Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 20:54




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: NALBE DE GRADINA
MesajScris: 14 Ian 2014 10:09 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2014 09:23
Mesaje: 2
Sunt un pusti de 73 de ani,sunt pentru prima data pe acest interesant si frumos forum drept pentru care va salut cu drgoste pe toti. Iubesc toate florile si acum am semanat niste seminte de nalba de gradina cumparate de la magazin sigilate -firma Vilmorin.Semintele le-am sadit in pahare de plastic trasparent.Dupa 8 10 zile au germinat fiind tinute in casa ,au crescut cu douo frunzulite pe tulpinita de 5,6cmm aproape transparenta foarte, foarte firava care se indoae si nu rezista .Daca a mai incercat cineva sa inmulteasca nalbe prin seminte v-asi fi recunocator sa-mi spuneti cum ati procedat si cum a decurs germinarea si prima faza a cresterii plantei.Mii de multumiri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NALBE DE GRADINA
MesajScris: 15 Ian 2014 20:46 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Bine ați sosit printre noi si multumiri pentru aprecieri.
Cred ca v-ați grabit putin cu semnatul plantelor. Din cauza orelor prea putine cu lumina naturala tinerele plantute nu au cum sa se dezvolte normal, de aceea sunt firave si prea lungi. Incercati sa le puneti la o fereastra unde lumina naturala sa fie cat mai buna. Mai puteti completa ghivecele cu pamant pentru a acoperi putin tulpinile.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NALBE DE GRADINA
MesajScris: 24 Ian 2014 11:13 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2014 09:23
Mesaje: 2
multumesc pentru sfatul vostru ,asa am facut dar nu s-au observat modificari cred ca m-am grabit cu insamantatul ori in camera cu rasadurile noaptea e sub 15 16 grade C ,nu stiu Am cumparat alt plic cu seminte de nalbe diferite Villmorin le plantez in feb ,le tin in paharute 4-6 saptamani si apoi in martie le mut in gradina.As avea cateva sfaturi,intrebari;paharutele trebuesc acoperite cu folie 16-18zile pana germineaza la intuneric si cum le tin dupa aparitia primilor coltisori germinati tot sub folie sau ziuadescoperiti si noaptea acoperiti? la nalba apar doar doua frunzulite anemice in varful usnei tije de 6-7cm tot atat de fragile Poate cineva aavut aceasta exprienta si-mi poate spune ce asteptari trebue sa am cum trebue sa arate in dezvoltare in primele saptamani platutele de nalbe.dupa aspect la celle germinate actual ma face sa am dubii ca ar fi fost seminte de nelbe Poate sunt eu foarte suspicios dar poate s-afacut vreo eroare la ambalare,motiv pentru care va solicit si eu sa ma luminati la intrebarile mai sus enuntate.Va mutumesc pentru rabdarea de a citi mesajul meu 'sa traiti inca25ani peste cat am eu -73-doar daia sunt PUSTIU73.va iubesc pe toti.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001