Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 01:04




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: facand un penjing peisaj
MesajScris: 16 Apr 2009 10:59 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
Cu ideea realizarii unei lucrari in genul celei ce urmeaza, cochetam de multa vreme, insa nu m-am apucat sa o pun si in practica. O data cu importul de bonsai pe care l-am facut, am avut la indemana si plante suficiente si oportunitatea de a incerca sa o realizez. Pe fisa de import, ligustrumii apar ca avand peste 8 ani…..
Asa ca un ligustrum, in forma de “S”, care mi-a cazut din mana in timp ce-l udam si i s-a spart vasul, iar el s-a rupt a fost inceputul. Acum parca nu as fi auncat pomisorul, asa ca l-am taiat si ciopartit un pic pe locul rupturii, am mai bagat in el un pic si bormasina cu o freza de lemn si a iesit ceva care arata asa:
Imagine
Imagine
Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine

Initial, tindeam spre ceva intre moyogi si shakkan. Intre timp. Mi-a trecut prin cap ca un penjing ar fi mai placut, insa aveam nevoie de un pomisor mai dezvoltat. Mi s-a parut ca pot rezolva problema aceasta, dupa ce am vazut cateva imagini cu ligustrumi dintre care unii, mie mi-au parut fuzionati:
ImagineImagineImagine
Imagine Imagine Imagine sau cel de pe http://www.ccabonsai.com.ar/fotos/88-1.jpg, si cum nu am incercat niciodata sa fuzionez ligustrumul, am zis ca nu e rau sa incerc si eu!

Avand in sera la acel moment, inca vreo 300 de ligustrumi, tot in acea forma comerciala de “S”, am ales inca 3 mai saracuti in coroana, i-am mai tuns si i-am “atasat”(dupa ce pe zonele de contact am desfacut scoarta, am pus sphagnum in jurul zonei unde speram sa se faca de sudarea) celui initial, in ideea de a-i contopi/fuziona sperand sa ma ajute mult evolutia radacinilor acestei specii, obtinand in felul asta o alipire rezonabila(speram eu!) si o gramada de radacini aeriene precum si ceva radacini la vedere pe sol... In ideea asta am pus pe zona de imbinare mult compost(turba +nisip), amestecat cu muschi spagnum. Mai mizam si pe ingrosarea trunchiurilor, avand in vedere ca noul vas in care am pus ansamblul de pomisori, era si mai adanc si mai intins....Aveam de gand ca sa ramana totul legat pana anul urmator, asteptand ca in curand sa iasa si lastari, viitoare ramuri, din mugurii formati pe tulpina!
Tot "ansamblul" a ajuns la 23 cm. inaltime de la 14,5cm cat era doar acel trunchiulet. L-am pus intr-un loc unde avea soare doar de la ora 17,30-18 pana la apus, soare indirect( intrucat am considerat ca o placa de geam l-ar mai proteja un pic de eventualul soare prea puternic si nu as fi vrut sa i se usuce frunzele), i-am dat o singura data si un pahar mare de 400mg. cu 1/2apa si ½ bere si am asteptat ! Intre timp, a dat si o radacina aeriana mai puternica si am zis s-o stimulez un pic, asa ca i-am pus un pahar cu apa ca sa poata sa se indrepte intr-o directie care mi s-a parut mie mai naturala:

ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagine

A fost si prima defoliere:
Imagine,

apoi au aparut noile frunzulite, asa ca am zis eu, ca o sa astept sa "se imbrace": Imagine !

Intre timp, l-am udat abundent, 1 data pe zi, dimineata devreme inainte sa rasara soarele, iar la doua-trei zile seara, dupa apusul soarelui, il udam prin pulverizare pe tulpini si frunze, i-am mai ciupit si varfurile un pic, i-am pus de doua ori si solutie de REVITAL pentru a fi sigur ca radacinile se vor pastra viguroase si vor deveni mai puternice; incet-incet i-am mai curatat din bandaj – in sensul ca i-am mai redus zona legata, incercand sa fortez radacinile sa se adanceasca mai mult in sol si sperand sa se mai ingroase ceva.
Dupa 3 saptamani de cand am “ansamblat” pomisorii pentru fuzionare, mi-am amintit ca la ficusi pentru a stimula aparitia radacinilor aeriene in cazul fuziunii, se “bandajeaza” zona in folie de plastic si am crezut ca e bine sa incerc si pe ligustrum. Asa ca am dat jos muschiul spagnum si compostul acela care l-am pus pe zona de imbinare, am spalat locul cu jet usor de apa si am infasurat tot trunchiul in folie de plastic. Am fost placut impresionat sa vad ca pomisorii au facut extrem de multe radacinute in zona bandajata, asa ca am luat un betisor, am orientat radacinile in jurul trunchiuletelor si le-am rasfirat pe pamant asa cum am crezut eu ca ar fi bine sa se dezvolte radacinile; le-am legat in folie de plastic si la baza am adunat pamantul, pentru ca radacinile care inca nu au crescut pana in pamant sa poata ajunge la sol si sa se dezvolte:
Imagine Imagine

Pentru a pastra o temperatura constanta la baza trunchiului cu scopul “lungirii” si dezvoltarii radacinilor de acolo, percum si a pastrarii unei umezeli constante, am imbracat(peste folia de plastic pusa deja) baza trunchiului in folie alimentara de aluminiu; am ridicat pamantul peste marginea foliei de aluminiu si am format un sant in jurul plantei, cam la 10cm de baza trunchiului si de aproximativ 10 cm adancime, fiind convins ca atunci cand il ud, apa fiind pusa in acel sant, va face radacinile din sol sa se “intinda” catre laterala, dezvoltandu-le astfel pe orizontala:
Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine.

Unii vor spune ca am fortat nota cu ce i-am /le-am facut plantutei/plantutelor, insa eu sunt de parere ca un stress constant si pe o perioada lunga de timp face mult mai mult rau plantei decat un stres mai puternic si de scurta durata, planta putand sa se recupereze apoi mult mai bine.

Deci, am zis ca intr-un timp scurt am stresat destul planta, asa ca i-am ales un loc bun pentru ea (zic eu) si am lasat-o sa se dezvolte mai departe, doar udand-o, din cand in cand ciupind-o si orientandu-i ramurile atunci cand am considerat necesar.
Din acest moment, m-am hotarat sa-mi concentrez atentia doar pe foliaj si fuziune, urmand si o oarecum lunga perioada de relas efectiv pentru planta, mai ales ca urma in scurt timp sa plec pentru 2 luni din localitate, urmand ca planta in aceasta perioada sa fie doar udata!
Dupa o luna de zile de la ultima interventie, planta arata asa: Imagine Imagine Imagine .
Si dupa inca doua saptamani, arata asa:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine, urmand o perioada de ciupire si udare cu cate o cana de apa pe zi, dimineata.

Intre timp, am inceput sa fac o platforma dupa cum am crezut eu de cuviinta si conform ideii mele despre cum ar trebui sa arate ca sa pot transplanta bonsaiul din vasul in care se afla, pe platforma.
Am facut rost si de o bucata de oglinda care ma gandeam eu ca ar putea imita apa, un vas de plastic suficient de adanc si de mare dupa parerea mea si cu ceva ciment si m-am apucat sa fac platforma efectiva, pe care aveam sa montez atat bucata de oglinda, cat si plantele si ceva pietre: Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine

Am folosit un spray cu lac icolor cu care am dat pe sticla oglinzii si am presarat imediat nisip fin (inainte sa se usuce lacul) si apoi am mai dat o mana de lac peste nisip si am facut ceva ce am vrut sa fie malul (la baza stancilor din drepata platformei), am lipit niste pietricele de diferite dimensiuni ca sa dea oarecum adancime peisajului, am mai dat si cu ceva vopsea peste ciment ca sa imite piatra, am dat cu otet si un pic de apa pe locurile unde urmau sa se puna solul si muschiul si plantutele mici(in locul dintre stancile din drepta platformei), urmand sa replantez pomisorul, din vasul lui, la noul sau loc, dupa ce cu un smirghel am matuit vasul de plastic.
M-am mai folosit de vopsea la a o pulverize in partea din spate a peisajului, in incercare de a da adancime si a face ca oglinda aceea sa semene cat mai mult cu apa.

Iar pomisorul, intre timp, dupa inca o defoliere, arata asa:
Imagine Imagine
Si dupa transplantare, pomisorul arata cam asa:
ImagineImagine ImagineImagine
ImagineImagine ImagineImagine ImagineImagine ImagineImagine.
I-am mai pus plantutei si un jin: ImagineImagine

Am luat niste pasta de modelaj, am facut 2 cocori sau in orice caz, ce a iesit eu doream sa semene a cocori, i-am vopsit ImagineImagine ImagineImagine,

si i-am lipit (cu adeziv pentru ceramica) de platforma.

A iesit asa ceva:
ImagineImagine ImagineImagine ImagineImagine
ImagineImagine
Imagine

si un alt unghi, de unde se vede si al treilea cocor:
ImagineImagine
Iata si ceva detalii ale plantei, asa cum s-a dezvoltat ea pana la 23.10.2008 :
ImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagine

Si alte detalii ale platformei:
ImagineImagine ImagineImagine ImagineImagine
ImagineImagine ImagineImagine ImagineImagine
ImagineImagine ImagineImagine ImagineImagine ImagineImagine
ImagineImagine ImagineImagine ImagineImagine ImagineImagine

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Ultima oară modificat de rusu lucian radu pe 03 Iun 2010 14:40, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2009 07:33 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
si o pozuta mai noua, dupa ce planta a fost repozitionata si retunsa:Imagine

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2009 13:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Apr 2009 20:42
Mesaje: 256
Localitate: Caras-Severin
superb!!!! :premiu:

_________________
"Fiecare generatie isi imagineaza ca e mai inteligenta decat cea dinaintea ei si mai inteleapta decat cea care urmeaza."
http://stelia13.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2009 16:42 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
multumesc ! :) :hi:

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2009 16:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
superba :bravo: :bravo: :bravo: si planta si aranjamentul :bravo: :bravo: :bravo:

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2009 17:37 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
multumesc! :oops:
Ma bucur ca va place! :)

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2009 18:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Superb aranjament, o adevarata arta ! :bravo: :bravo: :premiu:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2009 21:45 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
multumesc! Pe la anul o sa arate si mai bine, zic eu. Acum deocamdat lucram la definitivarea formei plantei...
Inca o data, multumesc de vorbele bune! :)

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iul 2009 21:51 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
Imagine

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Iul 2009 17:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Arata minunat cu petele acelea de lumina naturala filtrata dar parca lipseste ceva, nu mai vad placa de fundal :? :oops:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Iun 2010 20:38 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
este si placheta aia de fundal, numai ca fiind pictat pe matase, am preferat sa o las mai la ...umbra :) :wink: :lol: , ca afara se "coace" cam rau ....
multumesc de aprecieri! :)
Da' uitati ce bine a lastarit anul asta ImagineImagineImagine si ce dragutel e dupa ce a fost tuns, bineinteles :wink:
Imagine

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Iun 2010 08:35 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Buna Lucian, uite acum am revazut acest topic.
Am o mare rugaminte la tine. Am sa te rog ca imaginile sa fie cate 4 cel mult 5 pe un rand. Altfel pagina o ia la fuga :cutu:
Este foarte greu de urmarit, un ecran care se mareste pe orizontala foarte mult iar aspectul estetic al paginii este compromis.
Sper sa nu te superi.
Multumesc pentru intelegere.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Iun 2010 14:43 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
scuze! Promit ca n-o sa mai fac! :oops:

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Iun 2010 15:41 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Lucian merci!
Acum topicul arata exceptional. :premiu:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Iun 2010 20:14 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
:oops: :Multumesc:

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001