Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 19:20




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 132 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: stephanotis
MesajScris: 12 Dec 2008 19:19 
Neconectat

Membru din: 07 Dec 2008 23:18
Mesaje: 41
Succes la boboci.Dati de veste daca va inflori si in care anume conditii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Dec 2008 22:35 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Din cate stiu, stephanotis se inrudeste cu hoya, deci are nevoie de o perioada de repaus si racoare, cu apa f.putin. Daca o puneti in ghiveci mare, se chinuie sa faca multe radacini, apoi creste vertiginos, face frunze f.f. mari (sunt Stan patitul) si infloreste greu de tot.
Insa este o planta foarte decorativa.

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: stephanotis
MesajScris: 13 Dec 2008 21:51 
Neconectat

Membru din: 07 Dec 2008 23:18
Mesaje: 41
ce conditii creati pentru perioada de iarna?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2009 22:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2008 02:12
Mesaje: 172
Localitate: Oradea
:dans: Sunt fericita posesoare a unui Stephanotis. Zilele trecut sotul meu mi l-a cumparat in dar impreuna cu un jasmin (despre ala va scriu la topicul potrivit). :bravo: :Yes: :Yes: :Yes: Mi-l doream atat de mult... Nu prea stiu cam ce sa ii fac ca stiu ca e cam sensibil. L-am pus langa un geam la lumina dar indirecta intr-o camera cu aprox 18-19 grade. Sper ca e ok. Am incercat sa nu il inund cu apa dar i-am pulverizat frunzele. Unele flori incep sa se deschida dar unii boboci mici par sa se moleseasca. Sper ca nu am gresit cu nimic. Orice sfat nou e bun venit. :dans: :dans: :dans: :buchet: :pentru tine: :pentru tine: :pentru tine:

_________________
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Ian 2009 09:25 
Neconectat

Membru din: 12 Oct 2008 19:51
Mesaje: 187
Localitate: timisoara
serami ma bucur pt.tine :bravo: si eu cand l-am luat tot speriata eram si eu.la inceput i s-au ingalbenit si a inceput sa-i cada din frunze.se spune ca din cauza ca a schimbat locul pana se obisnuieste.acum chiar nici o frunza nu s-a mai ingalbenit.dar eu il tin in hol unde nu este deloc caldura. :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Ian 2009 22:37 
Neconectat

Membru din: 14 Sep 2008 13:51
Mesaje: 18
Localitate: Timisoara
Si eu imi doresc foarte mult un stephanotis , imi place foarte mult cum miroase iar acum sunt la faza de documentare ca sa -l ingrijesc asa cum trebuie cand il voi gazdui :)

_________________
Albumul plantelor mele :
http://flower.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Apr 2009 11:34 
Neconectat

Membru din: 11 Aug 2008 15:47
Mesaje: 19
Pentru floricica mea tot n-am o reteta. In continuare are tot numai frunze. Nici urma de flori. Nici macar frunze noi nu i-au mai aparut. Chiar nu stiu ce sa mai fac cu ea.

suzyka Floricica ta a mai facut flori?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mai 2009 19:12 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2009 10:27
Mesaje: 2
am primit si eu o floricica, dar intr-o saptamana iau cazut toate florile. :cry: De atunci sta , nici nu se ofileste nici nu creste. Acum am pus-o la un geam cu mai multa lumina, toata ziua. Ce ma sfatuiti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mai 2009 15:30 
Neconectat

Membru din: 11 Aug 2008 15:47
Mesaje: 19
nico76 Daca afli vreo solutie si eu sunt interesata. Cateva idei gasesti daca citesti paginile anterioare ale subiectului dar la mine nu au functionat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mai 2009 22:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2008 02:12
Mesaje: 172
Localitate: Oradea
Al meu si-a pierdut toate frunzele. Credeam ca va muri. Acum da noi frunzulite. :Yes: :Yes: :Yes:

_________________
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mai 2009 23:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Ma bucur pentru tine serami :bravo:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Iul 2009 18:36 
Neconectat

Membru din: 12 Iul 2009 17:59
Mesaje: 3
Cred ca am inebunit! De azi dimineata nu ma pot desprinde de Flori-si-Plante.ro. Ma dor ochii, dar tot as mai citi ce ati scris pe forum. Am cumparat ieri o bougainville mov si am cautat informatii despre aceasta. Tot n-am aflat insa ce pamant trebuie sa ii pun atunci cand o voi muta in alt ghiveci mai mare, ca acesta e micut de tot.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Iul 2009 18:40 
Neconectat

Membru din: 12 Iul 2009 17:59
Mesaje: 3
Am cumparat asta toamna doua iasomii de Madagascar. Le tin pe amandoua in acelasi loc, cam una langa alta. Una dintre ele s-a intins, e mare, puternica, dar fara flori inca, iar cealalta e tare amarata: creste putin, ii da un lastar, se ingalbeneste... Nu inteleg ce se intampla cu ea, pentru ca le ingrijesc pe amandoua la fel. Poate imi dati si mie cateva idei...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Iul 2009 20:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Oct 2008 22:43
Mesaje: 188
Localitate: Constanta
Pot sa zic ca si eu m-am chinuit vreo doi ani cu ea...am tinut-o in interior, la o fereastra spre est, protejata oarecum de soarele dogoritor din zona mea... si totusi, crestea, se lungea iar de inflorit nu prea vroia sa infloreasca... Anul asta m-am suparat pe ea si am scos-o afara... s-o bata vantul, s-o arda soarele... am zis...daca vrea traieste, daca nu...nu...
Si uite cum arata la ora actuala... Imagine Imagine Imagine

N-as putea spune ca astea sunt niste sfaturi universal valabile...e doar experienta mea... :)

_________________
http://community.webshots.com/user/miha ... =community
http://miha1ela.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Iul 2009 23:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
e superba miha, sa-ti infloreasca toata vara asa!
a mea anul trecut incepuse sa se ingalbeneasca dar pe urma s-a oprit, nici nu a crescut, nici nu s-a imbolnavit. Am crestat tylpina sperand sa mo inmultesc prin marcotaj aerian numai ca nu a facut nimic:(. anul acesta i-am schimbat ghiveciul si am asezat-o undeva sus de tot in balcon si, spre surprinderea mea a inceput sadea lastari noi s-a imbracat de frunze mari, verzi si frumoase si inca mai creste, seamana cu o liana, iar partea de balcon care e cu flori pare o mica jungla :ha ha ha: . cine stie , poate imi si infloreste anul asta :floare:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 132 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001