Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 20:41




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Carti citite
MesajScris: 26 Sep 2007 10:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Eu am citit vreo 10 carti in vacanta (nu prea ma pasioneaza cititul). Cel mai mult mi-a placut cartea ''Elevul Dima dintr'a saptea" de M. Drumes si "Micul print'' de Exuperi

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Sep 2007 12:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Cartea e cel mai bun prieten!eu asa am invatat la scoala 8) a fost o perioada cind citeam zilnic in tramvai,in masina in drum spre servici,seara in pat inainte de a ma culca s.a.m.departe..acum, de cind cu calculatorul parca nu mai am timp sa citesc... si cartile sunt asa de scumpe :uff:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Sep 2007 18:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Si mie imi place mult sa citesc. Am citit multe, foarte multe carti la viata mea. Am o biblioteca frumoasa. Vreo 1000 de volume. Dar sunt la bunica toate. La mine acasa nu am unde sa le pun pe toate. (multe le-am primit cadou).
Imi plac mult cartile psihologice, filozofice. Dar si cele de aventura.
Am terminat facultatea de litere si am citit multe carti in studentie. De voie de nevoie trebuia sa le citesc. Unele chiar mi-au placut , altele le-am citit doar pentru ca trebuia sa le citesc.
Autorul meu preferat este Emil Cioran. Iar cartea mea preferata este "Pe culmile disperarii".
Acum, din pacate nu prea mai am timp sa citesc carti. Cititutl se rezuma mai mult la ziare si reviste. Ultima carte citita a fost "Sub piele" de Michael Faber. Am tot citit-o un an de zile. Cate putin, cate putin.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Heheheh
MesajScris: 29 Sep 2007 17:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Laura pe langa faptul ca mi-esti concitadina, mai avem si aceleasi gusturi literare... Mai ramane sa fim in aceeasi zodie si sa ne si stim si pot sa spun cu mana pe suflet ca EXISTA coincidente... :lol:

Imi place extrem Cioran... A fost cartea mea de capatai in adolescenta... Imi place si acum... Am cam tot ce a iesit, tradus, pe piata romaneasca. Si evident cartea preferata scrisa de Emil Cioran este "Pe culmile disperarii" dar, in aceeasi masura, "Amurgul Gandurilor"...

Ultima carte citita... hm... Cred ca totusi a fost "Codul lui Da Vinci" in schimb, printre ultimele citite si ramase intiparite adanc in suflet se numara "Novecento" si "Parfumul"

Au facut un film dupa "Parfumul" lui Suskind... L-a vazut cineva? Sunt tare curioasa cum e... Da Vinci Code m-a dezamagit profund...

Cred ca asa se intampla mereu daca intai citesti cartea si de abia apoi vezi filmul...

Eh... asta-i viata....

Mai imi place enorm Boris Vian si Urmuz... M-a impresionat teribil felul in care a murit Urmuz... :oare:

Eh... asta-i viata....

Sa avetzi o zi tare faina!

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Oct 2007 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
AbraMack, deci eu sunt berbecutz de zodie. Tu ?
Mi-a placut si mie de la Cioran "Amurgul Gandurilor". Dar totusi "Pe culmile disperarii" este preferata. Si nu inteleg de ce spune lumea ca, cartile lui Cioran te deprima. Pe mine nu m-au deprimat deloc. Ba din contra, n-au creat o stare de liniste interioara si implinire.
"Parfumul" lui Patrick Suskind am citit si cartea si am vazut si filmul. Ambele sunt SUPERBE !!! Mi-a placut enorm !!!
"Codul lui Da Vinci" am vazut doar filmul, si mi-a placut. Dar nu cine-stie-ce. Cartea nu am avut ocazia s-o citesc. Inca.
Ultima carte citita este "Sub piele" de Michael Faber. Foarte interesanta. O recomand.
O zi placuta ! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Despre...
MesajScris: 12 Oct 2007 18:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Acuma sigur o sa ma injure cineva dar asta e...

Laura, sunt Fecioara in toata firea :lol: pe 26 de august....

Si sa fiu injurata prea tare si prea mult, :ha ha ha: , mentionez ca acum "buchisesc" enciclopedia Truffaut, nah... de fapt, una din multele enciclopedii Truffaut...


O seara faina sa aveti, va tzuc

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Noi 2007 12:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Am terminat de citit o carte foarte interesanta scrisa in anul 1936.
SINGURA SI NU REGRET - mic tratat pentru femei independente
de Marjorie Hillis

Mie mi s-a parut deosebit de actuala. :Yes:

"Un ghid inteligent pentru clipele de singuratate de care nimeni nu scapa in viata. Exista o tehnica de a trai singura, asa cum exista o metoda de a invata orice, daca vrei sa faci acel lucru bine cu adevarat. Indiferent daca singuratatea ti se pare a fi un blestem sau o aventura (si indiferent daca ai douazeci si sase de ani sau saizeci si sase de ani ), iti trebuie un ghid ca sa-ti faci viata placuta chiar si cu tine insati".
Marjorie Hillis

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Noi 2007 13:48 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Interesant ce ne-ai spus Floare mica.
Cred ca merita citita pentru ca desi multi dintre noi aparent nu suntem singuri, avem momente in viata cand ne simtim asa. :uff:
Este foarte important sa nu ne dam batuti si sa incercam sa depasim momentul.
Daca se poate sa ne spui si la ce editura a aparut! :Multumesc:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Noi 2007 15:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Sigur ca da, cu cea mai mare placere :D
Editura Nemira, Colectia bonton
vedeti mai jos cartea, pret etc. :dans:
http://www.nemira.ro/noutati.asp?id=0&p ... 1&tid=1194

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Noi 2007 13:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Chiar suna interesanta cartea. Mi-ar placea s-o citesc. Da' oare o gasesc in librarii ? :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Noi 2007 18:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Cartea se numara printre noutati asa ca nu cred ca s-a epuizat din librarii. :P

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Noi 2007 22:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Oare sa am incredere si s-o comand de pe Internet, de pe link'ul pus de tine, floare mica ?
Ca am vreo 2-3 experiente neplacute cu comenzile pe Internet. O data nu mi-a venit deloc comanda, iar de vreo 2 ori a fost mai scump decat vazusem pe internet cand am dat comanda.
Ce ma sfatuiesti sa fac, floare mica ? Mi-ar placea s-o cumpar.
Cand ma intorc la Timisoara (acum sunt in vizita la mama la Baia Mare) o sa merg in 2 librarii care-s mai aproape de mine. Daca acolo nu gasesc cartea, cred ca o sa ma incumet si o s-o comand de pe net. :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Noi 2007 22:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Parerea mea este sa o cauti mai intii la librarie. :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2007 14:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Asa ziceam si eu ca voi face. Mersi. :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Ian 2008 22:59 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Acum citesc o carte ref. la experienta unor oameni vis-a-vis de ingeri, cum au aparut in viata lor si ce schimbari s-au petrecut dupa aceea - "Ingerii, mesageri divini misteriosi".

Am cautat cartea fiindca aveam nevoie sa stiu ca si altii au trait ceva similar cu mine ... adica experiente traite la extrem, unele placute si am incercat sa aflu mai mult ... Un mic exemplu, pusesem cheile de la casa undeva, aveam nevoie de ele urgent si nu le gaseam, trebuia sa plecam ... 4 oameni au cautat timp de 1/2 ora ... atunci am rugat cu voce tare pe Dumnezeu sa ma ajute, si in cateva secunde am auzit in capul meu unde am lasat cheile ... Stiu ca pare ireal, dar chiar am auzit foarte clar unde sa le caut. Bineinteles ca le-am gasit. Acum cand nu gasesc ceva, imediat rog sa fiu ajutata :oops: si chiar sunt. Ciudatenia este alta, mi-am uitat ochelarii acasa si eram in drum spre serviciu. Nu mersesem prea mult, cand am auzit clar in capul meu " vezi ca ti-ai lasat ochelarii acasa ... " M-am intors, normal, insa atunci eu nu cerusem nimic ... Iar acum aflu din carte ca sunt multi cei care au avut experiente mult mai interesante decat ale mele ...

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001