Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 17 Mai 2024 11:02




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Abutilon
MesajScris: 20 Iul 2011 09:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Oct 2009 09:48
Mesaje: 51
Localitate: Craiova
Este un arbust originar din zona tropicala a Americii de Sud, care poate atinge 1,5 metri in ghiveci, exista peste 100 de specii, florile cresc sub axilele frunzelor au forma de clopotei in culori de la alb la rosu trecand prin toata gama de culori galben, portocaliu sau roz si infloresc in mijlocul verii pana in mijlocul toamnei.Creste relativ repede, necesita taierea la jumatate a ramurilor la inceputul primaverii si o ajustare a ramurilor toamna dupa ce se termina inflorirea, fara acestea are tendinta de a se alungii excesiv in detrimentrul infloririi. Neaparat trebuie fertilizat pe perioada verii!
Cel mai comun soi care se gaseste la noi este Abutilon Pictum in general are flori ca niste clopotei portocalii cu nervuri proeminente mai inchise la culoare, eu am un soi de culoarea rosie!
Imagine Imagine

Abutilon Megapotamicum este mai rar intalnit, eu am avut norocul sa-l gasesc intr-un magazin de bricolaj, nu retin care,florile sunt sub forma de balon din care iese o fustita galbene si un pistil negru, este foarte decorativ:
Imagine Imagine
Iarna poate sta intr-o incapere mai rece 12/15 grade udat atat cat pamantul sa nu fie uscat, am facut greseala si am tinut exemplarul de Abutilon Pictul intr-un balcon neincalzit unde temperatura a coborat la 5/7 grade, si-a pierdut toate frunzele si nu au rasarit altele decat in varful crengilor, foarte inestetic, a trebuit sa aplic o tundere drastica!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abutilon
MesajScris: 21 Iul 2011 18:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Cristian avem multe gusturi comune in materie de plante. Abutilon-ul se numara printre plantele pe care le indragesc.
Pe forum avem topic dedicat acestei plante.
Mutarea forumului si trecerea lui la alta vesiune a facut ca functia de [b]Cautare [/b ]sa fie blocata, cautarile fiind efectuate de la data trecerii la versiunea noua.
Acum s-a rezolvat.
Daca poti trece tu ce ai postat la locul respectiv ar fi foarte bine, daca-l trec eu apare ca fiind scris de mine.
Selectezi tot textul, inclusiv fotografiile (sa nu le mai pui inca o data din webshot) si apoi Paste. E foarte usor. Vreau sa apara ca fiind scris de tine.
Merci frumos!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abutilon
MesajScris: 22 Iul 2011 10:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Oct 2009 09:48
Mesaje: 51
Localitate: Craiova
Am rezolvat, cer scuze, m-a indus in eroare faptul ca nu aparea la "Plante de terasa si gradina" asa cum este catalogat in cartile de specialitate :)) , promit sa fiu mai atent!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Abutilon
MesajScris: 22 Iul 2011 10:23 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Cristian, multumesc tare mult si apreciez la fel de mult faptul ca nu te-ai suparat pe mine in urma rugamintii mele.
Sa stii ca eu imi dau seama de felul greselilor :wink: si al oamenilor. De aceea te-am rugat, nu trebuie sa te scuzi, a fost si tranzitia informatiilor care au ingreunat putin cautarile. Cum am spus acum este OK.
Da, cred ca ai dreptate Abutilon s-ar incadra mai mult la locul indicat de tine. Am sa trec tot topicul acolo. Merci de atentionare :P

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 4 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001