Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 21:55




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2009 01:56 
Neconectat

Membru din: 04 Oct 2009 18:51
Mesaje: 12
Localitate: bucuresti
buna.cine ma poate ajuta? :cry: am facut exact cum ati spus ,dar probabil a fost prea tarziu toate florile si frunzele de la cyclamen sau uscat . mai avea 5 frunze si am vazut ca au murit si ele li sau inmuiat coditele :cry: ...ce ai mai pot face???sa scot radacina din pamant ....ce sai fac??ajutati-ma va rog


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2009 09:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
fetelor, eu am constatat ca Cyclamenul este foarte greu de pastrat; eu am avut in fiecare an macar una-primite sau cumparate de mine- si de fiecare data le-am pierdut; cred ca ideea este sa le tinem la rece-balcon, pervaz mai ferit-deoarece la caldura cu siguranta vor muri; in Italia -unde ajung cam in fiecare iarna- am vazut ca le tin afara; era Craciunul, ninsese, dar pe pervazuri erau cyclamene inflorite care aratau superb; e drept ca acolo clima e diferita de a noastra, nu sunt geruri asa napraznice....anul acesta am de gand sa imi cumpar din nou si sa le tin afara; daca nici asa nu voi reusi voi renunta total la ele, deoarece este foarte neplacut sa pierzi o planta... :cry: sunt tare frumoase si reusesc sa "coloreze" putin zilele mohorate ale toameni sau iernii...dar la mine pana acum nu au rezistat... :uff: . Se inmoaie, se usuca si apoi mor... :furios:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: cyclame
MesajScris: 30 Oct 2009 10:30 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
Buna Andreea, imi pare rau de cele intamplate cu cyclameul tau.Eu nu am asa multa experienta cu ele, dar in locul tau as baga planta in repaus . As opri udarile , as induce hibernarea si cand sau uscat toate frunzele, as scoate tuberculul, l-as curata bine si l-as pune la odihna , intr-un loc uscat . Vezi la pag.2 (parca ) unde explica foarte bine ElenaF. din Fagaras , cum sa faci cu repaosul.Sper sa -ti traiasca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2009 14:59 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
Buna fetelor, sunt foarte incantata, astazi cand sa pulverizez semintele de cyclamen puse la germinat pe 20.10.,am observat ca intru-un ghiveci am 5 plantute fff.mici :shock: , iar in celalalt 3 :P .Daca data trecuta au rasarit dupa aprox. 2 luni , acum am avut surpriza sa le vad doar dupa 3 sapt.Sunt bucuroasa si le aduc felicitari harnicutelor seminte :bravo:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2009 17:33 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ana draga, mult succes cu ele. Sa le vedem cat mai repede plantute viguroase, frumoase si cu flori minunate. Stiu ca ai rabdare si pui mult suflet pentru ele. :albinuta:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2009 10:20 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
Multumesc Lucica, rabdare am suficienta , acum ma documentez daca trebuie cumva sa le tratez ca sa nu le pierd. Va voi tine la curent, sperand sa nu va plictisesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Noi 2009 23:03 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
fotografiate astazi dupa ce au fost tratate cu previcur pentru a preveni aplecarea rasadurilor
http://anadometia.sunphoto.ro/inmultire ... e-cyclamen


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Noi 2009 10:54 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ana draga, daca poti sa le oferi mai multa lumina. Acum ziua fiind mica, firavele plantute au tendinta de etiolare. Mult succes in continuare si asteptam evolutia lor, :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Feb 2010 14:33 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009 19:06
Mesaje: 203
Localitate: albesti paleologu jud prahova
vazand ca cyclamenul pe care ii l-am cumparat mamei mele anul trecut in martie ii merge foarte bine mi-am facut si eu unul cadou de ziua mea! :buchet: o sa ii fac si poze si o sa v-il arat! :pupici:

_________________
http://valentina1302.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Feb 2010 20:54 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
Felicitari Vali,mie imi plac foarte mult si le-as lua pe toate.Semintele mele de cyclamen alb au crescut si saptamana aceasta voi efectua prima repicare, conform cartilor de specialitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Feb 2010 21:29 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009 19:06
Mesaje: 203
Localitate: albesti paleologu jud prahova
sunt foarte frumoase,in special cand sunt pline de flori :floare: si in plus e inflorit aproape tot anul!

_________________
http://valentina1302.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Feb 2010 17:21 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009 19:06
Mesaje: 203
Localitate: albesti paleologu jud prahova
am promis ca o sa pun si poza cu el,m-am tinut de cuvant
http://valentina1302.sunphoto.ro/cyclamen/10922793

_________________
http://valentina1302.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Feb 2010 22:46 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
Astazi in Auchan am gasit bulbi de cyclamen la bucata 3,5lei si nu am rezistat si am luat.Acasa mai am 3 ghivece culori diferite si 20 bulbisori din seminte in cresa si tot nu pot rezista cand le vad,as vrea toate culorile.Trebuia sa incerc si varianta bulbilor cumparati nu doar a florilor fortate cu hormoni(oare suna a incercare de justificare sau a dependenta :oare: )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Feb 2010 17:41 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ana, dependenta se cheama :Secret:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Feb 2010 21:30 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
Asa credeam si eu.Incerc sa limitez pasiunea (mania)pentru ele,spunand ca nu mai am loc in casa/servici pentru ele.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001