Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 00:18




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sheeba & Rocky-dragoste cu nabadai-pisicile lui Alice
MesajScris: 20 Mai 2010 17:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Ma iertati, va rog, ca nu incep cu povestile lor, insa acum nu am prea mult timp ca sa scriu tot, frumos, asa ca, deocamdata, va arat doar citeva poze...

Aici, aplecati cu grija peste cutia cu comorile lor. Sheeba este tigrata argintie, iar Rocky, grasanul de lignit.
Imagine

Comorile, la 3 saptamini, cind mai avea si mami loc in cosulet pe linga ei. Sint 3 baietei, unul al mamei, unul al tatei, iar fetita si juniorul gastii au luat blanita de la mama si dungile de la tata. Concluzia: si pisicile negre sint vargate... cu negru!
Imagine

Cum fetita e pioniera gastii, v-o prezint mai intii pe ea, prima "evadata". Aici, la prima tentativa, oprita de tati:
Imagine

In sfirsit, libertate:
Imagine

Primul somnic dupa marea escaladare (a adormit instant in citeva clipe dupa ce i-a sclipit flash-ul printre gene):
Imagine

Ramasi in cutie, fratiorii cerceteaza si ei frontiera:
Imagine

Al doilea evadat din cutie este cel dintii nascut, baiatul mamii, cu care ne-am trezit intr-o dimineata pe perna:
Imagine

Si de-atunci sa te tii! Nu mai stau locului pentru o poza normala decit cind dorm sau le e foarte somnic.

Fetita (jos) si juniorul (cel din spate), dungatii lu' mama!
Imagine

Revin curind cu mai multe poze. Duminica fac 6 saptamini. Deja au invatat sa coboare si sa urce singuri in pat. Si s-au prins repede ca ladita cu nisip nu e pentru "papa" ca farfurioara. Acum stiu scopul amindurora, desi la inceput ii vedeam iesind din nisip molfaind granule in botic. Insa granulele n-au acelasi gust ca pate-ul. :nu:

Acum cind mergem prin casa calcam atenti, ca nu se stie pe unde se alearga gogosile. :dans:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2010 17:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
:shock: Va rog mult, doamna Lucica, ma iertati, n-am stiut c-o sa se intimple asta! Incercam sa fac titlul intreg la topic, ca este o limita de litere de care nu stiam... lasati, va rog, doar acesta, ultimul, cu titlul intreg...

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2010 20:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Stai linistita, darag Alice, ca va sterge Lucica topicurile care sunt in plus.

Am sorbit fiecare poza si am pupat de multe, multe ori ecranul monitorului. :pupici: Piticotii sunt adorabili. Sa va traiasca. E mare inghesuiala la voi :mrgreen: :dans: Iar mamica si taticul sunt mandri de copilasii lor. Nici nu se putea sa fie altfel decat frumosi, dintro asa mamica eleganta si un tatic superb.

Sa vezi dupa ce vor mai creste cate agitatie si alergatura o sa fie in toata casa :Yes:

Cate un pupic pe fiecare nasuc din partea mea :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mai 2010 17:20 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Stefana scrie:
Alice, grozava povestitoare esti :bravo: Te-as asculta mereu :wink:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: NE-AM MUTAT!
MesajScris: 29 Aug 2010 16:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Nici nu stiu cu ce sa incep... Hai sa v-o spun pe cea mai comica, desi mie nu prea-mi arde de ris cind ma gindesc... Ei, bine, stiti si voi ca pisicile sint foooarte prolifice. La 3-4 luni intarca puisorii si intra iar in calduri. Iar noi am fost foarte atenti ca in acea perioada delicata Rocky sa nu stea in aceeasi camera singur cu Sheeba. Sheeba avea obiceiul (v-am zis ca ne-am mutat? Ajung si acolo...) deci, avea obiceiul la garsoniera sa stea sus de tot, linga tavan, in dulapul din hol. Dar mai statea si in bucatarie, tot sus pe dulap. Dialog intre mine si G. "Sheeba e in bucatarie?" "Nu stiu, ai vazut-o tu?" "Era pe dulap, uite cum face Rocky la usa la bucatarie, iar vrea s-o deranjeze, il dau pe hol!" Si-l iau frumusel in brate pe dolofanul amorez si inchid usa in urma coditei lui negre. Puii, evident ca se tot invirteau si alergau care pe unde nu te asteptai. Asta era cindva in luna iulie...

Dupa nici 10 de minute de la actiunea descrisa mai sus, G. da sa iasa pe hol. De unde, CE-MI VAD OCHII?!?! :shock: Se strecoara cu o mutrita nevinovata doamna Sheeba, cu miorlauitul clasic de iubire felina si frecindu-si nevoie-mare obrajorii de toate colturile mobilei!!! Domnul Rocky, cu acelasi miorlauit care la el este atit de dulce si amuzant, caci are o tonalitate mai inalta si melodioasa, o urmeaza cu codita in sus si plin de dragoste in priviri si in sufletel! MiiiOOOrrrrLAAAAU!!!

Ne uitam si eu si G. unul la altul fara cuvinte. Cu ochii mei o vazusem pe Sheeba pe dulapul din bucatarie. Cind si cum a trecut in hol, n-am idee. De ce nu am castrat motanul imediat ce-a venit prima serie de pui? De mila! Nu rideti, dar saracul a fost operat de mititel. Cind l-a gasit G. intr-o gradina mai mult mort decit viu, avea fracturi la mandibula si la un femur si diverse alte suferinte de care l-am vindecat in vreo 3 luni cu totul, insa a ramas cu o teribila groaza de cabinetul veterinar. Ultima data cind l-am dus la control si pt. vaccin a facut pipi pe masa de frica. Si mie si lui G. ni se rupea inima sa stim ca-l ducem la o operatie cind nu era chiar nevoie DACA AM FI FOST EXTREM DE ATENTI!!

Insa iata cum empatia plus neatentia in combinatie cu dragostea si natura felina si citeva minute in 2 pe hol in intuneric :D... aduc o noua serie de puisori!!! Sheeba se rotunjeste iar pe zi ce trece, miriie de zor cind unul din pui mai cauta sa suga, are toanele de graviduta pe care le-a mai avut, refuza o anumita mincare azi si alta miine, a trecut si de perioada de greturi, oooooof! :ciudosul: Vin gogosile de toamna!

Ei, dar rideti cu pofta, ca doar asta e... It's amore! :mrgreen:

Acum sa v-o spun si pe aia cu "ne-am mutat". Pe scurt, o doamna foarte draguta pe care o cunoastem mai de mult ne-a intrebat daca stim pe cineva care vrea sa se mute la 2 camere, caci ii plecau chiriasii. Noi, care de 5 ani statem in garsoniera aia din Titan vara-cuptor de stateau Sheeba si Rocky topiti lesinati pe gresie prin hol si baie, iarna-congelator de ni se lipeau pisicile de picioare pe sub plapuma, si care noi nu cautam anume sa ne mutam, caci la un apt. renovat nu te primeste nimeni cu 2 pisici, oricit de cuminti (iar ale noastre, deh, nu-s nici prea-prea, nici foarte-foarte) darmite si cu puii lor... :D am intrebat timizi... "Dar daca prietenii care se muta au pisici?" Iar doamna a dat raspunsul magic: "Nu ma deranjeaza, mie imi plac animalutele!" URAAAA! Striga glasuri de pisici dar si Alice si G. in cor! Caci noul apt. cu 2 camere este la parter, intr-o zona mult mai linistita, si am in fata blocului o gradinita care abia asteapta sa fie amenajata de subsemnata. :Yes:

Ca sa vedeti ce inseamna Providenta. Noi am decis - inainte sa avem confirmarea seriei 2 de pui - sa pastram acesti 4 puisori, caci inevitabil ne-am atasat de ei, desi nu aveam idee cum ne vom descurca cu ei in garsoniera. Asa ca oferta cu acest apartament a venit ca o minune! Planul este acum sa-i invatam in timp pe motanei si motanele sa iasa in gradina, sa-i sterilizam neaparat pe TOTI pe rind, si sa-i primim in casa mai mult iarna si doar pt. mincarica. Le voi amenaja casute frumoase sub balcon si o groapa cu nisip ceva mai ferita, intr-un colt, pe care planuiesc s-o maschez cu niste arbusti :D si familia de 6 pisici-ingerasi va trai fericita pina la adinci batrineti...

Dar ce facem cu seria 2?

Deocamdata ii asteptam sa vina si vom vedea, toate la timpul lor. Pentru ei voi posta din timp anunturi spre adoptie, ca sa nu ne mai atasam iremediabil. Acum inteleg de ce, desi se intarca la 3-4 luni, majoritatea pisoilor dati spre adoptie i-am vazut "la oferta" de la 2 luni. Ca-s mici, pufosi si dragalasi si inca nu iti intra asa de tare la suflet, pentru ca atunci nu torc "la om", ci numai "la mami" cind servesc masa. :)

Sa nu credeti c-am luat-o razna si n-am altceva mai bun de facut decit sa cresc pisici. Nu, nu! Mi-am invatat lectia cu virf si indesat. Acum, primii pui sint marisori, i-am indragit deja prea tare si eu si G. si sa zicem ca facem fata la 6 pisici sterilizate cu conditia sa le invat in gradina cu timpul, si voi tine cont de asta in amenajarile pe care le planuiesc. Deocamdata inca despachetam cutii cu bagaje, aranjam prin casa, inventariem micile reparatii care sint necesare...Sint sigura ca va bucurati pentru noi, mai ales ca am si un balcon foarte generos (si larg si lung :) ) am soare numai cit e nevoie iar in casa este racoare, si e rindul meu, fara sa vreau, sa stirnesc mici invidii prin faptul ca am pe mina o gradina adevarata de amenajat aproape de la zero. Si-i voi spune - cum altfel? - GRADINA CU PISICI!

P.S. Colac peste pupaza, :) draga mea surioara si-a schimbat aparatul foto cu un DSLR ceva mai smecher iar pe cel vechi, care este inca foarte bun, mi l-a cadorisit de Sf. Maria! Nici nu stiu cit de cuminte am fost, sa merit atitea bucurii, insa promit sa fiu :harnicut: ca o :albinuta: ca sa am :flori parfumate: si sa le :fotograf: dar si pe :pisi: :pisi: :pisi: :pisi: :pisi: :pisi: si citi vor mai veni in citeva saptamini... Gata, eu si restul familionului felino-uman (deh, ele sint specia dominanta acum in casa) va multumim pentru atentie! :buchet: :floare:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NE-AM MUTAT!
MesajScris: 29 Aug 2010 18:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Alice_Fluture scrie:
...Sint sigura ca va bucurati pentru noi, mai ales ca am si un balcon foarte generos (si larg si lung :) ) am soare numai cit e nevoie iar in casa este racoare, si e rindul meu, fara sa vreau, sa stirnesc mici invidii prin faptul ca am pe mina o gradina adevarata de amenajat aproape de la zero.

Ma bucur foarte mult pentru voi :Yes: :pupici: si nu te "invidiez" deloc, gandindu-ma la ce munca te inhami :dans: .
Daca ai nevoie de anumite plante sau sfaturi, scrie aici si vom incerca sa te ajutam :inger:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Aug 2010 18:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Multumesc frumos!
Eu recunosc ca am invidiat-o in sens pozitiv daca se poate spune asa ceva, pe o doamna care anunta pe undeva pe forum ca vrea sa-si amenajeze gradina (imi cer scuze ca nu mai tin minte despre cine e vorba) si mereu cind citeam sau vedeam gradinile amenajate de pe linga blocuri visam si eu sa am acces la una. Acolo unde stateam era o fisie de gradina cu tufe de trandafiri cam neingrijite, insa vecinii aruncau mereu gunoi de la geam (nu doar resturi de tigari, care ar fi utile anti-purici :D, ci tot felul de "surprize") si eu stateam la 4, mi-era mai greu sa ma implic sa ingrijesc biata gradinita. Aici insa am primit deja "binecuvintarea" administratorei si citiva vecini ma priveau incintati cind am transplantat 2 fire de regina noptii (unul roz si celalalt visiniu) pe care le aveam in ghivece. In gradina erau citeva regina-noptii, insa doar albe.
Pe inventar mai sint citeva craite, ceva mai multe dalii (daca nu ma insel sau niste flori care le seamana si-mi scapa acum denumirea lor), niscaiva caldaruse oarecum ratacite, insa eu le-am ochit si le voi proteja cumva, niste tufe cam pipernicite de trandafiri, ceva irisi cam deshidratati, niste dumitrite cred sau chiar crizanteme?, am ochit si o tufa mica de bujori, si un liliac mititel, un tufis inca neidentificat si un fel de "musetel" cu floricelele deja trecute dar care par sa fi fost movulii, insa spatiul este foarte generos si este loc pentru toate planurile mele marete. Sint si copaci - un castan si 3 tei minunati pe care abia astept sa-i invit olfactiv in casa la primavara... :) si 2 arbusti de tuia, cred, crescuti ca niste bonsai supradimensionati. Ah, si un dragalas de lemnul-ciinelui care ramine verde si iarna.
Gardul e din acela uritzel, ca din electrozi de sudura, cum a pus municipalitatea peste tot, dar poate daca-l vopsesc cumva mai vesel (alb, rosu, galben, azuriu, verde - inca nu m-am hotarit) o s-arate cit de cit mai acceptabil.
Cred ca deschid un topic nou pe care sa va spun ce planuri am si sa va cer sfaturi pentru ca mi-ar prinde bine recomandari si idei. Da, da... caut acum locul potrivit pentru topicul "Gradina cu pisici". :D

later edit:

Gata, am deschis topicul in sectiunea plante de gradina si terasa. :dans:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001