Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 01:50




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Apr 2009 11:21 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2009 16:49
Mesaje: 20
Localitate: BRASOV
Buna,
am si eu o problema cu Cameluta mea, asa cum imi place mie sa o alint. Am cumparat-o in luma februarie din -, era plina de boboci, dar cand am adus-o acasa mi s-au deschis doar 2 boboci, care nu au rezistat nici ei prea mult, iar restul bobocilor au cazut. Dupa cateva saptamani, poate am facut gresala, ca i-am schimbat ghiveciul si pamantul si de atunci i-au cazut mai multe frunze si cele care dadeau semne sa iasa se uscau si ele. Intre timp am udat-o num ai cu apa fiarta si am stropit-o si de cateva ori cu ingrasamant. A avut o perioada cand, parca, se usca de la zi la zi, apoi a avut o perioada cand a stagnat iar acum am analizat-o si parca au inceput sa ii iasa iar frunze dar inca nu au inceput sa se formeze sunt sub forma de muguri. Va rog spuneti-mi ce sa ii mai fac ca nu vreau sa o pierd :help:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Oct 2009 16:18 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Imagine * Imagine

La fel am patit si cu primele Camelii, le-am pierdut.
Am cumparat alta acum 2 ani fara flori. Anul trecut a format bobocii insa am uitat sa o ud la timp si au cazut :cry:
Anul acesta are mai multi si arata foarte bine. Sper sa reusesc sa o vad inflorita :dans:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2009 15:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Oct 2008 22:43
Mesaje: 188
Localitate: Constanta
Lucica...unde o tii iarna?
Stiu ca ii place frigul peste iarna, sa infloreasca... si a mea are boboci...dar daca o bag in casa... cu siguranta ii pierde iar...
Cum sera n-am...cred ca o bag intr-o magazie... :roll:

_________________
http://community.webshots.com/user/miha ... =community
http://miha1ela.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2009 11:24 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Miha draga, toata vara a stat in sera (mai bine spus un foisor-pavilion pe care l-am adaptat pentru plante si loc de relaxare pentru noi :), mai putin in zilele toride. In rest in diminetile de primavara, vara, toamna chiar si iarna cand e soare e minunat sa stai) unde saraca a suportat temperaturi infernale, acum sta tot acolo unde vad ca se simte bine. Acum o s-o mut pentru ca nu este caldura acolo, intr-o camera unde nu dau drumul la caldura. Sper sa o vad inflorita si de asemenea si tu. :floare: :)

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2010 18:59 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2010 20:20
Mesaje: 8
Localitate: Alba Iulia
Buna,
Am si eu o Camelie, am cumparat-o de la - acum 2 ani. A fost plina de flori si boboci. Din fericire atunci au inflorit toate. Anul trecut a avut multi boboci, dar numai unul singur s-a deschis, restul au cazut toti. Anul acesta nu are nici un boboc. I rest e verde, nu da semne ca iar lipsi ceva. Oare ce i-as putea face sa infloreasca? :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2010 22:47 
Neconectat

Membru din: 17 Feb 2010 13:40
Mesaje: 3
Localitate: valea calugareasca
buna.sunt noua pe forum. va admir pentru munca depusa pentru florile voastre. sunt sigura ca am multe de invatat de la voi. va multumesc.

_________________
http://carpenoana.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2010 23:11 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Georgiana, bine ai sosit pe forum :pentru tine: . Mi-ar place sa gasesti aici informatii folositoare pentru plantele tale. Pentru orice problema legata de flori si plante ne gasesti aici.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Feb 2010 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
Bine ai venit Oana :pentru tine:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Feb 2010 21:22 
Neconectat

Membru din: 27 Feb 2010 21:04
Mesaje: 1
Localitate: stefanesti-arges
Buna seara tuturor! Sunt noua pe acest forum si am aflat foaarte multe lucruru pe care nu le stiam despre flori si despre modul lor de ingrijire. Mi-am cumparat si eu pentru prima data doua camelii, una alba si una rosie, ca sa-mi aduca tot timpul aminte de mama mea pe care o chema Camelia. Le iubesc din tot sufletul si abia astept sa pun in practica informatiile de la voi si sa ma bucur de primele floricele.

_________________
nicoleta tudor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Feb 2010 10:00 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Nico_75 bine ai venit alaturi de noi.Mi-as dori si eu tare mult niste camelii ca sunt foarte frumoase. :pupici: :pupici: :pupici: :pupici: :pupici: :pupici:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Apr 2010 17:18 
Neconectat

Membru din: 19 Mar 2010 11:54
Mesaje: 5
Camelia mea, primita de ziua mea(8 martie) face pete negre pe frunze si se scutura. Ii cresc mugurasi noi, chiar si bobocei, dar si unele frunze noi patesc acelasi lucru. Am intrebat la o fitofarmacie si mi-a zis ca sau are lipsa de minerale(adica?) sau are o ciuperca si mi-au dat un fungicid. I-am udat pamantul cu substanta respectiva si tot nu pare sa fie mai bine! Ingrasamant are, ii pusesem bobite din acelea albe, de acidofile.
Sunt asa de trista. Facuse si bobocei noi!!! :cry: :help:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Apr 2010 17:21 
Neconectat

Membru din: 19 Mar 2010 11:54
Mesaje: 5
Am uitat sa mentionez ca de o saptamana o si stropesc macar odata la doua zile pe frunzulite cu aceeasi apa cu care o si ud - apa care a stat macar o zi, daca nu mai multe...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Apr 2010 18:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
ravel scrie:
Camelia mea, primita de ziua mea(8 martie) face pete negre pe frunze si se scutura. Ii cresc mugurasi noi, chiar si bobocei, dar si unele frunze noi patesc acelasi lucru. Am intrebat la o fitofarmacie si mi-a zis ca sau are lipsa de minerale(adica?) sau are o ciuperca si mi-au dat un fungicid. I-am udat pamantul cu substanta respectiva si tot nu pare sa fie mai bine! Ingrasamant are, ii pusesem bobite din acelea albe, de acidofile.
Sunt asa de trista. Facuse si bobocei noi!!! :cry: :help:



Buna,

Nu ma pricep in mod special la Camelii, insa in mod sigur ceea ce descrii tu sint simptome de boala. Verifica cu atentie planta, pe frunze, sub frunze, pe tulpina, pe pamint si in pamintul de la suprafata - uita-te si cu o lupa - in caz ca e vorba de paraziti o sa-i vezi si dupa ce-i identificam poti cauta un tratament adecvat.

Daca nu-i nici urma de creatura miscatoare, inseamna ca este vorba de o ciuperca sau un mucegai, si ar trebui sa pui niste poze cu frunzele bolnave, pentru ca un diagnostic corect poate asigura un tratament specific, si nu unul generic.

Poti incerca si un google cu boli specifice Cameliei, poate gasesti exact despre ce e vorba.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2010 16:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2010 17:05
Mesaje: 42
Localitate: Resita
Buna, am primit si eu ieri 2 lastarei de Camelia japonica si i-am pus in apa.Credeti ca au sa faca radacini?
http://home-and-garden.webshots.com/pho ... 4028EDzuCK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2010 17:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Draga Ssara,

Imi pare rau sa te dezamagesc, insa ce ne arati tu acolo par a fi mai degraba doi lastari veseli de Hibiscus. Am cautat fotografii cu Camelia Japonica si n-am gasit vreuna la care sa semene frunzele asa de tare cu cele de Hibiscus precum la lastareii din pozele tale. Pina si sepalele florilor care s-au scuturat sint de hibi... :) Adica... mi-as dori sa ma insel, insa nu sint prea multe sanse.

Vestea buna insa este ca hibi pot fi inradacinati usor. Cel mai bine se prind direct in pamint cu efect de sera (pet in cap, dupa cum m-a invatat si pe mine dna. Stefana), insa la o temperatura ideala mai mica de 30 de grade. Imi par insa cam mari, avind in vedere cit de mult creste un hibi peste an, insa cum este destul de tirziu anul asta, poti sa-i prinzi asa lungi si sa-i tunzi mai apoi, in toamna. Protejeaza-i insa de arsita si de soare direct pina dau semne ca s-au prins (frunze, muguri noi).

Mult succes!

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001