Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 16:34




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: probleme gardenie
MesajScris: 11 Dec 2012 22:14 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2012 10:31
Mesaje: 1
Fişiere ataşate:
P1010290.JPG
P1010290.JPG [ 70.55 KiB | Vizualizat de 9023 ori ]
Buna!

De curand am primit o gardenie, si fiind prima mea planta, am facut niste greseli... Cand am primit-o, era intr-un ghiveci foarte mic, asa ca m-am gandit sa-i fac un bine si sa o pun intr-un ghiveci mai mare, cu mai mult pamant si ingrasamant.
Am aflat citind forumul, ca nu l-am schimbat cum trebuia. In ghiveci, sunt de fapt 4 plante, si radacinile lor erau impanzite peste tot, in ghiveciul mic; cand am mutat in ghiveciul mare, am despartit fiecare planta de cealalta, deci am rupt radacinile...
Dupa o saptamana de la schimbatul ghiveciului, o planta s-a uscat, iar alta are o frunza galbena.
Planta uscata, trebuie scoasa din ghiveci? Imi este frica, deoarece ma gandesc ca daca as scoate-o, as rupe si radacinile altei plante, din nou.
Iar cu planta care a crescut in jos, trebuie sa ii pun un bat pentru sustinere?


Fişiere ataşate:
P1010294.JPG
P1010294.JPG [ 73.33 KiB | Vizualizat de 9023 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme gardenie
MesajScris: 12 Dec 2012 20:38 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
MiaLia este bine ca atunci cand cumperi o planta din magazin sa o tii ceva timp si sa observi daca se acomodeaza la conditiile din apartamentul tau.
Transplantarea se face cu grija, intr-un ghiveci cu 1 nr. cel mult 2 mai mare. Daca sunt mai multe plante se despart cu grija pentru a nu rupe radacinile. Dar se pot lasa toate pentru a avea un ghiveci superb.
Se poate folosi un cutit bine ascutit si se taie balotul de pamant. In felul acesta radacinile vor suferi f. putin.
Ce poti face acum este ca planta uscata sa o tai de la baza pamantului, astfel planta sanatoasa nu se mai deranjeaza.
Sigur la cea aplecata poti pune un bat pentru sustinere si indreptare.
Sa o tii departe de calorifer.
Mult succes.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme gardenie
MesajScris: 08 Ian 2013 20:20 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2007 02:17
Mesaje: 94
Localitate: pascani
Ceva similar am patit si eu. Tot 4 plante,tot am mutat,dar nu le-am umblat la radacini. Tot o planta s-a uscat,insa nu chiar din radacina. Am taiat-o. Pertotal,planta totusi nu merge bine. Parca nu "infloreste". Sta la racoare,dar stagneaza. Si i-am pus pamint de care vrea ea,cumparat special pt. ea...

_________________
Rabdare si credinta
http://community.webshots.com/user/gabrielajalba


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme gardenie
MesajScris: 12 Feb 2013 15:25 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Cautati chelati de fier si udati cu el. O udare cu chelat, alta fara. Asta e unul din secrete. Altul este sa stea la lumina, nu umbra, cum recomanda toata lumea. Si la racoare, nu mai mult de 20 de grade. Eu am boboci la gardenie. Multi si sunt in crestere. Promit sa pun poze cu florile ei, cand se vor deschide.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001