Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 00:23




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Oct 2009 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
esenzze scrie:
scuze..am pus un topic nou legat de pamantul pt flori fara sa observ ca exista unul legat de acest subiect.Sper sa nu ma certe Admin :roll:


E foarte simplu de modificat. Muti aici intrebarea ta in legatura cu pamintul si stergi noul topic pe care l-ai deschis. :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Pamant de flori cu viermisori
MesajScris: 31 Mar 2010 16:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mar 2010 20:34
Mesaje: 10
Localitate: Bucuresti
Am o mare dilema: am cumparat pamant de flori universal pentru a schimba pamantul la o Dracaena. Dupa ce l-am schimbat am observat un viermisor in punga cu pamant. Ce sa fac? Uff Sa iau alt pamant si sa o schimb din nou? heeeeeeeelp

_________________
Florile sunt zambetul naturii!!!
http://vigaruviany.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2010 19:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Exista prin supermarketuri tot felul de substante pentru daunatorii din pamint. Stropesti pamintul dupa instructiunile aflate pe ambalaj.

Cine stie,ai avut ghinion cu punga asta...mai bine cumpara alta.

Daca te grabesti tare, pune- l pe asta care l-ai cumparat in cuptor 10 - 15 minute sa se sterilizeze. Am incercat si eu metoda asta dar nu prea mi-a placut mirosul de care se umple bucataria asa ca, tu decizi :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2010 20:20 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2009 16:49
Mesaje: 20
Localitate: BRASOV
Si eu am incercat metoda cu sterilizatul pamantului in cuptor si a tinut, de ceva timp tot asa procedez cu pamantul indiferent ca il cumpar din magazin sau folosesc pamant din gradina. Il pun intr-o tava mai rea, il stropesc putin cu apa dar numai la suprafata si pun tava la cuptor si la foc mare las cam 1/2 de ora, mai scot tava si mai amestec pamantul sa fie patruns tot si dupa aceea il las sa se raceasca si apoi il pun in ghivece. Am vazut chiar la televizor o emisiune despre plante si era invitata o doamna de la o sera, si ea recomanda aceasta metoda, nu merita sa arunci pamantul punepl in cuptor si apoi foloseste-l cu incredere :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2010 23:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mar 2010 20:34
Mesaje: 10
Localitate: Bucuresti
schiopugabi scrie:
Si eu am incercat metoda cu sterilizatul pamantului in cuptor si a tinut, de ceva timp tot asa procedez cu pamantul indiferent ca il cumpar din magazin sau folosesc pamant din gradina. Il pun intr-o tava mai rea, il stropesc putin cu apa dar numai la suprafata si pun tava la cuptor si la foc mare las cam 1/2 de ora, mai scot tava si mai amestec pamantul sa fie patruns tot si dupa aceea il las sa se raceasca si apoi il pun in ghivece. Am vazut chiar la televizor o emisiune despre plante si era invitata o doamna de la o sera, si ea recomanda aceasta metoda, nu merita sa arunci pamantul punepl in cuptor si apoi foloseste-l cu incredere :dans:


Am uitat sa precizez ca stau in camin, deci nu am aragaz, in cuptor cu microunde merge? :D

_________________
Florile sunt zambetul naturii!!!
http://vigaruviany.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Apr 2010 12:34 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2009 16:49
Mesaje: 20
Localitate: BRASOV
Ce sa zic, habar nu am daca merge sau nu la cuptorul cu microunde, in principiu ar trebui sa mearga pt ca important este sa se incinga bine pamantul acela, doar atunci vor muri toate vietuitoarele care se ascund in el, incearca, nu ai nimic de pierdut. Bafta! dar ai grija in ce pui pamantul sa nu strici si cupotrul cu microunde! :floare:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001