Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 12:20




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 113 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Crizanteme
MesajScris: 16 Oct 2007 18:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
Citind ce a scris laura34215 la topicul Cultural despre crizanteme (si o felicit pentru citatul ales) ma gandeam sa scriem cate ceva despre aceste splendide flori de toamna.
Sunt plante rezistente la temperaturi scazute, cu flori de diverse forme si culori. Paleta coloristica este foarte mare de la alb, galben, mov, diverse nuante de rosu si grena.
Despre crizatnteme se pot spune foarte multe, este foarte iubita in multe colturi ale lumii, este floarea nationala a Japoniei si emblema Familiei Imperiale.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Oct 2007 08:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Chiar mi-am cumparat niste crizanteme ieri si le-am dus acasa. Parca s-a inseninat casa. Sunt tare frumoase. De culoare visinie. Chiar sper sa se pastreze cat mai mult. :D

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Oct 2007 14:42 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Crizantemele, aceste frumuseti ale toamnei fac parte din familia Chrysanthemum. Se simt bine la o temperatura scazuta si infloresc incepand cu mijlocul toamnei.
Exista si o varietate la noi cunoscute sub numlele de Tufanele, care infloresc mai devreme. Acestea au florile mai mici si mai multe pe o tija.
Daca avem grija sa le protejam de bruma vor inveseli gradina in perioada cand alte plante intra deja in repaus.
Forma florilor este diversa, la fel si gama de culori.
Unele sunt de talie inalta altele mai mici.
Daca vrem sa le avem mai mult timp inflorite trebuie sa le asiguram o temperatura in jur de 7-4C. Le putem tine pe balcon sau intr-o camera mai racoroasa.
Ca daunatori, sunt atacate de puricei, dar cu ajutorul Mospilan-ului scapam usor de ei.
Bucurati-va de ele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2007 17:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Pe ele le-am luat pentru "feng-shui" si nu numai. Aveau bobocii verzi si doar la cativa se vedea ca florile vor fi galbene sau albe. Acum arata asa: Imagine Imagine.
Oare dupa ce le trec florile, ce voi face cu ele? Sunt superbe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2007 18:50 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Anamaria, sunt de-a dreaptul minunate. 8)
Ma bucur ca am reusit sa starnesc un pic interesul pentru Feng Shui. Nu stiu ce influente are, dar stiu sigur ca toata filosofia aceasta are ca temelie sentimente si ganduri nobile si curate.
Deci, dupa ce trec florile vei tai tijele pana aproape de pamant apoi le vei tine pe balcon la rece si udarile se vor rari si ele.
In primavara vei vedea ca vor da lastari noi si vor face iar flori.
:floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2007 19:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
:pupici: Acum regret ca nu am luat toate culorile... Daca trec "testul" cu ele, la toamna sigur voi avea mai multe :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2007 19:16 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Sigur il vei trece. Nu sunt pretentioase deloc. Vei vedea.
Si poate vei avea flori si in primavara de la ele :buchet: daca nu intra complet in hibernare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2007 10:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Si eu vreau sa-mi cumpar un ghiveci cu crizanteme. De saptamana trecuta. Dar nu ajung in timp util la florarie. Sper sa ajung. Erau atat de frumoase. Le-am vazut in geam. Dar inchide la 6 seara. La ora aia, de cele mai multe ori, sunt inca la servici. :?
Sper sa ajung intr-una din zilele astea. :)
Superbe crizantemele tale Anamaria ! :bravo:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Oct 2007 13:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Si daca ati stii ca cea alba mirose foarte puternic si placut...

Si mie imi plac teribil si daca in toamna viitoare (daca le voi mai avea) vor face flori, imi voi mai cumpara cateva. In - nu stii ce sa alegi, atat de multe si frumoase sunt. Iar in - Garden am vazut crizanteme din acelea mari si stufoase, in ghiveci. Erau minunate, insa nu mi-au inspirat incredere. Parca erau taiate tijele si infipte acolo. Aveau cam 15 cm inaltime, ori in piata, florile taiate de pus in vaza au cel putin 30 cm codita flori :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Noi 2007 20:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
Mie imi tot aduce sotul crizanteme... Desigur buchete de flori taiate, din acelea din piata... Sunt atat de frumoase, asa cu toate culorile, si miros a toamna nu gluma.
Am rupt cateva ramurele mici, mici si le-am pus in apa sa faca mustati. Le voi planta in ghivece sa am la anu' toate culorile... Desigur vorbesc acum de tufanele, de crizantemele mici cu multe floricele pe tulpina.
Din crizanteme mari de cultura, nu stiu daca reusesc sa prind asa usor...
Stie cineva daca si acelea se prind usor din lastari???


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Noi 2007 10:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Si crizantemele mari se prind din lastari, ce-i drept mai greu, dar nu imposibil. Mai sigur lastarul pus in pamant si acoperit pentru crearea unui climat propice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Noi 2007 12:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
administrator scrie:
Si crizantemele mari se prind din lastari, ce-i drept mai greu, dar nu imposibil. Mai sigur lastarul pus in pamant si acoperit pentru crearea unui climat propice.

Aha, deci ca sa-l conving sa se prinda ii "dau cu petu'n cap" :lol:
Multumesc frumos. Ma voi conforma. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Noi 2007 14:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Astazi in gradina:
Imagine * Imagine * Imagine

Este uimitor cat de rezistente sunt. Dimineata erau inghetate.
Am si galbena dar este inca la stadiu de boboci semideschisi, nu am reusit s-o prind bine. Poate maine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Noi 2007 14:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Ce frumoase sunt ! Pacat ca nu am un balcon mai mare, imi puneam si eu o tufa la ghiveci. :wink:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Dec 2007 19:09 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2007 02:17
Mesaje: 94
Localitate: pascani
Vali ti-au mai facut radacinute lastareii? Am pus si eu in apa mai multi,dar nici macar unul nu a vrut!!!!

_________________
Rabdare si credinta
http://community.webshots.com/user/gabrielajalba


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 113 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001