Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 12 Mai 2024 21:32




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iun 2009 23:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
un desert usor este si salata de fructe
Eu de un an tin regim, oarecum, asa ca am reusit sa adaptez multe retete pentru a manca ceva usor, gustos si fara prea multe calorii.
salata de fructe o fac cu mere de doua feluri unul mai dulce si unul mai acrisor, ananas, pere, kiwi, struguri sau stafide,un grapefruit rosu, un mango(cui ii palce :wink: )puteti pune si gutuie din compot. Toate le tai cubulete, in afara de graepfruit sau portocala sau pastrez(pentru culoare) cate o jumatate din fiecare. stroc portocala sau grapefruitul, pun 2 esente de rom in sucul obtinut si daca va place mai dulce, putina miere. sucul obtinut il pun peste fructele taiate cubulete potrivite si le pun la frigider cateva ore, macar 2-3 ore. se poate tine si peste noapte pentru ca asa se insiropeaza toate fructele si se amesteca aromele.
Se poate servi cu frisca sau fara. E la fel de buna fiindca romul si sucul le dau o aroma foarte buna.
pofta buna! yummy

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Ultima oară modificat de auroradumbr pe 21 Iun 2009 23:06, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iun 2009 23:05 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
M-ai amuzat cu povestea ta Aurora. Foarte frumos, ai avut o diriginta deschisa la minte, copii trebuiesc indrumati spre a fi inventivi, sa stie ca banii se obtin muncind.
Ce doresti tu ca retete originale si deosebite :pupici:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iun 2009 23:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
multumesc Lucica! :Yes:
sa stii ca la fel reperam batrani saraci si bolnavi, fara copii sau nepoti, in cartierele noastre , cate un batran pentru fiecare grupa. In fiecare sambata mergeam la ei acasa, le faceam curatenie, spalam, faceam mancare cei care stiam sau le duceam facuta de acasa. Nu o sa uit niciodata stralucirea din ochii acelor batrani cand ne multumeau, cand se uitau imprejur si vedeau casa curata. Ne imparteam saricinile si in fiecare zi treceam cate unul pe la ei, sa vedem daca au paine, apa in galeata, lemne taiate, mancare.
eu eram maestra torturilor sau prajiturilor false. adica aratau ca un tort normal sau prajituri normale dar nu puteau fi mancate fara a fi nocive. cine poate manca un tort cu blat din mamaliga, ornat cu piure colorat si cu pasta de dinti, cu ardei iute sau urzici si gem, piper sau alte ingrediente :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ?????

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iun 2009 23:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Pentru ca pe piata sunt visine, sa-ti spun prajitura si inghetata mea preferata, cand eram mica si de-abia invatasem sa fac mancare. aveam vre-o 12 ani, ca prima mea mancare am facut-o la 10 ani si vreo 4 luni, cand mama l-a nascut pe fratele meu. a fost o mancare de cartofi destul de originala, pentru ca eu nu suport ceapa prajita, combinatia carne-ceapa.

Prajitura cu visine

o farfurie de ciorba plina cu visine fara samburi, spalate bine si presarate din belsug cu zahar se pune la frigider cca 2 ore.Se scoate farfuria de la frigider, se scurg visinile de zeama care s-a lasat intr-un vas mai adanc, se aseaza pe vas o sita sau strecuratoare in care se pun visinile si se lasa la scurs pana se scurg bine si nu mai sunt reci.
separat , dupa ce constatam ca visinile nu mai sunt reci facem un aluat din pandispan din 5 oua, 1 cana de zahar si o cana de faina.
se unge o tava cu ulei sau unt, poti sa ungi si cu ulei de palmier ca e si mai sanatos.se tapeteaza tava cu faina si se pune aluatul in tava si se pune la copt in cuptorul preincalzit.dupa 25 de minute, cand aluatul a prins crusta se deschide cuptorul si se pun peste aluat visinile bine scurse de suc ( atentie, sa nu fie reci ca se incruzeste aluatul). poti chiar sa pudrezi cu putin zahar, si se da la cuptor ca sa se coaca. se testeaza daca s-a copt cu o scobitoare.se scoate de la cuptor si se lasa sa se raceasca. dupa ce s-a racit se insiropeaza cu sucul scurs, se pudreaza cu zahar si se serveste.
daca vrei ca prajitura sa fie si mai aromata poti pune putina esenta de migdale.
prajitura o mai poti orna cu ciocolata rasa pe razatoarea mare sau ciocolata topita si cativa samburi rasi de migdale.
odata, cand am pus prea tarziu visinile si nu au intrat mult in aluat, am taiat aluatul in doua pe inaltime, ca la tort si am insiropat blatul de jos cu un sirop facut din putin suc de visine, esenta de migdale, apa si zahar, am pus un strat de frisca si deasupra celalalt blat cu visine si insiropat cu restul de sirop.
se manca mai repede decat imi lua sa o fac :dans: :dans:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iun 2009 23:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
inghetata de visine
eu faceam din 2 farfurii pline cu varf cu visine fara samburi presarate din belsug cu zahar, pe care le lasam la frigider pana incepeau sa lase zeama. Le scoateam, le scurgeam intr-un vas de sucul lasat si pe urma le pasam bine de tot, pana le faceam ca un piure.
Separat bateam un kg de smantana de frisca sau o smantana subtire, daca nu gasesti din aia de frisca, sau vegetala cum e acum.
amestecam compozitiile si gustam sa vad cat este de dulce.daca mai trebuia mai puneam putin zahar si pe urma bateam totul bine pana se facea ca o spuma. puneam in caserole si le lasam la congelator
fratele meu cand era mic, era expert in ciocolata. nu prea am iubit si nici acum nu iubesc ciocolata.am facut de cateva ori, fratelui meu i-a placut si cand a vazut ca nu mai ii face nimeni, a gasit reteta si s-a apucat sa faca el.tin minte ca prima oara n-a amestecat bine laptele praf si s-a cam facut cocoloase, asa ca avea din loc in loc cocoloase de lapte praf, dar era atat de mandru ca a reusit. cred ca avea vreo 8-9 ani :oare: . pe urma s-a specializat, dupa ce a intrebat si a mai experimentat o facea cu nuca, cu migdale . tin minte ca odata a adus un frate al mamei o turta de floarea soarelui de la fabrica de ulei si el a pus si turta din aia si era delicioasa. :miam: :miam: :miam:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iun 2009 19:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Ce mult imi plac visinele. Am cumparat si am pus la borcan cu zahar si aspirina sa am la iarna. O sa fac si gem ca tare-mi mai place sa ung clatitele cu el.

Am facut si o prajitura cu visine, in cratita.... ce mai, Tort de visine :Yes:
Intr-o cratita de 3 l am pus 5 linguri de zahar tos pe care l-am caramelizat si prin miscari de rotatie l-am intins pe peretii cratitei . Dupa ce s-a racit zaharul am taiat felii subtiri 1/2 pachet de margarina si le-am pus peste zaharul caramelizat.
Am scos simburii de la mai multe visine si le-am pus peste margarina astfel incit sa se acopere tot fundul cratitei.
Din 5 oua mari, 6 linguri de zahar, 6 linguri de faina am facut un blat de pandispan pe care l-am turnat peste visine.
Am dat la cuptor la foc potrivit pina s-a rumenit usor deasupra.
Cind se scoate din cuptor se lasa 5 minute, se trece cutitul pe marginea cratitei si se rastoarna pe un platou.
Cine doreste mai poate insiropa blatul dupa ce se raceste, turnind suc de visine indulcit.

Imagine * Imagine * Imagine * :dans 2: :dans 2: :dans 2:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iun 2009 21:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
arata super. cred ca e tare gustoasa cu caramelul ala yumyyyyyyy
ce-as face si eu :Yes:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iun 2009 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Da, Aurora este foarte gustoasa ! zaharul caramelizat si sucul din fructe intra in blat atunci cind se rastoarna pe platou si daca mai adaugi zeama de fructe suplimentar ca sa fie blatul mai insiropat e si mai buna. Reteta asta o fac cu tot felul de fructe, mere acrisoare si zemoase, capsuni, caise, piersici bine coapte sa nu fie din acelea tari etc. :dans: :dans: :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iun 2009 20:54 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Interesanta reteta ta de Tort cu visine Floare mica . :miam:
Acum e timpul prajiturilor cu fructe, ar trebui sa profitam :dans:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Oct 2009 21:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
http://i972.photobucket.com/albums/ae20 ... CT0045.jpg
http://i972.photobucket.com/albums/ae20 ... CT0037.jpg
floare mica,am facut tortul de visine,a fost delicios,zaharul caramelizat ai da un gust aparte :pupici din flori:

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Oct 2009 19:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Codruta Savu scrie:
http://i972.photobucket.com/albums/ae208/codruta70/PICT0045.jpg
http://i972.photobucket.com/albums/ae20 ... CT0037.jpg
floare mica,am facut tortul de visine,a fost delicios,zaharul caramelizat ai da un gust aparte :pupici din flori:


Felicitari, Codruta ...ti-a iesit minunat :premiu: ma bucur ca ti-a placut si la gust :floare: Mmmm, ce pofta mi-ai facut, trebuie neaparat sa fac si eu un tort zilele astea...poate fac cu mere :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Oct 2009 21:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Cred ca-l fac si eu :) maine pe cel cu mere.
Sa vad daca merge cu zaharina, va tin la curent.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Noi 2009 12:50 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 12:29
Mesaje: 6
Cu zaharina se pierde mult din placerea gustului. Mai bine dulce dar mai putina cantitate.

_________________
Cand am timp incerc noi retete culinare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2010 16:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Feb 2009 18:47
Mesaje: 273
Localitate: Timisoara
In 15 mai a fost ziua prietenului meu si am facut 2 torturi cu ursuleti Haribo. Imi plac mult jeleurile si ma gandeam ca ar fi bun un tort cu ele. Din lipsa de timp a trebuit sa iau blatul, cremele si frisca din comert ca sa il fac rapid.
http://mishya.sunphoto.ro/Torturi/18335611
http://mishya.sunphoto.ro/Torturi/18335534
Acum 2 ani am facut un tort cu banane si capsuni. Blaturile erau luate din comert, iar in loc de crema am folosit budinca. Am pus o foaie de blat, un strat de budinca de vanilie in care am pus capsuni taiate, o alta foaie de blat, un strat de budinca de capsuni in care am pus banane feliate si peste ultima foaie de blat. Deasupra am ornat cu banane si capsuni.
http://mishya.sunphoto.ro/Torturi/18335459

_________________
http://mishya.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2010 18:55 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Mishya esti foarte inventiva si talentata. La cat de frumos arata nu ma indoaisc ca nu au fost si gustoase :miam:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001