Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 20:50




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2008 20:09 
Neconectat

Membru din: 10 Ian 2008 22:30
Mesaje: 80
Localitate: Bucuresti
Tacitus bellus este o suculenta foarte frumoasa si mai putin pretentioasa. Florile dispuse pe crengute ramificate sunt foarte frumoase. Are nevoie de lumina multa si de un pamant similar cu cel pentru cactusi sau usor mai bogat.
Am aceasta planta, dar la mine nu a inflorit inca. Daca va intereseaza cu adevarat, cand am sa gasesc, va voi anunta.

_________________
gino
http://gino.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2008 20:22 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
Gino,multumesc pt. raspuns,chiar ma intereseaza aceasta planta ,o gasesc deosebita si mi-ar placea sa ingrijesc una mai ales ca lumina si caldura ii pot oferi din plin ;te rog sa ma ai in vedere ..... :help:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iun 2008 07:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
Portulacaria afra foliis variegatis Imagine Imagine
s-a dezvoltat f frumos, a mai crescut in inaltime desi se ramifica cu greu. o ud des insa pamantul este nisipos si nu permite stagnarea apei in substrat.
am o problema cu ea, ii cad foarte multe frunze, zilnic sunt vreo 10-15 frunzulite cazute pe langa ea. Nu pare sa fie afectata de acest lucru pentru ca face in permanenta frunze noi si coroana ii este mereu la fel de bogata. Pur si simplu eu nici nu-mi dau seama de unde cad acele frunze pentru ca nu li se observa lipsa. Un alt aspect pe care cred ca este bine sa-l mentionez este ca majoritatea frunzelor sunt deja uscate cand au cazut, doar f putine nu sunt uscate.
Deci... e normal? sau, daca nu este ce ar trebui sa fac ca sa nu-i mai cada frunzele?

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Iun 2008 23:17 
Neconectat

Membru din: 10 Ian 2008 22:30
Mesaje: 80
Localitate: Bucuresti
Planta arata superb, nu ar trebui sa ai motive de ingrijorare.
Caderea frunzelor este un fenomen absolut firesc, mai ales ca ele fiind variegate, au foarte mult de lucru cu fotosinteza, proportia de verde de la fiecare frunza fiind foarte mica.
Eu nu am vazut niciodata aceasta planta cu foarte multe frunze, chiar daca era vorba de varietatea obisnuita. Este firesc si normal ca frunzele sa fie doar pe varfurile de crestere.
Mai trebuie spus ca fiind vorba de o planta variegata, ea nu ar trebui sa fie expusa in plin soare, sau cel putin sa fie protejata de soarele puternic din timpul amiezii, dar cum acest lucru este mai greu de realizat, ar trebui amplasata de asa maniera incat sa aiba si soare dar si putina umbra...
Faptul ca pamantul nu retine apa, este foarte bine. Acest aspect se poate imbunatati prin tasarea pamantului din ghiveci.
Pe de alta parte planta isi creaza importante rezerve de apa in trunchi si ramuri, deci nu trebuie udata excesiv, ci la cateva zile de la uscarea totala a solului.
Administrarea de ingrasaminte nu este obligatorie, dar se pot face cateva udari, nu mai mult de 2 - 3 pe an cu Substral, sau ingrasaminte specifice suculentelor.
Sper sa-ti fie de folos informatiile si sa te bucuri in continuare de planta ta frumoasa...

_________________
gino
http://gino.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Iun 2008 01:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
multumesc mult de sfaturi gino. Planta nu sta deloc in soare dar are lumina din plin. am s-o ud mai rar. eu o udam o data la doua zile :(

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001