Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 21:16




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2010 20:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Ma anunt si eu cu Bouga mamei, pentru care fac investigatii.

E mica, doar o ramurica, a luat-o de Pasti dintr-un magazin din Constanta. Cum a adus-o in casa i-au cazut treptat florile, in schimb i-au dat lastari noi.
Am mutat-o acum aproape o luna intr-un ghiveci cu 3-4 cm. mai mare, fara sa umblu la colet, pentru ca deja dadeau mustacioarele de radacina pe afara. Am completat pamintul in jur cu pamint cu ph usor acid (luasem pt. o gardenie in tratament de recuperare :Ruga: si-am citit ca-i place si Florii de Hirtie). Apoi am stat cu ochii pe ea cit am fost la Cta. Misca mititica frunzulitele in fiecare zi, parca face gimnastica. Dimineata erau mai in jos, apoi spre dupa-amiaza le vedeam mai in sus. O minunatie!

Am mai citit ca nu trebuie lasat pamintul sa se usuce de tot, ca se pleosteste si-si revine mai greu.

Si cred ca am raspunsul la dilema ta, draga esenzze. E valabil pentru majoritatea plantelor cu flori si l-am aflat si eu tot aici pe forum (la hibi) apoi mi-a fost confirmat prin experienta proprie pe plantute obtinute din aceleasi seminte (Flori de Cristal) si plantate unele afara, la aer si soare direct, pe jardiniera de pe gardul bunicii, iar altele la mine in balconul inchis, la soare direct, dar mai putin aer.
Cele de afara au ramas piticutze si-au facut niste flori UIRASE pentru dimensiunile lor (tulpinite de 3-4 cm au facut flori multiple cu diametrul de 10-12 cm. fiecare) si continua sa faca boboci si flori iar tulpinitele prezinta un "bronz" rosiatic si un aspect foarte frumos si sanatos - acele "cristale" albe care ii dau numele sint pe partile verzi, frunze si tulpina, si arata deosebit.

Cele din balconul meu s-au lungit ca niste serpisori verzi, au frunzele cam pipernicite si-au facut si ele - numai una de fapt - niste floricele anemice, de maxim 5 cm. diametru si cu petalele mai subtirele fata de superbitatile din jardiniera de la bunica. :) Unde mai pui ca o floare tine 2-3 zile, mai bine ca la Portulaca - Floarea de Cristal e revelatia verii asteia pt. mine.

Deci, secretul pentru inflorire este si aerul liber. Chiar acum am sunat-o pe mama sa-i spun sa mute Bouga ei in dreptul unei ferestre deschide din balcon. Nu chiar pe pervaz, sa n-o darime vintul, insa cit sa primeasca si ea cit mai mult aer, nu numai soare. E si normal sa se bucure in aer liber mai mult decit in casa, ca orice fiinta, mai ales ca ele sint de fapt plante de gradina, nu de apartament.

Cine zicea ca a pus lastari de Bouga la prins? Va rog frumos, ne mai spuneti ce mai fac, s-au prins? Cum le merge? Multumesc.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Aug 2010 20:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
bouga mea cred ca are mai mult de jumatate de metru.Dar a facut cateva flori doar pe varful crengillor ( 3 la numar ).E chiar insirata.Ma intreb oare cand sa o tund un pic?
Si mai am o bouga care nu a inflorit deloc.Nici o floricica anemica macar.E verde, s-a lungit dar atat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2010 12:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
fetele..m-am indragostit de buga....pe unde ati gasit culorile astea minunate....mi-am propus sa imi cumpar numai ca la noi in oras nu am vazut... :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Oct 2010 08:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
buna.Ce va fac bougainviliile? Cum procedati cu ele iarna?Le-ati bagat in casa?Le-ati tuns? Ale mele sunt tot afara.Iar acum au cateva flori in varful crengutelor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOUGAINVILLEA
MesajScris: 23 Iun 2011 08:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Oct 2009 09:48
Mesaje: 51
Localitate: Craiova
buna ziua, am doua plante una orange si una rosie mereu le-am tinut impreuna acum observ ca o parte din bactreele celei portocalii au devenit rosii, mai precis unele inflorescente sunt jumatate orange jumatate rosii, este posibil sa se corceasca intre ele sau este vorba de o boala, a mai patit cineva asa ceva ? Pentru moment le-am pus separat.
Imagine Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOUGAINVILLEA
MesajScris: 03 Iul 2011 13:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iun 2011 15:57
Mesaje: 24
Localitate: mangalia
draga Cristian din cate stiu si cate am mai citit si auzit se poate intampla si corcirea intre culori la anumite plante si de ce nu si la buganvillea si sincer anul acesta buga mea alba a inflorit cu o noanta de siclam deoarece anul trecut au stat una langa alta

_________________
"nevoia te invata in viata''http://remesiana.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOUGAINVILLEA
MesajScris: 19 Sep 2011 21:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iun 2011 15:57
Mesaje: 24
Localitate: mangalia
[url][url][URL=http://imageshack.us/photo/my-images/225/p15091111080001.jpg/]Imagine[/url]
[/url]
Uo intarziata

_________________
"nevoia te invata in viata''http://remesiana.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOUGAINVILLEA
MesajScris: 20 Sep 2011 12:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Frumusica, intarziata :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOUGAINVILLEA
MesajScris: 03 Oct 2011 22:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iun 2011 15:57
Mesaje: 24
Localitate: mangalia
Imagine

bicolora mea ma uimit cu frumusetea ei!

_________________
"nevoia te invata in viata''http://remesiana.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOUGAINVILLEA
MesajScris: 04 Oct 2011 10:44 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Da, sigur inca o frumoasa la colectia ta Remesiana. Toate sunt frumoase. Sa ai grija de ele la iarna. Felicitari pentru colectia ta :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOUGAINVILLEA
MesajScris: 07 Oct 2011 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iun 2011 15:57
Mesaje: 24
Localitate: mangalia
:oare: de iarna imi e teama si mie

_________________
"nevoia te invata in viata''http://remesiana.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BOUGAINVILLEA
MesajScris: 02 Iun 2021 12:10 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
După mulți ani de când am descoperit-o și m-am bucurat de ea o perioadă apoi am pierdut-o, m-am hotărât să mai încerc cu ea. Până acum s-a simțit mai mult decât bine. Sper să fie și de acum în colo la fel.

Foto: 2 Iunie 2021


Fişiere ataşate:
bougainvillea 9.jpg
bougainvillea 9.jpg [ 115.43 KiB | Vizualizat de 6868 ori ]

_________________
www.flori-si-plante.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001