Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 22:05




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tot ce trebuie sa stiti despre cactusi si suculente
MesajScris: 12 Ian 2008 17:58 
Neconectat

Membru din: 10 Ian 2008 22:30
Mesaje: 80
Localitate: Bucuresti
Buna ziua

In speranta ca printre voi sunt si iubitori ai acestor minunate plante, sunteti invitati sa puneti intrebari daca aveti nelamuriri sau probleme.

_________________
gino
http://gino.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2008 19:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
As avea eu niste intrebari cu privire la modalitatile de iernare la suculente si cactusi.
Mai precis as vrea sa stiu care este modalitatea cea mai indicata pt o eventuala inflorire in anul urmator.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2008 21:49 
Neconectat

Membru din: 10 Ian 2008 22:30
Mesaje: 80
Localitate: Bucuresti
Buna seara

Fara sa intram prea mult in detalii, sa spunem ca temperatura optima pentru iernarea cacrusilor este de 8 - 10 grade celsius.
In aceste conditii pot sa ierneze si unele suculente.
Locul unde se produce iernarea trebuie sa fie cat mai bine protejat termic si sa nu aiba o umiditate atmosferica prea mare.
De aici se poate nuanta pentru fiecare specie in parte.
Daca o sa-mi spuneti mai precis despre ce plante este vorba, va voi da un raspuns concret.

_________________
gino
http://gino.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2008 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
La suculente ma intereseaza Carpobrotus edulis ( am facut teste pe el anul acesta ), Crasula Ovata si Kalonche.
La cactusi - cei comuni, Mammilaria, de ex.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2008 23:27 
Neconectat

Membru din: 10 Ian 2008 22:30
Mesaje: 80
Localitate: Bucuresti
Carpobrotus edulis vegeteaza si infloreste vara superb in plin soare si se simte cu atat mai bine daca este direct in sol.
Suporta temperaturi usor negative: minus 4 - 5 grade cu conditia ca pamantul sa fie uscat. In conditii de camera are nevoie de lumina cat mai multa si de temperaturi de aproximativ 10 grade, cu usoare udari o data pe luna.
Crassula poate sa ierneze cu cactusii, adica la 8 - 10 grade si fara apa. Dar in conditiile astea, va consuma din rezervele proprii si va pierde progresiv din frunze.
Ca sa nu se intample acest lucru, poate fi tinuta la lumina si la temperatura camerei cu usoare udari saptamanale, sau atunci cand substratul este total uscat.
Plantele mature ( de peste 15 ani ) infloresc in aceasta perioada.
Mammillariile in general nu suporta temperaturi negative si ierneaza optim la 8 - 10 grade. Este conditia primordiala ca planta sa-si pastreze forma si sa infloreasca in vara ce urmeaza, daca are varsta optima pentru inflorire.

_________________
gino
http://gino.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Ian 2008 12:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
Multumesc frumos de explicatii.
De kalonche ai uitat sa-mi scrii. Cat despre lista , e impresionanta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Ian 2008 19:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Neavand spatiu in casa, am lasat unele rezistente (in opinia mea) pe balcon. Si n-au rezistat bine toate la ceva grade sub 0 cat a fost ieri (balcon inchis "clasic" cu fier cornier si sticla obisnuita).
Am avut si o hoya carnosa mai batrana, dar vazand dezastrul ce se prefigura am adus-o langa celelalte.

Gino, ai putea sa-mi spui ce fel de rebutie e asta?
Ca nu mai arata a ce a fost acum un an (mingiuta tepoasa), stiu . Dar eu cu numele asta am primit-o.
Intreb pentru ca e singura care mai sta pe balcon si azi noapte a avut -2 grade in jur.
http://i69.photobucket.com/albums/i53/s ... ebutia.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Ian 2008 19:27 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
gino a spus:
Sigur este vorba de Aylostera muscula. Mai nou genul Aylostera nu mai exista. Toate plantele acestiu gen au fost trecute la Rebutia.
Deci : Rebutia muscula. Nu arata foarte rau, adica vreau sa spun ca nu este etiolata. Aceasta este forma ei, usor alungita. Poate ca ar fi trebuit sa fie ceva mai groasa, dar are timp in vara viitoare sa acumuleze. Vad ca nu apare in lista, dar cred ca nu ar trebui lasata la temperaturi mai joase de -5 grade.
_________________
gino


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Buna ziua, Gino....
MesajScris: 15 Ian 2008 02:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Eu as vrea sa stiu despre Echeveria.. Am pierdut pana acum trei, diferite, si nu inteleg de ce...
Le tin, e drept, la temperatura camerei, in fereastra... udare rara si nu din abundenta! Unde am gresit? Multumesc frumos...

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Ian 2008 23:21 
Neconectat

Membru din: 10 Ian 2008 22:30
Mesaje: 80
Localitate: Bucuresti
Unele dintre Echeverii pot sa ierneze ca si cactusii, fara apa si la temperaturi de 8 - 10 grade.
Am si eu cateva varietati care stau pe balcon unde este destul de rece si se simt foarte bine. Echeveria perforata chiar infloreste acum. Deci vor ceva mai rece si udari rare sau deloc.
Este foarte important ca pamantul sa fie cat mai mineral cu un bun drenaj pentru ca apa sa se scurga cat mai repede.
De aici cred ca vine problema, de la apa.

_________________
gino
http://gino.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Ian 2008 16:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Nu m-am abtinut si am cumparat iar un lithops :oops: . De fapt sunt 2 in minighivecel. Precizez, lithops nu pleiospillos.
Anul trecut am pierdut unul :cry: . Nu stiu de ce. Ii mergea bine, se deshidrata veche frunza, se dezvoltase cea noua si deodata a devenit translucid parca oparit. Statea pe pervaz, departe de calorifer, iar intr-una din zilele de iarna ("iarna" de anul trecut) a fost cald si soare puternic. Asta sa fi fost motivul?
E mai bine sa-l tin acum in balcon, intr-o mini-sera improvizata?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Ian 2008 22:37 
Neconectat

Membru din: 10 Ian 2008 22:30
Mesaje: 80
Localitate: Bucuresti
Lithopsii sunt plante superbe, supranumite "pietre vii", provin din sudul Africii de Sud. Cei care se gasesc in florariile de la noi, sunt adusi din Olanda si sunt pe substrat de turba, total impropriu cresterii si dezvoltarii normale. Recomandare urgenta: Curatarea cat mai atenta a radacinilor ( care sunt destul de firave ), eventual curatarea poate fi facuta si sub jet de apa calduta, pana la eliminarea totala a turbei. Apoi urmeaza o perioada de cateva zile de repaus al plantei, undeva la o temperatura de aproximativ 15 - 18 grade. Dupa aceste cateva zile puteti sa replantati Lithopsii separat sau impreuna intr-un amestec de pamant cu consistenta predominant minerala sau chiar total minerala. Asta insemnand nisip, pietris, sfaramaturi de pitre si 10% pamant.
Nu udati pana in primavara si nu inainte de terminarea naparliri.
Vor supravietui fara probleme din rezervele pe care le au si din umiditatea atmosferica.
Succes!

_________________
gino
http://gino.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Ian 2008 23:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Mai am un rest de pamant de cactusi (de la Cactus Mirela , forumul specializat :Yes: ) sper ca e bun, cred ca are si granule de tuf vulcanic prin el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2008 22:50 
Neconectat

Membru din: 09 Ian 2008 20:00
Mesaje: 2
Localitate: Bucuresti
Părerea mea este ca să pui Lithopsul într-un loc rece şi să nu umbli la rădăcini până la primăvară. Atunci vei face transplantare, când planta va intra repede în vegetaţie.
Şi eu am luat doi Lithopsi, i-am lăsat în turba cu care i-am cumpărat şi îi ţin laolaltă cu cactuşii, într-un balcon închis, unde sunt cam 14 grade. Aştept să se încălzească ca să-i pot curăţa şi să-i pun în sol adecvat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Apr 2008 21:48 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
am vazut o suculenta cu flori superbe-tacitus bellus;ce stiti despre ea si de unde o pot cumpara?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001