Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 22:29




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2009 14:06 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
gabyis scrie:
Buna ziua,
voi de unde va procurati bulbii? acum incerc sa fac un plan al gradinii pentru la anul si studiez bulbii de toamna; vad ca multi au inceput deja vanzarea. va multumesc.

Buna...eu bulbii de gladiole i-am cumparat de ~ 2 ani din Ungaria...insa saptamana aceasta am primit si eu comanda de pe internet cu bulbi de cala...iar alti bulbi am mai primit de la prietene...etc.

Calele le-am pus luni in ghiveci...sper si eu ca sa nu fie prea tarziu pt ele... :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2009 14:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
am vazut ca pe multe siteuri mai au inca bulbi de primavara. oare daca plantez in ghivece mai am vreo sansa sa am flori, chiar daca va trebui sa mut ghivecele in casa la venirea frigului? toate sunt asa de frumoase....nu ma lasa inima sa nu-mi comand...
am pus singura si butasi de trandafiri, care se pare ca s-au prins....vedem la primavara :uff:
gladiole am comandat vreo 6 soiuri, la plantare au putrezit vreo 5 bulbi; asa cei care au rasarit par ok; numai ca ma gandesc daca mai fac flori anul acesta....fiind plantati in iunie. eu sunt tare nerabdatoare...ca asa tare mi-am dorit sa am gradina, sa ma ocup de floricele....si acum ca am atatia metri patrati de teren ma tin in loc lucrarile de amenajare ...care nu se mai termina....betoane si din astea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2009 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Apr 2009 20:42
Mesaje: 256
Localitate: Caras-Severin
abia asteptam sa-ti vedem minunatele flori,daca ai nevoie de ajutor cu siguranta te ajutam :buchet:

_________________
"Fiecare generatie isi imagineaza ca e mai inteligenta decat cea dinaintea ei si mai inteleapta decat cea care urmeaza."
http://stelia13.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Iul 2009 17:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
cine ma poate lamuri si pe mine? din fiecare bulb de gladiola plantat au iesit 2 sau 3 tije....asa ies mai multe dintr-un bulb sau asta inseamna ca au facut bulbili? m-as bucura mult deoarece destul de multi au putrezit...din 50 de bulbi au iesit numai vreo 36... :cry: ...de-acum le astept sa infloreasca sa vad ce am pierdut...ca le-am plantat cam imprastiate si nu mai stiu care ce culori si pe unde le-am pus... :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Iul 2009 19:41 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Eu tijele respective le rup pt ca planta mama sa creasca si sa se dezvolte normal...asa am facut an de an...
Bulbilii - cum le zici tu - raman in pamant alaturi de bulbul mama...si poti sa-i desparti cand urmeaza sa-i replantezi... ( eu asa procedez ). Toamna ii pun in ladite asa cum ii scot din pamant si doar primavara ii despart . :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Iul 2009 19:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Gabyis, ar trebui sa iei exemplu de la viovaslui, cu ale sale sute de lalele :roll: , organizate perfect, cu placutze cu numele lor.
Eu nu-mi etichetez, insa, hoya ... n-am rabdare dar sfatuiesc pe altii :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Iul 2009 09:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
Da Stefana...am vazut ce "militarie" este la viovaslui...super frumoase flori are si e foarte multa ordine acolo....
dar tinand cont ca anul asta la mine a fost an de sacrificiu...n-am putut face mare lucru din cauza lucrarilor de amenajare a curtii-care inca nu s-au terminat-am lasat asa mai la voia intamplarii...dar din toamna vreau sa plantez lalele, narcise etc...si va trebui sa concep un plan bine organizat; deja e in lucru...sper sa-mi si iasa si la anul sa va pot arata si voua realizarile... :lol: :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Sep 2009 22:26 
Neconectat

Membru din: 17 Sep 2009 11:41
Mesaje: 38
gabyis scrie:
cine ma poate lamuri si pe mine? din fiecare bulb de gladiola plantat au iesit 2 sau 3 tije....asa ies mai multe dintr-un bulb sau asta inseamna ca au facut bulbili? m-as bucura mult deoarece destul de multi au putrezit...din 50 de bulbi au iesit numai vreo 36... :cry: ...de-acum le astept sa infloreasca sa vad ce am pierdut...ca le-am plantat cam imprastiate si nu mai stiu care ce culori si pe unde le-am pus... :oare:
Probabil ca ai aflat raspunsul deja :Yes: eu am avut un singur bulb de gladiola, mi-au rasarit 3 plante si cand le-am scos recent din pamant, m-am trezit cu 3 bulbi mari si o multime de bulbi puisori.... Se spune ca este floarea ce simbolizeaza VICTORIA. :premiu: Mi-a inflorit tocmai dupa ce am luat licenta. :dans: http://nikitas.sunphoto.ro/Florile_mele ... GAJDXVVOYQ


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Sep 2009 10:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
DMaria
Felicitari pentru licenta si pentru succesul cu florile...
asa este...am acum inflorite gladiolele- deoarece le-am plantat f tarziu....unele s-au uscat deja ..asa ca am cules bulbii si am gasit o multime de "mititei" pe langa bulbul mare...la primavara o sa am grija sa ii platez ca sa creasca si ei mari si sa ma bucur de florile lor.....peste cativa ani, desigur... :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Multumesc!
MesajScris: 28 Sep 2009 14:10 
Neconectat

Membru din: 17 Sep 2009 11:41
Mesaje: 38
:pentru tine: sper sa umpli gradina de flori minunate, una mai parfumata si mai frumoasa decat cealalta. din experiente invatam (nici eu nu stiu prea multe, bashca, nici gradina n-am) le cresc la geam la et 4 sau la servici. :buchet: multumesc de felicitare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Oct 2009 16:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Apr 2009 20:42
Mesaje: 256
Localitate: Caras-Severin
gladiolele mele au facut seminte! :shock:
cateva seminte le-am plantat acum o luna si ieri am observat 2 plantute mici,voi revenii cu poze :floare:

_________________
"Fiecare generatie isi imagineaza ca e mai inteligenta decat cea dinaintea ei si mai inteleapta decat cea care urmeaza."
http://stelia13.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: gladiole
MesajScris: 05 Mai 2010 14:09 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
am cumparat 4 bulbi de gladiole ,oare e tarziu sa le pun acum in gradina??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mai 2010 09:39 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Nu este, le poti pune linistita in gradina.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: gladiole
MesajScris: 06 Mai 2010 10:26 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
MULTUMESC DE SFATURI :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: gladiole
MesajScris: 10 Mai 2010 10:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
tugatita scrie:
am cumparat 4 bulbi de gladiole ,oare e tarziu sa le pun acum in gradina??

le poti pune fara probleme; eu anul trecut am pus la sfarsitul lui iunie si au inflorit..succes si sa ai flori frumoase! :floare:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001