Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 14 Mai 2024 18:05




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 128 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2008 00:40 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Va rog mult, mai aveti seminte de Murraya ? Am si eu o planta, dar de 2 ani creste si creste ... NU cred ca mai vad vreodata flori de la ea ...

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2008 08:42 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Vernil si Murraya mea s-a lasat mult asteptata. Prima data am tinut-o numai in casa o udam cu mare grija. Apoi acum 2 ani am scos-o afara la lumina, i-am pus apa mai multa in fiecare zi fiind cald pe perioada verii si surpriza s-a produs, a inflorit.
Mi-a facut si fructe semintele le-am dat la fete.
Acum are din nou insa nu s-au copt inca.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2008 10:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Vernil , eu voi pune la insamantat astazi niste seminte , daca nu gasesti seminte pana la primavara , daca am succese cu semintele mele , poate voi avea o plantuta pentru tine.Adica acum vand pielea ursului din padure :ha ha ha: :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2008 19:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Am plantat semintele de Murraya. Am pus 2 neanmuiate in pamant Florasol cu putin perlit. 5 au cazut in paharul cu apa calda si le-am lasat pe toate la inmuiat . Din cele 5 am pus 2 in banut de turba si 3 in pamint cu putin perlit. Peste toate semintele am presarat un strat subtire de pamant. Am acoperit toate paharele cu folie alimentara. Banutii de turba i-am pus in borcane cu capac pentru ca mi s-au parut prea inalta paharele care le-am avut. Acum astept , sper sa germineze cat de multe. :Yes: :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2008 21:08 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult pentru incurajari!
Am cumparat un ghiveci plin cu pui de Murraya acum 2 ani, de la Decoflora. Am oprit pentru mine doar doi, restul i-am oferit altora. Am tinut plantele afara, in fiecare vara. Stiu ca iubeste mult caldura, lumina, dar si apa. Poate cine stie, la anul ma bucura cu o floare :D

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2008 21:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Din ce am citit despre muraya am aflat ca este capabila sa faca flori de foarte mica si ca sunt unele specii olandeze care nu fac flori. Poate plantele tale , Vernil , sunt din cele care nu infloresc. :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2008 21:39 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
am si eu un pui de murraya, a crescut frumos in balcon dar nu stiu ce sa ii fac ,acum, ca vremea se raceste..ramane in vegetatie iarna..ii trebuie caldura si lumina?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: muraya
MesajScris: 20 Sep 2008 11:00 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2008 11:12
Mesaje: 94
Localitate: Ilfov Mogosoaia
Muraya mea a inflorit toata vara chiar si in acest moment este inflorita.
Toata vara a stat afara,in arsita soarelui, o udam seara cand ajungeam acasa, chiar nu am bagat-o in seama prea mult. Cu ea am avut un pic de probleme cu paduchii testosi, dar cu multa rabdare i-am exterminat.
Imagine
Imaginehttp://community.webshots.com/user/ACHIMENES
Imagine

_________________
Frumusetea trezeste sufletul la viata (Dante Alighieri)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Sep 2008 12:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Sep 2008 11:05
Mesaje: 16
Localitate: Sibiu
Pot sa ma inscriu si eu pe "lista de asteptare" pentru seminte de murraya? :Ruga:
Sunt minunate florile voastre. :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Sep 2008 12:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Ce parere aveti despre semintele mele de muraya puse la germinat saptamana trecuta ? In casa am in jur de 20 grade, mai germineaza sau trebuie sa le fac cald ? Am inteles ca le trebuie o temperatura intre 20-25 grade pentru a germina.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Feb 2009 23:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
eu am o murraya care tot da ramurele si adevarul e ca s-a facut o plantuta tare frumoasa, multumesc lucica!!!! :buchet: :buchet:
Am tinut-o la racoare, nu la frig, si o lumina naturala dar nu prea puternica si a continuat sa dea ramurele. Sunt curioasa daca anul acesta o sa-mi infloreasca! o sa tin cont de sfaturile voastre si o s-o tin la lumina ,aer si caldura. Sper sa-mi infloreasca! :pupici din flori: :pupici din flori: :pupici din flori:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Feb 2009 09:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Mi se par cam putine 20 de grade pentru incoltire :(.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Feb 2009 22:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
N-au incoltit semintele mele :furios: , cred ca a fost prea rece pentru ele , dar asta e :roll: Norocul meu a fost cu Lucica :pupici: , ca am achizitionat o plantuta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Feb 2009 22:48 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Aurora si Doina ma bucur ca aveti plantele dorite :floare: . Daca au inceput sa cresca e semn foarte bun. Un pic de rabdare sa vina caldura si veti beneficia si voi de parfumul florilor de Murraya.
Doina pentru germinare semintele vor caldura peste 23C, ideal 25C.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2009 00:14 
Neconectat

Membru din: 30 Dec 2008 01:47
Mesaje: 7
Localitate: Dr. Tr. Severin
eu am plantat 6 seminte de muraya si le-am pus pe pervaz langa calorifer; au rasarit 2 plantute dupa 2 luni care cresc destul de repede.Plantele mele din seminte au facut flori dupa vreo 4 -5 luni de viata, dar nu au legat atunci ci dupa inca vreo 3 luni.Sa ma consider fericita cu o inflorire asa de timpurie nu ?Primii boboci florali ai bebelusei. Imi pare rau ca nu am poze cu singura ei floricica de atunci. Acum este din nou inflorita
http://magdas.sunphoto.ro/plante_de_int ... ASZIUCWTNM


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 128 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001