Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 16:21




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Probleme la lamai
MesajScris: 16 Ian 2008 10:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
Lamaiul meu trece aproape in fiecare an printr-o boala.
Anul trecut in iarna cand l-am primit avea paduchi . Am reusit atunci sa-l vindec primavara.
Acum, are frunzele un pic pleostite, cu punctulete albe, si un fel de panza de paianjen la unele frunze.
La fel, aceleasi simptome le are si curmalul.
Am incercat sa-i tratez cu un spray acaricid, funcicid, insecticid, insa sunt la jumatatea tratamentului, mai astept rezultate.
Din pacate lamaiul chiar avea o lamaie coapta de anul trecut, pe care mi-e frica sa o mananc stiind ca l-am tot tratat, iar din cele verzi de anul acesta mai are 2 din 4.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2008 19:15 
Neconectat

Membru din: 10 Ian 2008 22:30
Mesaje: 80
Localitate: Bucuresti
Propriu zis, nu este vorba de o boala. Lamaiul este infestat cu paduchele lanos. Puteti folosi Decis sau Fastac. Decis se gaseste la fiola. Se foloseste o fiola la 1,5 litri apa. Daca aveti un pulverizator, este foarte bine. Pulverizati trei zile consecutiv, de preferat seara.
Dupa o pauza de cateva zile, repetati operatiunea.
La fel se procedeaza si in cazul Fastacului. Atentie mare la ochi in timpul pulverizarii.

_________________
gino
http://gino.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Iun 2008 08:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Iun 2008 14:28
Mesaje: 12
la florarie exista un spary special cam in jur de o suta de lei [ vechi] si ceva, care e indicat pt toate tipurile de atacatori

e venil si are indicatiile pe spate pt toate tipurile de plante
si ar fi indicat sa le dai pe toate de cel putin doua ori pe zi dimineata si seara dupa udare

pana vezi ca dispar atacatorii

_________________
http://bluefairy74.wordpress.com/
- my foto blog
http://poemsbyanapacurar.wordpress.com/
- my poems


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Lamaiul meu nu tine florile
MesajScris: 12 Noi 2008 11:40 
Neconectat

Membru din: 12 Noi 2008 10:50
Mesaje: 1
De un an lamaiul meu isi tot pierde florile. Cresc, se desfac si cad. Ce ii pot face pantru a il ajuta sa aiba fructe? Care poate fi cauza?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Liana


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2008 23:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
In primul rind Bine ai venit Liana :buchet: pe forum .
Am si eu de multi ani lamii si mi se intimpla si mie sa ii cada toate florile ,dar dupa putin timp apareau alte flori care faceau lamii .
Cind infloreste de obicei ? iarna sa nu il tii la caldura prea mare [al meu e in colidor si iarna de multe ori sunt numai 10 grade ,al meu de obicei infloreste prin februarie ,vara e bine sa ii dai ingrasamint special pentru citrice .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2008 10:04 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Liana bine ai venit!
Cauzele pot fi multiple in cazul nerodirii unui lamai.
Trebuie sa verifici sa nu fie atacat de daunatori, poate fi infestat cu paduchi (afide) perioada infloririi sa nu fie prielnica rodirii, temperatura ideala ar fi in jur de 20, lipsa substantelor nutritive (primavara de preferat sa i se reimprospateze pamantul).
Si cele spuse de Simandaca referitor la perioada de repaus iarna.
Sper sa gasesti rezolvarea si sa ai lamai frumoase si sanatoase :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2009 01:20 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2009 12:01
Mesaje: 19
Buna!Lamaiul meu infloreste aproape tot timpul si ii cad doar o parte din fructele abia iesite din floare,raman destule pentru cate ramuri si frunze are.Are frunze putine,ii mai cad cand il curat de paduchi,dar n-am repetat tratamentul asa des cum trebuia asa ca el sufera.Cu toate astea are destule fructe cam 4 generatii deodata.
Din primavara pana toamna tarziu sta in curte si ii punem zeama de gainat,ca si la legumele din gradina si poate de aceea infloreste mult.Eu nu as vrea sa-i dau ingrasamant chimic fiindca mancam fructele,dar,daca-l scap de paduchi,poate ca va avea si coroana mai bogata si nu-si va mai pierde fructele(asta se intampla cand il aduc in casa,a inflorit din abundenta si apoi aproape toate acele fructe au cazut).Am intrat pe acest forum special pentru lamai.Sper comunic cu lumea care se pricepe,are ...si fara probleme,cum am vazut la simandanca,parca,cei 3 lamai si plini de fructe.Bravo...e o bucurie. :)
In ce perioada se tunde coroana,ca-i plin de flori in februarie,cand ar trebui??Asta gresesc eu ca nu stiu sa-l tund si are crengi lungi si arcuite de greutatea lamailor. Multumesc. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2009 21:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Bine ai venit Elisa :buchet: , imi pare bine ca mi-ai remarcat lamaiul pe forum dar este unul singur probabil fotografiat din mai multe pozitii. Au fost vremuri cind aveam si 4 lamii mari pot sa zic chiar copaci dar singura nu am mai reusit sa ii car toamna in casa si primavara afara :( si a trebuit sa renunt la ei si am ramas cu unul .
Mai am si eu probleme cu el de obicei are cosenile pe dosul frunzelor [asa cred eu ca le zice ca m-am uitat prin carti cu poze despre daunatorii lamiilor ] si ii cumpar spray din piata de obicei care vind flori au asa ceva la Arad si reusesc sa scap de ei si poti sa dai chiar si acum iarna pe el mai ales ca il tii si tu pe hol din cite am inteles :oare:
Am vazut si la - tot felul de insecticide tip spray pentru tot felul de paduchi speciale pentru flori . Incearca sa ceri spray anume pentru ce are lamiiul tau . De la vinzatorii de flori .
Frunzele mai cad si la mine iarna dar primavara cind il scot in curte i-si revine .
Sa auzim numai de bine :Ruga:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Probleme la lamai
MesajScris: 08 Feb 2009 13:14 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2009 12:01
Mesaje: 19
Simandanca,iti multumesc si bine v-am gasit :)
Am inceput tratamentul impotriva paduchilor testosi cu emulsie de apa+sapun,stropit trei zile la rand si dupa 5 zile se reia stropitul tot trei zile la rand.Practic il inund si pe frunze si pe ramuri si peste tot,de curge lichidul pe jos,caci urateniile alea sunt peste tot si in locuri unde nu poti atinge,unghiuri reduse,etc.Acest tratament(l-am gasit pe undeva,dr plantelor,poate)omoara doar puii de paduchi,pe adulti nu-i deranjaza,de aceea trebuie repetat asa des,pentru pui.Acum o sa vad ce iese,caci strergand frunza cu frunza,cu apa+spirt (1:1) si neajungand peste tot cu mana...de ani de zile doar nu l-am lasat sa moara,insa nu-mi place deloc coroana lui si frunzele lui galbejite care cad treptat.
Pe de alta parte ,ingalbenirea frunzelor se datoreaza si lipsei mineralelor in sol,mai ale magneziu,caci primavara trebuie sa primeasca un impuls de substante nutritive,mai ales ca acum incepe perioada specifica, de inflorire.Si ar trebui sa faca si lastari noi cea ce al meu nu prea face mai mult de 1...2 lastari noi pe an.Voi cumpara totusi ceva substante,dar as vrea sa-mi spuneti si voi ce ii dati ca ingrasamant si tonifiant in aceasta perioada.Va multumesc si Duminica placuta! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Feb 2009 16:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Elisa eu ii cumpar de obicei ingrasamint special pentru citrice si il ud la 2 saptamini cu el din primavara pina in toamna si ii merge bine face lamii in fiecare an . :Yes:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Feb 2009 17:24 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2009 12:01
Mesaje: 19
Simandanca,
daca-mi spui si cum se numeste acel ingrasamant m-ai ajuta enorm,caci,la noi,floraresele spun ca ele dau acelasi ingrasamant la toate si la orhidee si la alte flori,ceea ce eu stiu de pe net ca nu-i asa.Te rog,spune-mi pe privat daca este interzisa reclama aici.Multumesc din suflet. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Feb 2009 17:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Elisa eu cumpar de obicei ingrasamintul de la piata din Arad de la sectorul de flori ,si scrie pe el ca este special pentru citrice, pentru celelalte plante am specific pentru plante verzi sau flori .Acum nu am acasa ca ti-as trimite repede o poza sa vezi cum arata flaconul,mi sa terminat in toamna si tra sa cumpar cind merg in oras ca stau la 25 de km de Arad si nu merg prea des . :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Feb 2009 17:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Elisa, exista mai multe denumiri pentru ingrasamintul de citrice ! Eu de exemplu am cumparat Substral !

Imagine

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Feb 2009 12:38 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2009 12:01
Mesaje: 19
Simandanca & Floare Mica,va multumesc.Mi-am notat,sa vad daca se gaseste la noi.Oricum plec la Timisoara si acolo sigur gasesc.Va multumesc mult. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Feb 2009 15:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Elisa, la Timisoara poti sa gasesti asa ceva :

Imagine

Un coleg mi l-a cumparat pentru un lamai de la birou. Nu stiu insa exact de unde a cumparat ingrasamantul. Banui ca de la Selgros. :oare: Dar il am de 1 an.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001