Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 21:46




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Seminte incoltite!
MesajScris: 24 Mai 2010 10:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Va spuneam acum vreo 3 saptamini ca am pus niste simburi de curmal la incoltit in perlit, dupa metoda prezentata intr-un link pe care l-am postat mai sus. Iata ca in ciuda vremii :vreme rea: desi nu au avut asa de multa caldura - i-am lasat pina la urma intr-un singur loc mai ferit din balcon - au incoltit intr-o veselie.

Pe primii 6, cei care au radacina mai mare i-am pus deja in paharute, in pamint cu nisip si perlit (33-33-33 - 1% e chiar simburele de curmal :) ) si mai sint inca 6 care aveau coltisorul radacinii mai mititel, asa ca ii mai las citeva zile.
Inainte sa-i pun in pamint seriei nr. 2 o sa-i fac si :fotograf:, ca sint tare simpatici, arata ca niste tirbusoane in miniatura.

Mai sint si alti vreo 6 care nu dau nici un semn, ii mai las, poate se trezesc mai tirziu.

Ei, dar asta nu e decit jumatate de drum. Acum trebuie sa asteptam inca 2-3 saptamini, pina apare si prima frunzisoara, ca sa pot sa fiu mindra de mini-pepiniera de palmieri de curmal. Pina atunci, am pus paharutele la soare si le ud rar, ca si pe Plumeria, ca nici lor nu le place apa "in pantofi".

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Iul 2010 22:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2010 17:05
Mesaje: 42
Localitate: Resita
Alice, e foarte draguta povestea ta, am si eu niste seminte de curmal undeva intr-un sertar ... si tocmai m-am hotarat sa le seman :dans 2: datorita tie. :Yes:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iul 2010 00:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
:Multumesc: Sara, iti urez mult succes. Dupa ce vor incolti pune-i direct in ghivecele in care vor sta pina anul viitor (givecele de 15 cm. diametru) si apoi urmareste-le cresterea si da-le ghivecele din ce in ce mai mari, ca altfel nu fac tulpina, ramin ca o "tufa".
Vezi la Geo in album ce ghiveci mare are curmalul care are tulpina.
http://geodezia.sunphoto.ro/un_colt_de_rai/14329250
Va fi piesa de rezistenta iarna in sufragerie si vara in balcon sau afara, unde ai tu loc sa-l scoti la aer si soare. Vorbesc la singular, caci la cit de mari se fac, cred ca vei darui pe parcurs din ei daca-ti germineaza mai multe seminte.
Eu deja ma gindesc pe cine sa surprind cu un cadou exotic peste 2-3 ani. Am 8 care au facut si frunzisoare, insa au iesit in ritm diferit, asa ca ma astept sa mai iasa si alti 2-3 mai incolo. :)

Remarc cu placere ca ai o gargarita la avatar. Stiai ca gargarita este un gindacel foarte benefic pentru plantutele noastre? Ea si larvele ei (care arata ca ratusca cea urita: http://www.google.ro/images?q=ladybug+l ... d=0CA8Q_AU - dar trebuie sa stim cum arata!) se hranesc cu insecte daunatoare si larve ale insectelor daunatoare. Deci, cu cit mai multe gargarite in gradina, cu atit mai putini purici pe trandafiri si alti paraziti obraznici pe flori si in gradina de legume.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iul 2010 08:30 
Neconectat

Membru din: 06 Iul 2009 11:56
Mesaje: 13
Localitate: Ticleni
Buna ma bucur ca v-au placut palmierii mei .am mai multi mari vreo 3 si am pus si anul asta vreo 20 de seminte si mi-au iesit 10 asa ca aveti curaj ca ies .Eu nu ii mut dcit atunci cind da frunza cu multe increngaturi adica la al 3-lea an .spor la prins


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iul 2010 10:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
geo scrie:
Buna ma bucur ca v-au placut palmierii mei .am mai multi mari vreo 3 si am pus si anul asta vreo 20 de seminte si mi-au iesit 10 asa ca aveti curaj ca ies .Eu nu ii mut dcit atunci cind da frunza cu multe increngaturi adica la al 3-lea an .spor la prins


Da, si la mine rata de incoltire a fost de 2 la 3. Adica din 18 simburi au incoltit 12, 6 mai repede si sint prima serie, ceilalti 6 au avut radacini mai scurte si i-am pus mai tirziu in pamint insa din a doua serie numai 2 au scos coltul frunzei de bebe-palmier pina acum si arata putin mai "rahitici" decit fratii lor mai harnicuti.

Si pina le da frunza aceea "de palmier adult", cit de mare e spatiul in care au radacinile puii tai de palmieri, Geo? Eu am pus simburii mei in paharele de plastic si deja le ies mustati de radacina prin gaurelele de drenaj... Ma gindesc ca trebuia sa-i pun de la inceput in ceva mai mare, insa nu stiu ritmul de crestere... Cit de mare sa fie? O galetusa de iaurt din acela de 1 litru (diametru aprox. 15 cm) e buna pentru fiecare curmal in parte?
Eu mai folosesc galetusele astea in loc de ghivece, la plante pe care stiu ca le voi muta. Asta din spirit 2 x eco (eco-nomic si eco-logic) si imi plac pt. ca sint vesel colorate cu peisaje cu vacute pe pajisti... :inger:

Curmalul de la mama are vreo 7 ani, insa e stil "tufa" desi are frunze foarte mari si lungi, asa ca am ajuns la concluzia ca ii trebuie un ghiveci mai mare decit cel in care a crescut pina acum (are unul de aprox. 6-7 litri si deja radacinile au iesit de tot prin fundul ghiveciului, asa ca trebuie neaparat sa-l mut in ceva mai mare si mai rezistent.

Doamna Stefana, mai devreme ma abonasem la un curmal de la dvs. in caz ca ai mei nu miscau nimic, insa acum deja am o mica pepiniera... Daca nu va suparati, va dau o sugestie: puteti muta cite unul intr-un ghiveci mai maricel si mai aratos asa, si fie ii daruiti cuiva cadou la o anumita ocazie (Craciun, Iepuras, onomastica etc.) fie la o institutie/cancelarie scolara/coafor/oficiu postal etc. unde vedeti ca au un loc cu lumina pentru ei si unde aveti drum din cind in cind sa-l mai vedeti si sa mai sfatuiti fetele cum sa-l ingrijeasca. :) Si pastrati doar unul, ca sa-l faceti si pe el mare, asa "de sufragerie". :)
Eu asa planuiesc sa fac cu bebelusii mei. Am vazut doi palmieri superbi la Constanta, mari, bogati in frunze, in "butoaie" de lemn ca masca de ghiveci... intr-un magazin de piese auto! Asa mi-a venit ideea. Eu, de ex. cind vor fi putin mai maricei, o sa duc unul la fostul meu liceu la cancelarie, ca am avut de curind intilnirea de 10 ani si toate secretarele si-au amintit de mine acolo. :) (Profesorii n-aveau cum sa nu-si aminteasca... :floare:)

Pacat ca nu supravietuiesc in aer liber in clima de la noi, ca va propuneam tuturor sa facem livezi de curmali prin parcuri si gradini de blocuri. Sa avem palmieri peste tot! :dans:

Doamna Lucica, ne trebuie un emoticon special, cu un hamac legat intre 2 palmieri!

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iul 2010 16:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2010 17:05
Mesaje: 42
Localitate: Resita
Alice, ai dreptate in privinta ghivecelor, nici nu mi-am dat seama cu toate ca vazusem pozele lui Geo, si eu care aveam de gand sa ii tin in ghivece mici sa nu ocupe prea mult spatiu.Multumesc de sfat!
De curand am aflat si eu despre "efectele benefice"ale gargaritelor, chiar aveam de gand sa aduc si acasa cateva :lol: pt ca am o gerbera plina de puricei si nu cred ca are scapare dar mi-a parut rau sa o arunc, mai astept.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seminte de palmier
MesajScris: 25 Oct 2011 14:28 
Neconectat

Membru din: 23 Oct 2011 23:03
Mesaje: 21
Sa va prezint curmalul meu:

Imagine

Am pus intr-un ghiveci 3 samburi de curmal, recuperati din niste curmale confiate, unul singur a avut succes. Din stadiul acesta, pot sa-l ajut cumva? Sa-l mut intr-un vas mai mare? Sa-i dau vreun ingrasamant? Vreau sa-l ajut sa se dezvolte cat mai frumos.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seminte de palmier
MesajScris: 27 Oct 2011 09:57 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Mimiela, ar fi mult mai bine acum sa completezi cu ceva pamant ghiveciul. La inceputul primaverii il poti transplanta (radacinile curmalului sunt foarte sensibile, mare atentie sa nu fie deranjate). De preferat un ghiveci mai mult adanc decat lat.
In rest nu este pretentios, isi vede singurel de treaba.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seminte de palmier
MesajScris: 27 Oct 2011 16:17 
Neconectat

Membru din: 23 Oct 2011 23:03
Mesaje: 21
Multumesc de sfat, nu stiam ca e mai importanta inaltimea ghiveciului. :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001