Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 11 Mai 2024 19:09




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2010 00:15 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2010 18:23
Mesaje: 14
Localitate: Baia Mare
Vai fetelor, nu stiti ce greutate mi-ati luat de pe inima!
Ma tot uitam la bouga mea cheala si jeleam. Voi mi-ati dat speranta ca o sa fie bine. Eu in toamna am adus-o in casa inainte sa coboare temp sub 10 grade. Era plina de flori dar in casa, rand pe rand au cazut si florile si frunzele. Apoi am dus-o in garaj, unde nu ingheata, dar e rece. De o luna e in casa dar nici o miscare. sa o pun la geam , la lumina? sau mai trebuie sa doarma?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2010 11:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
buna.Peste iarna eu am tinut bouga mea in bucatarie,unde este un pic mai racoare.Cand am primit-o din Grecia era cu frunze si cu o singura floare, ca restul i-au cazut pe drum.I-am schimbat atunci ghiveciul si am pus-o in geam.De acolo nu am mai miscat-o.A ramas cu maxim 5 frunze in varful crengilor si fara nici o floare.Acum i-au dat frunzulite mici.Parerea mea este sa o pui in geam la lumina si pe cat posibil sa de-a si soarele pe ea.Ii place mult lumina si soarele.Sa speram ca o sa invie. Si eu sunt la prima experienta cu asemenea planta, dar sfaturile pe care le-am primit aici pe forum mi-au fost de folos. E bine ca planta sa mai intre in repaus peste iarna pentru ca in anul urmator sa se dezvolte si mai bine.Cand o sa se faca cald o sa o scot in balcon la soare . Dar asta mai incolo. Si eu am oarecare emotii cu ea.Vreau sa-i vad florile odata:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2010 11:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Si eu sunt cu sufletul la gura :( e prima iarna cu buga ,nu are nici o frunza inca , a stat in hol la aprox 10 grade dar dupa cite am citit pe google informatiile e ok cum am procedat ,sper sa invie :Ruga: ca abia am facut rost de ea anul trecut .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2010 11:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
acum mi-am facut un cont pe sunphoto.ro ca as vrea sa va arat bouga mea .Dar nu stiu cum sa pun poze aici.Am mai incercat eu sa atasez niste poze dar nu m-am prea descurcat si am primit mustrari. :) Mi-e si frica sa mai atasez:)ca cine stie ce iese.Dar incerc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2010 12:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
http://esenzze.sunphoto.ro/bougainvillea/11683676
http://esenzze.sunphoto.ro/bougainvillea/11683683
http://esenzze.sunphoto.ro/bougainvillea/11683697

Sper ca am reusit ceva.Sa va arata " minunatie " de bougainvillea :ha ha ha:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2010 12:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
hai sa va zic ce am facut. Am pus in pamantul florilor din casa coaja de banana tocata marunt.Cica e bun ingrasamant.Asa o fi?oricum. o fi sau nu adevarat, eu am pus.Acum sper sa nu iasa vreun bananier in loc de flori :ha ha ha
Va dau si voua textul pe care l-am gasit acum pe net, referitor la coji de banana;
" Cojile de banana, puse in sol, fac florile mai frumoase. Cel putin asa spune Will Smith in "Sapte suflete"("Seven Pounds"). Sa fie doar o poanta sau este o mica lectie de gradinarit strecurata in scenariu?

Noi va recomandam sa il credeti si sa incercati acest mic truc acasa, chiar si cu pamantul din ghivece, pentru ca bananele (si cojile de banane) sunt o sursa importanta de potasiu, un macronutrient important. Cultivatorii de banane cunosc acest truc si, dupa ce au recoltat bananele, ingroapa in sol orice resturi raman din planta (si frunzele de banan sunt la fel de bogate in potasiu).

Cum se face?
Cojile de banana se amesteca, pur si simplu, in sol, ele fiind foarte repede absorbite.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2010 12:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
Simandanca...te rog, cand mai vezi cumva prin piata din Arad, bouga..sa ma anunti si pe mine.Vreau sa mai cumpar.Merci


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2010 19:30 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2010 18:23
Mesaje: 14
Localitate: Baia Mare
esenzze scrie:
hai sa va zic ce am facut. Am pus in pamantul florilor din casa coaja de banana tocata marunt.Cica e bun ingrasamant.Asa o fi?oricum. o fi sau nu adevarat, eu am pus.Acum sper sa nu iasa vreun bananier in loc de flori :ha ha ha
Va dau si voua textul pe care l-am gasit acum pe net, referitor la coji de banana;
" Cojile de banana, puse in sol, fac florile mai frumoase. Cel putin asa spune Will Smith in "Sapte suflete"("Seven Pounds"). Sa fie doar o poanta sau este o mica lectie de gradinarit strecurata in scenariu?

Noi va recomandam sa il credeti si sa incercati acest mic truc acasa, chiar si cu pamantul din ghivece, pentru ca bananele (si cojile de banane) sunt o sursa importanta de potasiu, un macronutrient important. Cultivatorii de banane cunosc acest truc si, dupa ce au recoltat bananele, ingroapa in sol orice resturi raman din planta (si frunzele de banan sunt la fel de bogate in potasiu).

Cum se face?
Cojile de banana se amesteca, pur si simplu, in sol, ele fiind foarte repede absorbite.


Sa stii ca sunt bune cojile de banane, ai facut bine. Am o prietena care le foloseste demult. Si se vede.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2010 19:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
Iris..stii ce nu stiu eu? NU stiu cat de des se pun cojile de banana in pamant. Si trebuie multe? Eu am pus asa..mai cu " zgarcenie ' :). O coaja de banana la vreo 3 ghivece :). O seara faina.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2010 23:11 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2010 18:23
Mesaje: 14
Localitate: Baia Mare
Prietena mea nu le pune in pamant, le pune sa se descompuna langa planta, pe pamantul ghiveciului. Cand se innegresc le ia. Dar si asa ajuta, are niste flori... Cum faci tu, e si mai bine, cred eu. Numai ca nu poti des sa schimbi pamantul, sa pui cu resturi de banane, nu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2010 00:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
Pai nici eu nu le-am pus in profunzimea ghiveciului.Ci doar deasupra si am scormonit un pic in pamant ca sa nu arate asa..ca un pamant stricat :)).Pune des coji?Sau e de ajuns o singura data? Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2010 11:58 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2010 18:23
Mesaje: 14
Localitate: Baia Mare
Pana se innegreste o lasa acolo, apoi o ia, si cand mai mananca banane iar pune; doar ca eu am copii mici, si nu pot de ei sa fac la fel ca ea. Si daca ma vad ca umblu la flori, tre sa ma astept la urmari...deci nu pot sa fac nici ca tine. :ha ha ha:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2010 11:59 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2010 18:23
Mesaje: 14
Localitate: Baia Mare
te-ai lamurit cu zmeura?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2010 13:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
da.Oarecum.Tot sunt nedumerita ce inseamna mugurasii aia? Mugurasi la radacini sau....:))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2010 14:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
pai faci si tu operatiunea...noaptea :ha ha ha: Sa-ti traiasca copilasii :floare:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001