Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 18:30




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Erica
MesajScris: 16 Oct 2018 16:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am văzut-o stingheră pe un raft în supermarket, plină de floricele marunte și multe, multe, multe. Când am citit eticheta și am văzut că scrie Erica gracilis, eram bucuroasă. Știam că plantele din genul Erica pot fi cultivate și în grădină, că rezistă peste iarnă. Așa că am cumpărat-o sperând să o pot planta afară, în grădinuță.
După ce am ajuns acasă și am mai buchisit pe Internet, am constatat, puțin dezamăgită, că specia gracilis de la genul Erica nu rezistă afară peste iarnă. :uff: Dintre toate plantele de la genul Erica, doar specia gracilis și încă una (nu mai țin minte denumirea) nu rezistă afară pe timp de iarnă. M-aș fi bucurat să o văd cu flori multe pe timpul iernii.
Erica este un gen de plante care înflorește toamna târziu, florile acestora rezistă foarte bine afară, pe timp de iarnă, fiind înflorită chiar și cu zăpadă pe ele. Însă mare atenție și la specia de Erica.
Erica este o plantă care preferă solurile acide. Este obligatoriu și necesar a se menține un sol acid pentru ea. Cu un PH de maxim 5. Există de cumpărat turbă roșie, cu un PH între 3,5 și 4,5, taman bun pentru plantele acidofile.
De asemenea îi place mult umezeala și apa, trebuie să fie udată foarte des, pământul din ghiveci (sau din grădină) trebuie menținut umed cât mai mult timp cu putință. Să nu se usuce.
Așa că pe frumoasa mea Erica gracilis o să încerc să o țin în interior, și sper să reușesc să o trec peste iarnă. :inger:


Fişiere ataşate:
IMG_20181011_183958 b.jpg
IMG_20181011_183958 b.jpg [ 87.52 KiB | Vizualizat de 6571 ori ]
IMG_20181011_184013 bâ.jpg
IMG_20181011_184013 bâ.jpg [ 137.81 KiB | Vizualizat de 6571 ori ]
IMG_20181011_184022 b.jpg
IMG_20181011_184022 b.jpg [ 172.78 KiB | Vizualizat de 6571 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Erica
MesajScris: 16 Oct 2018 20:11 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Erica este o plantă tare drăguță, cu puțină atenție se poate păstra ceva mai mult timp. Cred că depinde în mare măsură cât de mult sau puțin a fost dopată :mrgreen: .
Mult succes cu ea.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Erica
MesajScris: 16 Oct 2018 20:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Posibil să fi fost dopată cu sulfat de aluminiu (dacă am reținut bine compusul chimic :roll: ). Am înțeles că asta se folosește pentru scăderea PH-ului din sol.
Am măsurat PH-ul din ghiveci și arată undeva pe la 4.
Dacă reușesc să o trec de iarnă și să reziste bine, la primăvară o mut în turbă acidă. Cred că este mai sănătoasă. :roll:
Dar este simpatică foc. Mii de clopoței rozalii-roșiatici. :inger: :dans:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Erica
MesajScris: 16 Oct 2018 21:12 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Nu știu ce soluții se folosesc la scara industrială pentru scăderea PH-ului. Cert este că sunt multe plante pe care le pierdem din cauza neputinței de a le oferi condițiile producătorilor.
Ar fi bine să cauți o turbă acidă. Ținem pumnii strânși să o treci cu bine peste iarnă.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Erica
MesajScris: 16 Oct 2018 21:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am găsit turbă acidă. Încă nu am cumpărat-o, dar știu de unde să iau. Totuși vreau mai întâi să treacă iarna. Eventual, pe timpul iernii, o să mai măsor PH-ul solului din când în când. Dacă observ că este în creștere, o să îi pun turbă acidă. :inger:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001