Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 01:23




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: si alt mini-peisaj...
MesajScris: 25 Aug 2010 08:03 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
Am avut marele noroc (zic eu...) sa gasesc o bucata de gresie, care pe zona unde s-a desprins din locul ei, spartura avea pe ea "desenul" parca a unui peisaj montan. Asa ca am luat-o, am rotunjit-o un picut pe la margini cu Imagine, pentru ca sa aiba cat de cat un aspect mai placut, am pus-o pe o alta placa de gresie si cu cateva alte bucati din acelasi material am incropit un fel de peisaj- vrand eu sa continui peisajul ce il desenase natura pe piatra, peisaj a carui componente le-am si fixat Imagine

Am incercat cu niste muschi, pus ca sa sublinieze un picut desenul de pe pietre, insa nu arata tocmai bine Imagine, asa ca am dat muschiul jos si l-am inlocuit cu niste plantute Imagine.
Am mai luat si o pensula cu niste vopsea alba si am poansonat pe ici- pe colo cat sa subliniez frumusetea modelului natural din piatra, am mai aranjat plantutele un picut, am mai pus si ceva muschi, in fine, la sfarsit totul e asa ImagineImagine

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2010 08:39 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
Imagine

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2010 11:10 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Din ce in ce exemplarele sunt mai interesante si frumoase Lucian. Imi place foarte mult exemplarul prezentat acum. Se vede mult evolutia inaintarii tale in tainele acestei arte. :bravo:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2010 20:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Excelent aranjamentul acesta cu pomisori batuti de vint. :bravo: :bravo: :bravo:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2010 00:33 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
multumesc, insa este foarte important si materialul de lucru... Astia, pomisorii, sunt ceea ce se cheama yamadori, culesi de aprox. o luna de pe la Timisul de Jos... Sa-l vedeti in primavara numai ce fain o sa fie!

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Ultima oară modificat de rusu lucian radu pe 13 Noi 2010 14:12, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2010 09:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Categoric, nu trebuie neglijat materialul, in orice facem calitatea materialului isi spune cuvantul in realizarea lucrurilor frumoase care iti atrag privirea involuntar.
Sigur o sa fim cu ochii aici :roll: sa vedem cum se vor dezvolta micutii . Inteleg ca este o mica copie a unui loc minunat pe care l-ai vizitat?

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2010 14:10 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
e o treaba pentru care de mult( de vreo 5 ani) tot pregatesc pomi, caut pomi care sa se poata potrivi... Desi stilul batut de vant are niste liberalitati sa-i spun asa, fata de alte stiluri(nu mai este atat de urmarita triunghiularitatea coroanei - adica aceasta sa se poata incadra intr-un triunghi, permite ca ramurile sa se suprapuna peste trunchi sau peste alte ramuri, nu se mai urmareste atat de mult radacina de deasupra solului etc.), este destul de dificil de realizat pe un pom, cu atat mai mult pe un saikei... Intr-un asemenea saikei(peisaj) se urmareste miscarea data de vant pomilor si si frunzelor acestora(inclinarea frunzelor catre directia inspre care ar bate vantul), precum si asamblului in sine, crearea iluziei vantului, lasand totusi individualitatea fiecarui pom sa se exprime, fara a se suprapune pomii unii peste altii(se admite o oarecare suprapunere de maxim 1/4), astfel incat sa se poata afirma fiecare pomisor. Se urmareste inclinarea ramurilor in acelasi sens dar nu nenantural sa-i zic asa, se studiaza mai profund unghiurile si asa mai departe, neuitand de crearea iluziilor necesare senzatiei de profunzime, de perspectiva a peisajului... Platforma are totusi 75/30cm.... Adica altfel spus, dupa opinia mea, este mai greu de realizat decat un saikei normal.. Si cum nici un bonsai si nici un saikei sau penjing nu imita vreun pom sau peisaj real, ele evoca sau sugereaza un posibil peisaj... :wink:
Eu recunosc ca am o mare slabiciune pentru batutii de vant(care crede-ma ca sunt o provocare tare interesanta, uneori anevoioasa dar nu imposibila), dar un saikei batut de vant adica un saikei fukinagashi este ceva -dupa umila mea parere- ce merita incercat: daca reuseste, iese ceva ce a meritat din plin tot efortul , daca nu , iese o mare.... pierdere de timp...
Multumesc de aprecieri! :)

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001