Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 08:37




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Terrarium
MesajScris: 13 Mar 2008 09:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
Ati vazut vreodata asemenea aranjamente?
Plante in acvariu?

Imagine

Va invit sa vedem impreuna mai multe astfel de terrarii
http://good-times.webshots.com/album/56 ... b?start=12

daca sunteti interesate revin cu amanunte despre ele

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Mar 2008 10:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Foarte frumoase terrarii. Pe cand aveam eu acvariu n-aveam idee despre asa frumusete. Aveam doar cateva banale plantute. :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Mar 2008 10:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
acvariu am avut si eu dar cu apa si cu pesti nu cu plante vii
ma bate gandul sa incerc si eu sa fac unul daca voi gasi un recipient frumos de sticla

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Mar 2008 10:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Modelele din albumul tau sunt superbe. Cand le vad mai ca ma bate si pe mine gandul :mrgreen:
Numa' bine o sa aiba ce pandi motanul meu. :P :lol:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Mar 2008 10:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
pai poate sa pandeasca mult si bine ca tot n-ar putea ajunge la ele :lol:

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Mar 2008 22:01 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
am gasit intr-o carte cum se amenajeaza un terrariu dar intre timp m-am luat cu altele si am uitat ce imi propusesem;retin ca una din plantele indicate era fittonia,daca va intereseaza am sa o caut si am sa postez cateva ceva...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Mar 2008 22:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
Un terariu este, prin definitie, o gradina aflata sub sticla. Aceasta tehnica era foarte populara in perioada victoriana si acum se pare ca incepe sa castige din ce in ce mai mult teren. Astfel se pot recrea tot felul de "peisaje", de la terenuri impadurite, pana la un mini desert sau o jungla tropicala. Mai mult, daca adaugati si animale sau insecte, gradina in miniatura va deveni un vivariu.

Crearea unui terariu este un proiect interesant si foarte educativ in acelasi timp, pentru ca ilustreaza foarte clar modul in care functioneaza un ecosistem. Un terariu este un ecosistem inchis - asemenea planetei noastre, dar la o scara mult mai mica. In interiorul peretilor de sticla au loc si interactioneaza multe procese diferite: fotosinteza, respiratia si ciclul apei in natura.

Un astfel de mediu inchis ne ajuta sa intelegem mai bine care este impactul pe care il au una asupra alteia, organismele vii si mediul in care acestea traiesc. Cu ajutorul energiei solare si a fotosintezei, plantele isi produc singure hrana de care au nevoie. Apa din terariu este in mod constant reciclata, trecand din starea lichida in cea de gaz si apoi la loc, pe masura ce umezeala din aer se condenseaza pe peretii de sticla; apa revine in pamant si este apoi absorbita de radacinile plantelor.

Cultivarea plantelor sub sticla sau intr-un terarium este un mod original de a rezolva problema aerului uscat din casa si efectul acestuia asupra plantelor, pentru ca intr-un terariu este mentinut un mediu foarte umed, fiind posibila cultivarea mai multor specii. In plus, un terariu este un "obiect" foarte decorativ si poate fi cadoul perfect pentru oamenii care au alergie la polen.

Vasul
Originalitatea unui terariu depinde de tipul de vas pe care il folositi, de speciile de plante alese si de modul in care le aranjati. Orice vas de sticla poate deveni un terariu, atata timp cat sticla este transparenta si nu opaca - un borcan, un bol in care se tin pesti, un acvariu mai vechi. Pe de alta parte, in unele magazine se pot gasi vase sau containere deosebite fabricate din sticla si lemn sau plastic.

Materialele necesare pentru amenajarea unui terariu
Nu este nevoie de multe lucruri pentru amenajarea unui terariu: pietris fin sau nisip cu graunte mai mari, bucati de carbune, un material sintetic (nylon) sau un material asemanator pentru a indeplini rolul de separator intre straturile de pamant si un amestec de pamant in care sa se aseze plantele. Daca vreti sa dati o nota mai decorativa, puteti acoperi stratul de pamant cu pietris colorat, scoarta de copac sau plante care creaza un covor verde.

Pregatirea
Cel mai bine este sa folositi un container cu gatul destul de larg, incat sa puteti ajunge la plante destul de usor. Vasul trebuie spalat si uscat, dupa care, cu un tub de carton se "toarna" incet inauntru materielele, asta pentru a nu murdari peretii interiori ai terariului.

Cum vasul folosit pentru teraniu nu are gauri prin care sa se scurga apa, e necesar sa aveti un strat de drenaj, pentru ca apa sa nu stea in pamant si sa dauneze radacinilor. Pentru asta puteti folosi pietris fin sau un nisip mai grunjos, intr-un strat gros de 1,5 - 4 cm, in functie de marimea containerului.

Cum un terariu este un mediu inchis si umed, va trebui sa adaugati si carbune pentru a se absorbi mirosul neplacut care poate aparea. Acoperiti stratul de pietris cu unul de aproximativ 1 cm de carbune. Pietrisul si stratul de carbune se acopera apoi cu un strat de material sintetic (nylon) sau alt material asemanator, dar in asa mod incat marginile acestuia sa nu atinga peretii vasului de sticla. Astfel apa va putea sa se scurga, iar pamantul nu se va amesteca cu pietrisul.

Adaugati apoi destul pamant cat banuiti ca e nevoie pentru a putea planta florile. Desigur, trebuie sa folositi un amestec de pamant potrivit: plantele de desert, de exemplu, prefera pamantul mai nisipos, pe cand la cele tropicale trebuie sa mai adaugati turba si/sau muschi.

Exista cateva reguli de aur pe care trebuie sa le respectati. Materialele de la baza fiecarui terariu (nisipul, carbunele si pamantul) trebuie, ideal, sa fie cam 1/3 - maxim 1/2 - din inaltimea vasului. Spatiul ramas trebuie dedicat exclusiv plantelor.

Plantele de terariu
Plantarea se face in functie de marimea si necesitatile de dezvoltare ale plantei. Daca terarium-ul va fi vazut numai dintr-o parte, atunci asezati plantele mai mari in spate. Daca insa acesta va fi expus undeva in centrul camerei si va fi vazut din toate partile, plantele inalte trebuie amplasate in mijlocul vasului.

Aveti grija sa nu umpleti prea mult terariul, pentru ca plantele au nevoie de spatiu pentru a se dezvolta. De asemenea, intre ele trebuie sa fie destul spatiu. Daca doriti, la suprafata puteti aseza, pe post de decoratiuni, muschi, cioturi de lemn sau scoarta de copac, pietre sau nisip. La sfarsit, udati usor pana pamantul devine la fel de umed pe toata suprafata, dar nu imbibat cu apa.

Alegerea plantelor
Cele mai bune plante pentru un terariu sunt cele mici, care cresc incet. In general, cel mai bine este sa le alegem pe cele complementare, adica cele care se completeaza una pe cealalta legat de necesitatile de lumina, temperatura si umiditate. De exemplu, umiditatea ridicata din mediul inchis al terariului este foarte potrivita pentru ferigi, muschi si plante insectivore. Pe de alta parte, cactusii si plantele suculente au nevoie de un mediu mai uscat si se vor dezvolta mai bine intr-un vas care este tinut deschis mereu. Oricum, nivelul de umiditate din terariu poate fi controlat prin deschiderea si inchiderea la anumite intervale de timp a capacului, in functie de plante.

Iata in continuare o lista cu plante de interior care se dezvolta bine si in terariu. Speciile pot fi combinate in functie de necesitatile de lumina, temperatura sau umiditate. Aveti grija sa alegeti plante sanatoase, care nu sunt atacate de daunatori, pentru ca acestia se inmultesc mult mai rapid intr-un mediu inchis.
Lumina scazuta Lumina potrivita Lumina stralucitoare
Nord Est Sud si vest

Aglaonema (fo) Adiantum (f) Begonia (fl)
Aucuba (fo) Anthurium (fl) Cactusi, suculente (fo)
Chamaedorea (fo) Asplenium (f) Dionaea (i)
Dracaena (fo) Caladium (fo) Episcia (fl)
Euonymus (fo) Cladonia (l) Gesneria (fl)
Calathea (fo) Gaultheria (cv) Iresine (fo)
Philodendron (fo) Hedera (cv) Oxalis (fl)
Pilea (fo) Maranta (fo) Saintpaulia (fl)
Sansevieria (fo) Polypodium (f) Sarracenia (i)
Scindapsus (fo) Sarracenia (i) Sinningia (fl)
Spathiphyllum (fo) Selaginella (cv) Streptocarpus (fl)
Syngonium (fo) Sphagnum (m) Trifolium (fl)

Nota:
fo: foliaj, f: feriga, m: muschi, l: licheni, i: insectivore, fl: flori, cv: covor-verde.

Intretinerea unui terariu
Terariul nu trebuie udat foarte des - aceast aeste una din probleme cel mai des intalnite -, pentru ca aceasta practica va duce la putrezirea radacinilor si in final la moarte plantelor. Mai ales la containerele inchise, udarea trebuie sa se faca numai cand e nevoie. De asemenea, este o idee buna sa folositi apa distilata sau filtrata daca aveti plante carnivore, muschi sau licheni inauntru, pentru ca acestea sunt specimene foarte sensibile la poluare.

Plantele carnivore cum sunt Dionaea muscipula (Capcana lui Venus) si Sarracenia purpurea (Planta ciupitoare) sunt si ele potrivite pentru terariu, dar au nevoie de anumite conditii si de o perioada de repaus. Este foarte important sa nu plantati in terariu plante adunate din natura, pentru ca acestea nu se vor acomoda niciodata.

In mediul restrans al terariului, dupa ce pamantul a fost udat, este foarte posibil sa apara picaturi de apa pe peretii de sticla. Daca se intampla acest lucru, deschideti capacul si lasati sa se aeriseasca. Fertilizarea se face, in timpul perioadei de dezvoltare (di aprilie pana in septembrie), o data pe luna, pentru ca plantele sa se dezvolte sanatos. Folositi o substanta fertlizatoare organica, diluata (7-7-7), pentru ca fertilizatorii sintetici duc la acumularea de saruri in pamant.

Nu uitati ca si plantele din terariu trebuie ingrijite la fel ca celelalte: indepartati capetele ofilite, frunzele uscate si ramurile inainte sa inceapa procesul de putrefactie. De asemenea, plantele care formeaza un covor verde trebuie taiate pentru ca pot deveni chiar invazive.

Un ultim sfat este legat de amplasarea terariuluiin camera. Acesta nu trebuie asezat in soare direct, pentru ca razele soarelui vor arde frunzele plantelor.

Lavinia Rorich
copyright @ Gradinamea.ro

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Mar 2008 22:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
si inca ceva inrudit atat cu terrarium-urile cat si cu bonsaii... peisajele bonkei

http://www.narada-and-prem.com/Bonsai1.htm

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2008 16:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
PRIMUL MEU TERRARIU

Recipientul folosit Imagine

Ce am folosit la realizarea lui:
Pietricele si pamant de cactusi, fese de tifon taiate, un aranjament floral cu peperomia si Plectranthus, pamant normal de flori

Imagine

Imagine

Imagine
Cum am procedat:
PASUL 1: Am pus pe fundul vasului de sticla un strat de 1-2 cm de pietris Imagine

PASUL 2: Am acoperit pietricelele cu fasii de tifon ca sa nu se scurga pamant printre ele si sa aiba loc sa curga apa dedesubt Imagine

PASUL 3: Peste fasiile de tifon am pus un strat de 1 cm de pamant nisipos de cactusi (ar fi trebuit sa folosesc carbune dar nu am gasit)
Imagine

PASUL 4: Am desfacut aranjamentul Imagine si am scuturat radacinile plantutelor de pamant Imagine

PASUL 5: am plantat floricelele si le-am acoperit radacinile cu pamant normal de flori. (precizez ca datorita inaltimii kalanchoea nu a incaput asa ca am renuntat la ea si am adaugat in schimb un fir micut de iedera)
Imagine; Imagine

PASUL 6: am sters sticla vasului cu un betisor invelit in tifon
Imagine

PASUL 7: am presarat pe alocuri un strat subtire de pietris alb in scop decorativ
Imagine Imagine

PASUL 8: am udat pamantul cu ajutorul unei palnii si a stropitoarei (nu am pus decat aproximativ 100 ml apa)

Imagine

PASUL 9: am adaugat cateva mici elemente decorative din lemn pictat Imagine ; Imagine

PASUL 10: Terrarium-ul meu va fi unul inchis cu capac, asa ca plantele din el vor vietui intr-un mini ecosistem Imagine

REZULTATUL FINAL: (sper sa nu se supere nimeni ca am pus atatea poze dar ma gandeam ca poate va inspirati si voi, mie imi place ce mi-a iesit)

Imagine; Imagine; Imagine

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2008 21:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Super!!!!

Eu as vrea sa fac un terrariu cu plante carnivore. Si mai mare.. (negociez cu fiica mea sa- mi cedeze acvariul....).
Vreau terrariu cu plante carnivore pentru ca sunt plante absolut superbe care au nevoie pentru o buna dezvoltare de multa umiditate. Si ca sa le asigur umiditatea, eu am procedat asa, deocamdata: Imagine. Si pentru ca tot am vorbit de carnivore, astazi una a inflorit: Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2008 21:43 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
serendipity interesant ce ai realizat. O idee frumoasa de a combina plantele cu materiale din natura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2008 22:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
anamaria gand la gand... O CARNIVORA! asta a decretat prietenul meu ca va fi locatara celui de-al doilea "borcanel" cu flori de care o sa ma ocup... a vazut azi in - si i-au placut... o sa am rugamintea sa-mi spui si mie cum se ingrijesc...
am inteles cu umiditatea si asta stiam si eu deja, si mai stiu si ca nu va trebui sa stau sa-i prind eu muste si tantari ca traieste bine merci si doar cu apa :inger:
iubi al meu isi doreste o Dionaea muscipula

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Mar 2008 08:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Stii despre ele cam tot ce stiu si eu. Vor muuuuulta umiditate si se descurca si fara muste. Citisem undeva ca celor care au "ulcioare" li se poate pune, rar, un strop de ingrasamat un ulcior (cred ca in loc de musca :D ).

Din - le-am luat si noi. Am luat toate cele 5 tipuri care au existat. :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Mar 2008 11:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Serendipity foarte frumos si multa grija realizat terrariul tau !!! :bravo: :bravo:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Mar 2008 01:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
multumesc, multumesc

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001