Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 00:59




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Noi 2007 00:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
La un topic special creat, pun din nou reteta.

Imagine

Ingrediente :
400 g piscoturi, 250 g zahar pudra, 4 oua, cacao, mascarpone (sau branza dulce de vaci maruntita), 1 cutie de frisca, esente (rom, vanilie, sau lichior de cafea), 4 cafele mari (sau nessuri) bine indulcite

Mod de preparare:
Se amesteca galbenusurile, cu jumatate din cantitatea de zahar, cu frisca si cu mascarpone astfel incat sa iasa o crema uniforma si fara cocoloase. (eventual se poate amesteca la bain-marie). Separat se bat albusurile spuma cu restul de zahar. Se adauga peste crema.
Separat se amesteca cafelele cu esenta si fiecare piscot se trece usor prin lichid ca sa se imbibe bine.
Se ia un vas de yena (cred ca asa se scrie) si se aseaza un rand de piscoturi inmuiate, apoi se intinde un strat de crema, din nou un strat de piscoturi inmuiate si iar un strat de crema. Deasupra se presara cacao fina. Dupa gust, se poate orna cu modele din frisca. Si se da la frigider cam 1 ora (poate chiar 2). Depinde cat rezistati de pofta.

POFTA MAXIMA !! :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Dec 2007 11:12 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2007 02:17
Mesaje: 94
Localitate: pascani
Laura,sa stii ca am venit in sectiunea asta ,cu gindul sa va rog sa-mi scrieti si mie reteta;nu am facut-o niciodata :oops: :oops: :oops: Am fost placut surprinsa sa o gasesc!!! multumesc!!

_________________
Rabdare si credinta
http://community.webshots.com/user/gabrielajalba


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Dec 2007 11:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Cu placere !!! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Dec 2007 19:49 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
draga laura reteta ta arata grozav ma gandesc serios s-o incerc de sarbatori,nu mi se pare asa greu de preparat
multumiri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Dec 2007 23:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
laura34215 scrie:
Ingrediente :
400 g piscoturi, 250 g zahar pudra, 4 oua, cacao, mascarpone (sau branza dulce de vaci maruntita), 1 cutie de frisca,

Cata mascarpone si cata frisca? cutie, cutie dar ce gramaj?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Dec 2007 00:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Mascarpone am pus o punga de 500 g. Cred. Nu mai stiu exact de gramaj avea. Am cumparat-o din Real. Dar parca asa imi amintesc.
Iar frisca era gata preparata la tub. 250 g. De la Hulala am luat eu.
Pune si tu dupa cata cantitate de piscoturi vrei sa folosesti.

Lizi, ma bucur ca iti place reteta. Sa ne spui cum a iesit. Daca o prepari de sarbatori. Nu e greu de preparat si e delicoasa. :Yes:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Dec 2008 15:37 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Este foarte buna reteta Laurei, am incercat-o. :pupici: Voi repeta prajitura si de Revelion. Multumesc, Laura. :floare:

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Dec 2008 16:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
:wink: Ma bucur ca va este de folos. Si eu am folosit cateva retete puse de voi . :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Mar 2009 02:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Eu fac Tiramisu dar cafeaua o fac amara si fara arome, iar in crema de branza pun vermut, care ii da o aroma incredibila. Deasupra imi place sa pun ciocolata amaruie. Mmmmmmm, e un deliciu!
Sincer, imi place sa gatesc dar nu am intotdeauna timp. :(
Pofta buna ! :wink:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2009 10:34 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Sa va scriu si eu o reteta foarte buna.

CASUTA.....
Va trebuie :
1pachet de napolitane, 250g faina, 1ou, 1/2 praf de copt, 80 g margarina(delma sau de cere vreti voi), 2 linguri cacao, 150g zahar praf.
Se face un aluat si se imparte in 30 de bucati. se ia fiecare biluta si se intinde in forma de betisoare, se coace pe fundul tavii. -bilele......00000000000000000000000 betele...________________________

CREMA:
-600ml. lapte, 2galbenuse, 6linguri faina, 2pliculete de vanilie. Se fierb toate pe foc (aburi) pina se ingroase bine. Apoi se pune 250g unt cu 250g zahar pudra care se freaca pina devine spuma. Dupa ce crema de pe aburi s-a racit se pune untul frecat cu zaharul. POFTA MARE la DESERT.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2009 12:42 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Carmen draga, eu am aranjat putin reteta trimisa de tine, in sensul ca era scrisa cu multe pauze, multe randuri goale.
Am citi cu atentie insa nu am inteles :roll:
Ce faci cu foile de napolitale? Bilutele si betele cum se pun?
O reteta se scrie cat mai clar.
Eu as deduce ca folile de napolitane se umplu cu acea crema, dar bilutele si betele :inger:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2009 20:48 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Bun sa o luam de la inceput. Foile sunt pentru a inveli betele. Sa o luam cu bilele,din materialul de mai sus se imparte aluatul in 30 de bilute,apoi se fac betisoarele care se intind pe o tava adica pe fundul tavii,se da la copt.Betele se intind cit e tava de lunga.Si foaia de napolitana se taie dupa lungimea betelor,.Dupa ce sau copt betele se lasa la racit. Apoi ,dupa ce sa racit crema se pune untul.Si fza finala este:-se pune foaia taiata cum am spus pe o tava si se pune crema.Dupa care se pune5 bete si crema, 4-bete iar crema,3-bete iar crema, 2-bete iar crema, 1-bat iar crema.Iar dupa ce ai terminat operatiunea aceasta se pune iarasi foi de napolitane pe margini. TREBUIE SA ARATE CA O CASA ( TRIUNGHI). Iar peste foile de napolitane se poate face o glazura de ciocolata.Sper ca ati inteles. Scuze ca nu am scriso asa de detaliata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Iul 2009 17:07 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
La noi in familie...mama este maestru cofetar ea are rabdare cu coptul prajiturelelor...,
Pe la noi , prajiturii lui Carmen, i se zice Acoperis si o face si mama...inse Tiramisu n-a incercat...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001