Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 11:43




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dieffenbachia
MesajScris: 25 Apr 2009 12:06 
Neconectat

Membru din: 23 Apr 2009 20:40
Mesaje: 27
am o problema cu aceasta planta:
http://lylyanna.sunphoto.ro/Flori/BDHGUIPZACFECDQGZCS
are aproape 6 ani.
Cand am primit-o era un puiut mic mic. Acum are aproape 2 metri, dar frunze are doar ce se vede in foto, in jos tulpina este goala si este si foarte subtire.
Eu as vrea sa o tai, sa-i prind un puiut, dar nu stiu cum :?: :roll:
Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi?
Cum se inmulteste aceasta Dieffenbachia?

_________________
http://lylyanna.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Apr 2009 18:27 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Lylyana pentru a intineri planta ta poti taia varful, la o dimensiune acceptabila. Restul tulpinii il poti portina astfel incat sa ai cate un nod la fiecare bucata portionata. Partea de jos a plantei de asemenea va avea cel putin un nod. Toate bucatile le vei lasa sa se scurga de seva dupa care le pui in apa. Vor face radacini destul de repede apoi le poti planta in substrat. Este o planta usor de inmultit in felul acesta.
Atentie, cand tai planta sa iti protejezi mainile cu manusi si dupa ce ai taiat sa speli si cutitul. Seva ei este toxica.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2009 14:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
succes, cu Dieffenbachia ta, lyly.
Eu aveam doua in acelasi ghiveci si pe cea mica am transplantat-o in ghiveci separat pentru ca erau destul de marisoare si erau inghesuite. Cea mica are frunzele maro si i le-am taiat. Oare isi mai revine?

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Dec 2009 00:05 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2009 20:38
Mesaje: 18
Roxi, de ce dieffenbachia ta avea frunzele maro?Ma confrunt si eu cu o astfel de problema si nu stiu ce sa-i fac.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Dec 2009 11:41 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Incearca sa stergi frunzele cu putin spirt diluat, la un interval scurt de timp. Plantele respira si prin frunze. Apoi, fii atenta ca planta sa nu stea in apropierea unei surse de caldura sau sa nu aibe suficienta umiditate in aer. Ca si spatiphilium, anthurium si multe alte plante, cand nu au suficienta umiditate, imediat se maronesc frunzele pe margine. Puneti pahare mici pline cu apa in apropierea lor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Iun 2010 22:40 
Neconectat

Membru din: 31 Mai 2010 22:22
Mesaje: 1
Localitate: brasov-vama buzaului
roxy scrie:
succes, cu Dieffenbachia ta, lyly.
Eu aveam doua in acelasi ghiveci si pe cea mica am transplantat-o in ghiveci separat pentru ca erau destul de marisoare si erau inghesuite. Cea mica are frunzele maro si i le-am taiat. Oare isi mai revine?
buna sunt doyna sisunt noua venita incearca sa pulverizezi frunzele ca apa de ploaie si in giveci mai putina


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Problema Dieffenbachia
MesajScris: 06 Dec 2010 19:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2010 19:49
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Buna! Am o Dieffenbachia Green Magic de anul acesta din primavara. Pana acum s-a dezvoltat foarte bine si a facut cam cate o frunza pe saptamana.
Ferestrele mele sunt nordice si ca sa aiba mai multa lumina in zilele mohorate am lasat-o pe hol, pe pervaz unde in zilele mai friguroase sunt intre 10-17 grade (nu am incalzire pe hol).
Acum 2 zile am gasit-o pleostita, cu frunzele foarte moi. :( Nu stiu daca s-a intamplat asta din cauza temperaturii sau a umiditatii ridicate(din cauza condensului de pe geamuri). Acum am bagat-o in casa, i-am schimbat si pamantul pentru ca mi sa parut prea umed insa ea nu si-a revenit. :help: please! E cea mai mare planta a mea si nu vreau sa moara....
Va multumesc mult! :uff: :cry:

_________________
Toamna este o a doua primavara, cand fiecare frunza este o floare...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Dec 2010 23:38 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
FrozenWaterDrop sper ca ai reusit sa redresezi Dieffenbachia ta suferinda. Ea este o planta care nu e f sensibila la umiditatea solului dar in conditiile in care este tinuta la temperaturi scazute udarile se vor rari mult, cantitatea de apa administrata va fi mai mica decat in cazul tinerii ei la o temperatura confortabila ei, 20-22C.
Mult succes cu ea.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dieffenbachia
MesajScris: 21 Iul 2011 11:06 
Neconectat

Membru din: 24 Iun 2011 13:50
Mesaje: 24
Buna fetelor, am sa va arat minunea mea: :dans: :dans:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

pup :pupici: :pupici: :pupici:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dieffenbachia
MesajScris: 12 Dec 2011 12:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2010 19:49
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Foarte frumoasa plantuta ta Anytus. Floricica mea bolnava am dus-o la mama-soacra deoarece la ea e mai cald pe balcon, dar din pacate a mai trait vre-o luna.
imi pare rau ca am dus-o la ea, pentru ca la un moment dat arata mai bine. Cred ca s-a suparat si mai tare ca ne-am despartit si de aceea n-a mai vrut sa supravietuiasca. Anul asta n-am mai dus nici-o floare, ne zbatem impreuna sa trecem peste iarna.
Pana acum totul e bine....nici-un deces :Yes:

_________________
Toamna este o a doua primavara, cand fiecare frunza este o floare...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001