Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 15:40




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: gastrita, ulcer
MesajScris: 07 Ian 2008 13:58 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Din cauza stresului am capatat de cativa ani o gastrita care ma necajeste cand si cand. Initial, durerile erau usor de suportat, isna cu trecerea anilor mi-a fost din ce in ce mai rau. Am incercat toate tratamentele prescrise de medici, insa foarte greu a trecut. Pana am aflat de la o colega un rtatament naturist pe care il recomand oricarui suferind de boli cum sunt gastrita, ulcer, colita de fermentatie, colon iritabil, flatuenta (gaze).
In fiecare dimineata, pe stomacul gol, se bea o cana de suc de morcov, cartof si varza. Pentru cine suporta, este foarte bine sa se manance si legumele rezultate dupa stoarcerea lor.
Cantitatile trebuie sa fie aprox. egale, adica un morcov mijlociu, cartof mijlociu, varza cat o portocala mare. Se curata, spala, se taie pentru a incapea in storcator (daca nu aveti, se rad pe razatoarea mica apoi se storc manual, procedeul dureaza ceva mai mult). Aveti grija sa consumati imediat sucul si legumele.
Este foarte-foarte bun, iar la gust nu este rau. Acum, chiar mi-a intrat in obisnuinta sa beau dimineata sucul. Toate problemele digestive ce le-am avut au disparut, pot manca linsitita tot ce-mi place, nu mai am probleme cu bila, cu digestia.
Am citit ca varza contine o vitamina numita U, foarte benefica, mai ales pentru femei.
Multa sanatate si sa nu aveti nevoie de astfel de tratamente, insa daca apar probleme, incercati macar 2 saptamani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Feb 2008 16:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Sefa mea a avut ulcer si mi-a spus cu ce s-a vindecat.Asa ca iti spun si tie Vernil, ca s-a vindecat cu "capaceala".Capaceala este capacul care rezulta dupa ce se scoate mierea.Aceasta contine mult propolis si alte produse adiacente mierii inainte de a fi purificata.Oricum stiam ca mierea este un foarte bun pansament gastric luat dimineata pe stomacul gol, cca 1 lingura.Eu asa am crescut si slava Domnului nu am avut niciodata probleme cu stomacul!
In ce priveste varza, e extraordinara:nu ingrasa, contine multe fibre,iti curata f bine intestinul gros si nu vei suferi niciodata de colon daca mananci zilnic putina varza!
Iti doresc multa sanatate1

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Feb 2008 21:12 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Multumesc, Aurora si bine ai venit alaturi de noi! Imi place ca toate mesajele tale sunt tonice! Sper sa reusim sa ne vedem intr-o zi, ca totusi Calarasiul nu-i asa departe de Bucuresti.

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Feb 2008 21:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Da, asa e vernil!
Multumesc pentru primire! :floare:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001