Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 12 Mai 2024 09:28




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 271 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Dec 2009 20:03 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2009 21:10
Mesaje: 41
Localitate: romania
mersi mult de ajutor mi-ar parea rau sa o pierd caci o iubesc foarte mult :pupici: :pupici: :pupici:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Dec 2009 11:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
am si eu 2 calanchoe: cu flori galbene si cu flori rosii; acum vreo luna am gasit intr-un hypermarket una cu flori roz, foarte frumoasa; am cumparat-o si cand am ajuns acasa am constatat ca are tulpina putrezita; am lasat-o asa sa vad cum evolueaza; boala a afectat planta din ce in ce mai mult; prin urmare am taiat din varf, intr-un nod sanatos si am pus la inradacinat intr-un pahar cu apa; la vreo saptamana si cateva zile au inceput sa dea mustati; aseara am pus-o in ghiveci deoarece avea foarte multe radacinute; astept acum sa vad cum va evolua; cand am taiat-o era plina de flori; sper sa nu o pierd pentru ca florile sunt de un roz diafan, delicat...Imi plac tare mult aceste plante, sunt rezistente, chiar uit sa le ud si ele nu se supara...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Dec 2009 11:18 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Succes, Gaby's! CHiar sunt plante rezistente si bine faci ca uiti sa le uzi. Ele retin apa in frunze, asa ca au rezerve in caz de necesitate. Sa ne arati poze cu noua plantuta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Dec 2009 21:54 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2009 21:10
Mesaje: 41
Localitate: romania
mie mi-a inflorit are flori galbene cam anemica saraca acum avand in vedere ca e si bolnavioara dar tot e frumoasa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Ian 2010 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
S-au deschis primii bobocei la floricica mea roz batut ,cea mai amarata.Saracuta, ea e cea mai plapanda si mica si ea a inflorit prima.Nu stiu de ce dar anul asta au intarziat cu florile , cea rosie batuta are boboceii foarte mici iar cea rosie simpla si mai mici , de cea roz simplu nu mai zic ,dar nu a facut bobocei deloc :cry: Acum 2 ani am avut una alba cu flori batute, o splendoare... eram tare mandra ca am cumparat o frumusete , dar din pacate dupa trecerea florilor a murit si planta...Daca am sa gasesc imi iau alta dar nu am mai vazut...Si o poza cu floricica roz batut inflorita http://img255.imageshack.us/img255/439/sdc13571.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Ian 2010 16:55 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Aurora, ai un coltisor foarte frumos aranjat cu plantele tale, arata foarte frumos, felicitari :bravo:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Ian 2010 17:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
Multumec frumos, adevarul e ca le ingramadesc si eu cum pot in balcon ca sa le fie lor bine sa aiba si lumina si caldura. Dar sunt multumita ca de 2 ani de cand am pus termopan nu mai mut iarna florile in casa si le merge bine.Cate flori am pierdut eu din cauza mutatului iarna....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Ian 2010 17:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Intr-adevar frumusel coltisorul tau verde din balcon :bravo:

Si eu tot zic ca-mi pun termopane in balcon. Momentan e tot inchis balconul, dar cu sticla si cadre din metal, insa nu e bine izolat si iarna e foarte frig. Sper ca in curand sa pot sa-mi pun termopane sa fie mai cald si bine sa-mi pot tine si eu macar o parte din plantute in balcon ca in casa e mare inghesuiala iarna . :uff:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Ian 2010 16:25 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2009 13:19
Mesaje: 37
Localitate: bucuresti
:Yes: in sfarsit au inceput sa se deschida si ubitele mele
prima este roz iar a doua rosie, dar pozele sunt facute cu tel
http://verat.sunphoto.ro/Kalanchoe

_________________
http://verat.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Ian 2010 20:55 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2009 21:11
Mesaje: 119
Localitate: craiova
Sunt foarte frumoase florile voastre fetelor, sa va traiasca si sa infloreasca mereu!

Am si eu trei (alb, rosu si galben) dar nici una nu are floricele :( . Sunt cumparate iarna trecuta pline de flori, au rezistat toate, primavara le-am schimbat pamantul si vasul, au crescut frumos dupa ce s-au ofilit florile, dar acum nu au facut nici un bobocel, nu stiu ce sa le mai fac :oare: :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Ian 2010 21:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
In primul rand sa ai rabdare. :mrgreen: Stiu ca e greu, si eu le pandeasc pe ale mele zilnic, dar vor da si bobocei si vor inflori atunci cand vor simti ele ca trebuie. Bafta . :wink:
Sa nu uiti de pulverizare cu apa pe frunze (le place mult) si ingrasamant . :)

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Ian 2010 19:14 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009 19:06
Mesaje: 203
Localitate: albesti paleologu jud prahova
:Yes: am si eu!
http://valentina1302.sunphoto.ro/kalanchoe

_________________
http://valentina1302.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Ian 2010 23:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
Vali ce frumoasa e :floare: Ai cumparat-o acum? sau a inflorit la tine? E de plina de bobocei.... :floare: MINUNATA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Ian 2010 19:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Vai ce plina e ! Si sa vezi cat o sa te tina inflorita. Cateva luni precis :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Ian 2010 22:47 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009 19:06
Mesaje: 203
Localitate: albesti paleologu jud prahova
am cumparat-o sambata din super-market,sper ca imi va rezista! :floare:

_________________
http://valentina1302.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 271 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001