18:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
floare mica scrie:
Daca frunzele sunt verzi si frumoase e pacat sa tai din ele. Chiar daca planta nu pateste nimic se strica aspectul. :(


Tocmai si pentru aspect se mai pot taia frunzele. Dar nu toate au frunzele mari. Si... mi-as dori eu sa aiba ai mei toate frunzele mari :mrgreen: (asta ar insemna ca se dezvolta si ca sunt bine... Eu ii pandesc acum pe unii care au 5-6 cm de frunza... :roll: )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Noi 2007 14:51 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
anamaria scrie:
Nu v-am mai spus de multa vreme de streptocarpusii mei. Va era dor?
Deci, plantele adulte sunt bine, multumesc. Acum nu mai au flori, decat unul dintre ei. Puiutii nou comandati sunt in stab-by.... Nici nu cresc... nici nimic nu fac. Insa :dans: frunzele puse la prins imi ofera surprize zi de zi. Si puiutii iesiti, cu toate ca se dezvolta cam greu unii dintre ei, sunt minunati.
Si surpriza cea mai mare: o frunzulita pusa in pamant cam in 20.09.2007, ieri avea un puiut!!!!!!!! :Yes: :dans: :Yes:

Ei ce sa zic, ma bucur teribil de reusita cu frunzele si puiutii iesiti. E o performanta sa stii. :bravo:
Din frunzulitele mele puse de cand tot vorbeam noi am mai pierdut, nici nu mai stiu cate. Am ramas cu vreo trei din care doar una am observat ieri ca incerca sa dea una noua :Yes: .
Infloriti am unul singur, ceilalti din ultima comanda au crescut sunt frumusei dar flori :( .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Noi 2007 17:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
administrator scrie:
ceilalti din ultima comanda au crescut sunt frumusei dar flori :( .


La mine, aceia sunt mult mai rau decat au venit.... Dar abia de doua-trei saptamani i-am pus in pamant, pentru ca nu mai aveam spatiu... Dar trag sperante ca vor creste.

La tine, chiar si Midnight Flame se ok? Ca era cam amarat... sau nu al tau....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Noi 2007 17:22 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Midnight Flame este cel mai frumos. Am vrut sa fac poze si mi s-au descarcat bateriile la aparat, asa ca ramane pe maine.
Si Pink Soufle e bine, el pare mai delicat. Au mai crescut 2 frunzulite la el.
Poate incerc sa iau cate o frunzulita sa le pun dar mi-e cam teama sa nu-i stric. Si nu stiu daca nu e si cam rece? :oare:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 435 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001