Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 19:05




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Oct 2007 18:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
administrator scrie:
Nu vad de ce nu ar fi buna, chiar daca e mica, mica.
Se mai spune sa punem sub ghiveci si un banut impachetat in hartie rosie :Secret:

Stiu si eu o magie "florala" pentru a atrage banii in casa !
Punem pamint intr-un ghiveci, semanam iarba si udam in fiecare zi.
Cind iarba incepe sa creasca punem zilnic cite o moneda mica in
pamintul din ghiveci si ne inchipuim ca ea se inmulteste si creste precum iarba. :buchet:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Oct 2007 21:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
floare mica scrie:
punem zilnic cite o moneda mica in
pamintul din ghiveci si ne inchipuim ca ea se inmulteste si creste precum iarba.


La astea... cu imaginatia... sunt doctor... :ha ha ha:

Deci: crizanteme am. Muscate am. Crassula cu ban in hartie rosie am. Orhideele le voi duce la birou (poate da fabrica faliment :shock: )Alteceva mai stiti? :inger:

Nu e feng sui, dar si eu stiam daca oferi plante chiar din suflet, copii tai (mai ales daca ai fetite) or sa aiba noroc. Nu stiu cat e de adevarat. Am aflat asta dupa ani in care am oferit zeci de plante. Si si de atunci ofer (dar nu musai pentru "vorba" asta, ci pentru ca-mi incarca mie sufletul de bucurie).

Scuze ca sunt off. Si si posturile de mai sus au fost mai mult sa ne amuzam... Dar sa stiti ca niciodata, dar absolut niciodata nu am putut sa cresc "sporul casei". Sincer. :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Oct 2007 08:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
anamaria scrie:
[Scuze ca sunt off. Si si posturile de mai sus au fost mai mult sa ne amuzam... Dar sa stiti ca niciodata, dar absolut niciodata nu am putut sa cresc "sporul casei". Sincer. :oare:


Eu am reusit sa cresc Sporul casei (ce-i drept cu greu, nici lui nu-i prea merge la mine) dar, nimic :cry:
Acum am renuntat la el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Oct 2007 09:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Daca avem o Feriga in casa, portofelul nostru nu se goleste niciodata :oare:
si daca feriga noastra infloreste, vom uita pentru totdeauna de orice lipsuri. :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Oct 2007 12:30 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Imagine

Este bine ca feriga sa fie pusa in baie, de preferat la fereastra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Oct 2007 12:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Si un Bambus putem pune in apartamentele noastre, daca suntem adeptii acestei filozofii.
Nu necesita ingrijiri speciale. Daca are apa din belsug nici nu simtiti ca aveti o planta in gija.
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 16:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
Am o dezamagire legata de feng shui si plantele pe care le detinem :
Se pare ca ar trebui sa evitam bonsaii, deoarece cresterea lor a fost impiedicata in mod artificial. Iar daca nu putem renunta la ei, remediul ar fi sa ii lasam in afara locuintei ( ma intreb iarna unde sa-i pun ), undeva unde sa nu fie in corpul principal de cladire, dar si asa, nu undeva langa intrare, poarta etc - deoarece simbolizeaza stagnarea.
Nu cunosc prea multe despre Feng Shui, desi imi plac mult toate lucrurile ce tin de mistica si simbolistica, insa refuz sa accept un obstacol in calea cresterii bonsailor. E adevarat ca pentru a arata asa frumos au avut nevoie de interventia omului si aceasta le-a afectat dezvoltarea normala. Dar cele mai multe plante de apartament au nevoie de ajustari pe ici pe colo pt a arata ordonat.
Voi ce ziceti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 21:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Eu am vazut un documentar la TV si am aflat ca exista bonsai adevarat in natura care s-a format in conditii vitrege. Omul s-a gindit sa-l "realizeze" si acasa asa ca a intervenit in bunul mers al unui mic pomisor, i-a creat conditii vitrege, deja de foarte mult timp se zice ca a realiza un bonsai este o arta. :)

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Ultima oară modificat de floare_mica pe 11 Mar 2008 19:22, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2008 12:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Eu stiam despre Spathiphyllum, Cactusii, Selaginella, Hedera, Monstera, Chlorophytum comosum (Voalul miresei), Dracaena ca este bine sa le avem in casa.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mar 2008 11:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
In Feng Shui, plantele genereaza propriul lor camp de energie ch'i, creaza o atmosfera mai proaspata si ajuta la compensarea elementelor moarte din casa, cum ar fi plasticul si alte substante sintetice. Asezati plantele langa instalatii electice pentru a contracara energia chi negativa pe care acestea o degaja.
Ch'i este unul din factorii determinanti ai feng shui, reprezentand forta universala care se afla in si se degaja din tot ceea ce este viu. Cat priveste Yin si Yang, simbolul taoist al universului redat prin doua lacrimi asemanatoare prinse intr-un cerc, acesta reprezinta doua contraste care nu ar putea exista niciodata unul fara celalalt.
Diferitele plante vor avea efecte variate, in functie de forma lor generala, de forma frunzelor si florilor si de culoarea lor. Plantele cu frunze ascutite, de exemplu, cum este crinul pacii - Spathiphyllum este mai degraba yang si ajuta la miscarea mai rapida a energiei ch'i. Plantele cu tepi, cum sunt cactusii, atrag energia focului, pe cand cele taratoare, ca Selaginella, produc energia pamantului; plantele cu frunze mici, rotunde, atrag energia metalului, iar plantele atarnatoare, cum este iedera, atrag energia apei.

Cu frunzele ei mari, atarnatoare ale plantei Monstera deliciosa este considerata a fi yin si este deci o specie perfecta pentru zonele carora trebuie sa li se restaureze calmul si pacea, mai ales cele din sud, sud-est si nord-est.

O alta planta yin este bine-cunoscuta planta paianjen, Chlorophytum comosum, ideala pentru zonele din nord.

O planta tipica yang este Dracaena marginata, care poate fi plasata in coltul camerei pentru a stimuta energia ch'i; ea combina doua elemente, lemnul si focul, prin forma sa dreapta si frunzele lungi, cu varfuri ascutite.

Florile proaspete, taiate, aduc si ele energia ch'i in casa, mai ales daca sunt sanatoase si sunt bine ingrijite. Florile uscate simbolizeaza moartea si descompunerea, asa ca este mai bine sa le evitati.

In functie de culoarea si forma lor, florile vor mari cantitatea de energie ch'i in anumite zone particulare. Iata proprietatile catorva flori care se folosesc de obicei in glastre:

Laleaua - poarta energia metalului; lalelele rosii creaza o atmosfera romantica, iar cele roz aduc placere.

Iris - este asociat cu vitalitatea, pasiunea si energia libera.

Floarea soarelui - are energia focului si o deosebit de mare putere de a stabiliza energiile.

Garoafa - cele roz si rosii maresc gradul de romantism si placere, pe cand cele albe dau demnitate si serenitate.

Anemona - este asociata cu energia metalului; cele rosii, asezate intr-o baie

orientata spre sud ajuta la mentinerea energiei ch'i.

Narcisa - cele albe aduc liniste daca sunt plasate inspre nord, demnitate inspre nord-vest si motivatie si vointa inspre nord-est.

Mimosa - cu abundenta de flori mici, asemanatoare mingiilor, mimosa creste energia ch'i, daca planta este plasata in centrul casei.

Crinul - florile, care au varfurile orientate in jos, dau un sentiment de stabilitate si pot fi folosite pentru a aduce liniste intr-o zona mult prea agitata a casei.

Trandafirii - cei rosii cresc energia ch'i in ceea ce priveste romantismul si personalitatea, mai ales daca sunt plasati in partea de vest a casei.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mar 2008 15:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Wow ! Uite cine se pricepe !!! :bravo: :bravo:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mar 2008 16:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
:oops: :oops: :oops: nu pot spune ca ma pricep eu dar stiu sa "culeg" informatii :P defect profesional, sunt ziarist :lol:

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mar 2008 16:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Felicitari pentru profesie !!! :bravo: :bravo:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Mar 2008 10:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
Hoya, ca planta agatatare, atarnatoare, uneori arbust, ce energii atrage ?
Foarte bine expus mesajul.. :floare:

_________________
Good communication is as stimulating as black coffee, and just as hard to sleep after. — Ann Lindbergh
http://community.webshots.com/user/Hoya_album


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2008 16:07 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
a facut cineva experiente cu diverse flori aducatoare de energii pozitive? eu una, am pus un ba invelit in hartie rosie sun o glastruta cu crasula dar,,,,doar floarea a crescut mai bine( comparativ cu o alta ), banii? cand vin? :wink:

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001