Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 15 Mai 2024 21:40




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Dec 2008 11:40 
Neconectat

Membru din: 12 Oct 2008 19:51
Mesaje: 187
Localitate: timisoara
Pentru ca se apropie Sarbatorile de Iarna va daruiesc si eu o reteta de prajitura care mie imi place faoarte mult. Sper sa va placa si voua.
Snickers........
Blatul:
8 albusuri, 300gr. zahar, 400gr. nuca taiata cubulete si prajita, 4 linguri faina, 3 linguri cacao, 1 praf de copt.
Se bat albusurile spuma apoi se adauga zaharul si se bat in continuare pana se intareste. Se adauga cacaoa, nuca prajita, praful de copt si faina amestecandu-se usor. Se imparte aluatul in doua si se coace pe tava....
Crema:
Pe un vas cu aburi se bat galbenusurile +un ou intreg se adauga 300gr. zahar, 13 linguri lapte, 90gr ciocolata amaruie rasa, 3 linguri cacao. Se bate pe aburi pana se ingroasa. Se lasa la racit si se adauga jumate de pachet de unt. Crema se pune intre foi si deasupra se presara nuca macinata.. :miam:
Va doresc pofta buna!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Dec 2008 16:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Delicios. O sa incerc sa o prepar . :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Dec 2008 17:22 
Neconectat

Membru din: 12 Oct 2008 19:51
Mesaje: 187
Localitate: timisoara
eu tocmai am preparat-o.este delicioasa. :mrgreen: la crema e umpic cam greu ca trebuie sa o bati cam mult pe aburi pana se ingroasa.dar merita..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Dec 2008 17:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Interesanta reteta ta Clau. Merci frumos! O s-o incerc cu prima ocazie :wink:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Mar 2009 13:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Dora, bine ai venit ! :buchet:
M-am uitat prin albumul tau si am poftit la "Inghetata la cuptor".
Te rog, poate vrei sa pui aici reteta. :Multumesc: :pentru tine:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Mar 2009 13:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mar 2009 16:16
Mesaje: 24
Localitate: Oradea
Floare mica,multumesc!Nu stiu daca am voie sa pun linkul de unde am reteta,asa ca ti-am trimis MP.

_________________
flori


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Mar 2009 13:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Multumesc frumos Dora, am citit MP, e foarte interesanta reteta, merita sa o incerc si eu :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Mar 2009 13:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mar 2009 16:16
Mesaje: 24
Localitate: Oradea
Cu multa placere si daca o faci sper ca pui poze :wink:

_________________
flori


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Mar 2009 15:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Neaparat vreau sa incerc reteta si in mod sigur pun foto daca imi reuseste :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Mar 2009 02:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
citeam de dorinta Abrei de a face un desert cu branza dulce si mi-am adus aminte de budinca de mere cu branza, pentru ca e singura care imi place cu branza dulce si n-am mai mancat de mult

BUDINCA DE MERE SI BRANZA DULCE

Ingrediente: 1 kg branza de vaci, 7-8 mere, 4 linguri de zahar + 1 cana de zahar tos, 4 oua, 2 pachetele de zahar vanilinat.

Mod de preparare:
-se taie merele felii uniform de groase.
-se unge o forma rotunda de tort sau o cratita cu unt, sau margarina. pe fundul formei si pe pereti (dar nu pana sus)se aseaza felii de mar tavalite prin cele 4 linguri de zahar.
_branza se amesteca cu cana de zahar, cu galbenusurile si 1 pachetel de vanilie. separat se bat albusurile spuma care se amesteca la final cu crema de branza.
- o jumatate din crema de branza obtinuta se aseaza peste merele din forma
- deasupra se aseaza un alt strat de mere tavalite prin zahar
- peste al doilea strat de mere se aseaza restul de branza si se termina cu un strat de mere tavalite prin zahar tos.
se dau la cuptor circa 1 1/2 ora.
dupa ce s-a copt, se scoate de la cuptor si se rastoarna pe un platou rotund, punandu-se acesta cu gura in jos deasupra formei si intorcandu-se. se presara al doilea pachetel de vanilie deasupra.
daca se deranjeaza merele, se pot aranja.
se serveste rece.
tips:
1. daca nu va place ff dulce puteti reduce cantitatea de zahar pe care o puneti in branza
2.cele mai frumoase felii de mere le puneti pe fundul formei si pe peretii formei pentru ca atunci cand intorceti budinca, sa va ramana imbracata in felii de mere frumos si proportional de groase.
3.Puteti prepara si jumatate de compozitie sau cu mai putine oua.
Pofta buna!

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Mar 2009 03:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
si fiindca m-am gandit la mere, mi-am adus aminte o prajitura de mere, care se face foarte repede, nu necesita aluat.

Prajitura de mere

Ingrediente: 2 kg de mere zemoase, 1 cana de 350ml de pesmet, 1 cana de 350ml de gris, 1 cana de 350 ml de zahar, scortisoara, zahar vanilat 2-4 pliculete.

Mod de preparare:

Se rad merele pe razatoarea mare.
Separat se amesteca intr-un castron pesmetul, grisul si zaharul. compozitia obtinuta se imaprte in 3 portii egale(le puteti masura cu cana cu care au fost masurate fiecare in parte)
se separa merele in trei gramajoare egale(aproximativ)
se foloseste o tava nu foarte mare, pentru ca 1 cana din pudra obtinuta sa poata acoperi bine fundul tavii, intr-un strat, fara sa se vada tava.
se unge tava cu ulei si se pune primul strat de pudra obtinut. Deasupra se aseaza o gramajoara de mere in strat egal. Se pudreaza cu scortisoara.se continua cu urmatoarele straturi de pudra si mere pana se termina ambele compozitii.nu uitati si de scortisoara.
Se dau la cuptorul incins cam 30 -45 de minute. este bine sa incercati cu o furculita pe marginea tavii daca se simte ca ultimul strat(cel de pudra ) este ca o crusta si merelesunt copate atunci este gata! se scaote de la cuptor si se taie in patraturi direct in tava, cat este prajitura calda. deasupra se pot pune nuci, ciocolata rasa sau doar scortisoara.
o puteti servi si cu frisca deasupra.
Pofta buna!
imi pare rau ca nu am si poze dar acum mi-am adus-o aminte :D

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Mar 2009 03:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Un alt desert pe care il fac foarte repede este crema de zahar ars.sa las si aceasta reteta, ce ziceti?
astea sunt retete pe care le stiu si daca ma trezeste cineva din somn
sper ca va incanta retetele mele. adevarul e ca sunt foarte usor de facut si delicioase.

sa va las si o reteta savuroasa care nu necesita preparare complicata

Banana Split

Ingrediente pentru 2 portii: 2 banane potrivite, 7 linguri mari de inghetata de vanilie, 12 linguri mari pline cu varf de frisca, ciocolata rasa sau topping de ciocolata, cateva boabe de cafea si cateva frunze verzi de menta

Mod de preparare;

se curata bananele de coaja si se taie pe lung astfel incat sa poata fi asezate intr-un platou sau farfurie cu partea taiata in jos si intre cele doua jumatati de banana sa ramana un spatiu gol. In acest spatiu se pun 3 1/2 linguri de ingetata . Se acopera totul cu 6 linguri de frisca , se presara ciocolata rasa sau topping de ciocolata. Se orneaza cu boabe de cafea si frunze de menta
daca nu aveti boabe de cafea si frunze de menta, oricum se poate servi!
daca nu aveti inghetata de vanilie puteti folosi si inghetata de fructe.
:lol: :lol: :lol: :uff: :uff: :uff: ce pofta mi s-a facut de banana split!
Va promit ca voi mai posta fel si fel de dulciuri usor de preparat dar si mai dificile. Daca doriti, bineinteles!
Va imbratisez!
ahhhhhhh, toata familia mea de-abia asteapta pastele sa le fac cozonac de primavara. Numai atunci il fac! :wink:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iun 2009 22:08 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
PRAJITURA cu un blat de nuca SE face un blat din 6 oua.Adica se bat 6 albusuri cu 6 linguri de zahar pina se intareste apoi se baga galbenusurile,apoi 6 linguri de nuca.Dupa care se da la copt;in tava se pune o foaie de napolitana(in loc de faina). Apoi se face crema:- 2 budinci de vanilie, se fierb cu 800 mil. lapte,se lasa la racit. Apoi se bate frisca cam o cutie de 250gr. Dupa ce sa scos piscotul din cuptor se lasa la racit. Iar dupa aceea se pune budinca dar sa fie calda budinca,iar la urma se pune frisca. A era sa uit blatul se insiropeaza cu 200 mil. apa,zahar si esentande rom. VA DORESC POFTA BUNA. Sper sa va placa.Si daca nu intelegeti ceva intrebati. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iun 2009 22:38 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Aurora eu am incercat reteta ta de vara. Foarte buna si usor de facut :miam:
Asteptam si altele :Yes: :P

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iun 2009 22:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
vrei numai deserturi Lucica? eu prefer mai mult legumele decat carnea. Ma pricep foarte bine la sendvisuri, care sunt combinatiile ideale dintre alimente, pentru ca atunci cand eram la gimnaziu, diriginta ne-a invatat cum sa facem bani sa ne distram. astfel ca, aproape in fiecare sambata faceam sezatoare, asa se numea. Fiecare aducea de acasa ce alimente avea, cumparam paine pe care o taiam felii, putin oblice pentru a iesi mai mari si mai aspectuoase si din alimentele aduse de acasa faceam sendvisuri, le puneam pe o tava mare cu servetele si le vinbdeam in scoala colegilor nostri. cu banii adunati ne cumparam sucuri si ce nu puteam aduce de acasa si ne distram foarte frumos, cantand, dansand, spunand glume si jucandu-ne jocurii hazlii. Astazi copii nu mai fac asa ceva :( .
scuze daca am fost off topic :pentru tine: :pupici din flori:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001