Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 19 Mar 2024 10:50




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 126 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 30 Ian 2016 22:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Adorabil :pupici: :pupici: :pupici:
În a doua poză pare într-adevăr curios să vadă ceva, dar cu grijă de la o distanţă corespunzătoare.
Pe Tzitzi al meu nu l-am văzut niciodată în poziţia asta în 2 lăbuţe şi fără sprijin. El stă în 2 lăbuţe doar sprijinit de ceva, sau de cineva. :mrgreen:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 31 Ian 2016 14:27 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:) Era curios să vadă ce se ascunde după stratul de zăpadă care avea cam 30-40 cm înălțime. Însă așa face și în casă când vrea să iasă se ridică și încearcă să privească prin ferestră. Își păstrează destul timp echilibrul :lol:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 13 Feb 2017 15:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
O altă curiozitate, florile. Până acum nu l-au interesat. De câteva zile este interesat de floricelele care i-au ținut companie. Le miroase, le cercetează, se mai miră. Până acum nu a făcut rele :inger:


Fişiere ataşate:
13 Februarie 2017 Noul nostru Pisoi 1.jpg
13 Februarie 2017 Noul nostru Pisoi 1.jpg [ 132.13 KiB | Vizualizat de 14274 ori ]
13 Februarie 2017 Noul nostru Pisoi 2.jpg
13 Februarie 2017 Noul nostru Pisoi 2.jpg [ 122.56 KiB | Vizualizat de 14274 ori ]
13 Februarie 2017 Noul nostru Pisoi3.jpg
13 Februarie 2017 Noul nostru Pisoi3.jpg [ 112.93 KiB | Vizualizat de 14274 ori ]

_________________
www.flori-si-plante.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 13 Feb 2017 15:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Ce simpatic e ! :pupici: Pup năsucu' curios. :mrgreen:
Aşa e şi Tzitzi al meu când aduc câte-o floare nouă în casă. I-o dau să o miroase până se "împrieteneşte" cu ea. Însă stau cu ochii pe el ca nu cumva să se "împrietenească" prea tare şi să o ia la păscut. :inger: Are deja câteva "preferate" pe care tre' să le ţin cocoţate sus, departe de el . :mrgreen:

Aşa că, ai grijă cu el. Dacă e cuminte şi nu paşte fericit şi nici nu dărâmă ghivecele ... atunci bravo lui. :bravo:
Numai o secundă de neatenţie şi poate face boacăne.
Sper să fie cuminte şi doar curios. :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 13 Feb 2017 16:36 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Am să fiu cu ochii pe el. Parca să spun că la Nolina am văzut frunzele puțin rupte. Nu l-am văzut până astăzi să fie interesat de flori.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 13 Feb 2017 18:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Uite-l şi pe curiosul meu :mrgreen: cu un buchet primit anul trecut de ziua mea
Fişiere ataşate:
DSCN2665b.jpg
DSCN2665b.jpg [ 105.48 KiB | Vizualizat de 14270 ori ]


Şi încă o poză cu el şi cu un puiuţ micuţ, pe care îl păzea. Pe cel mic l-am găsit anul trecut în vară în grădinuţa mea cu floricele. Plângea de mama focului, era bolnavior, abia se mişca. Dar l-am dus la medicul veterinar şi l-am pus pe picioare şi am avut noroc să-i găsesc şi o familie iubitoare şi l-am dat spre adopţie. Sper că a crescut mare şi frumos şi sănătos şi că e bine acolo în familia adoptivă:
Fişiere ataşate:
DSCN5687b.jpg
DSCN5687b.jpg [ 115.07 KiB | Vizualizat de 14270 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 13 Feb 2017 19:39 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ce frumos buchet dar și curiosul!
Poza cu cei doi e mortală :) Cred că micuțul e acum mare și se bucură de iubirea stăpânilor.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 13 Feb 2017 20:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Poza cu cei doi e una din preferatele mele.
Sper că micuţul este bine acolo în noua lui căsuţă şi noua lui familie.
Şi mai sper că şi ceilalţi sunt la fel. Am avut noroc şi anul trecut am reuşit să dau spre adopţie 4 puiuţi. Sper că toţi sunt bine la casele lor. :Ruga:
Mă bucur că Tzitzi al meu nu a fost prea supărat cu atâţia puiuţi în "trecere" pe la noi pe-acasă. Nu a fost nici iubitor cu ei, dar nici nu s-a supărat prea tare. Mai mult curios. :mrgreen:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 12 Mai 2017 16:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Vi-l prezint pe Frumosu'
Este un motan de 4 ani, pe care l-am crescut în spatele blocului de când era pui.
Am încercat să-l "împrietenesc" cu Tzitzi în idea de a-l ţine în casă cu noi, dar nu au vrut să se împrietenească. S-au certat de câteva ori şi evit să-i las să se întâlnească. Aşa că, în cursul zilei Frumosu' ştregăreşte pe-afară, iar seara vine cumine înapoi acasă şi doarme la noi în beci, iar dacă se comportă frumos şi nu dă semne că vrea să se certe cu Tzitzi, atunci îl mai lăsăm şi în casă, unde a alintat de "scărmănat". :inger:


Fişiere ataşate:
SAM_1937b.jpg
SAM_1937b.jpg [ 80.14 KiB | Vizualizat de 14112 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 17 Mai 2017 15:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ce draguț și curat este. Al meu e cam tăîvălit, a cam umblat cu fetele :mrgreen: Nu mai este alb, e cenușiu. Dacă ar fi fost fetiță probabil Tzitzi l-ar fi acceptat :lol:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 17 Mai 2017 16:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Frumosu' vine şi el de-afară mai murdărel, mai ciufulit câteodată :uff: Şi mă strofoc să-l curăţ, să-l spăl pe unde e mai murdărel, să-l piaptăn şi îi place la pieptănat. Şi baie i-am făcut de vreo 2 ori. Nu prea îi place la baie, dar n-are ce face :inger: . Am emoţii când îl ştiu pe-afară, că sunt tot felul de pericole, şi mă tot rog la Doamne-Doamne să aibă grijă de el şi să mi-l aducă acasă întreg şi sănătos în fiecare seară. Aş fi fost mult mai liniştită şi împăcată să fi stat în casă, cuminte, în siguranţă, să se înţeleagă cu Tzitzi, să doarmă împreună, să se îngrijească unul de altul ... deh' doi băieţi căpoşi şi care vor care mai de care să fie "şeful" casei. De-aia nu se înţeleg.

Tind să cred că Tzitzi nu ar fi acceptat nici fetiţe. Nici pui mici. Am mai avut trecător pe-acasă şi prin beci alţi pui de pisică, şi mai mici, şi mai măricei, şi fetiţe, şi băieţei, şi Tzitzi s-au uitat mirat şi supărat la ei. Tzitzi a crescut singurel toată viaţa, nu a socializat cu alte pisici şi acum are 10 ani, e bătrânel şi ursuz :mrgreen:

Uite Tzitzi cu un portocaliu mic, mic, pe care l-am avut 2 zile în casă (îi luna iulie anul trecut) şi apoi am avut noroc şi l-am dat spre adopţie. Sper că a crescut mare, frumos, sănătos şi cuminte şi că îi este bine acolo unde este. Tzitzi îl priveşte de la distanţă cum se joacă cu un şoricel.
Fişiere ataşate:
DSCN3981b.jpg
DSCN3981b.jpg [ 69.58 KiB | Vizualizat de 14106 ori ]


În următoarea poză (poza am pus-o şi la topicul lui Tzitzi) e Tzitzi cu o fetiţă mică, mică, pe care am găsit-o tot anul trecut, pe la sfârşitul lunii august, în grădina mea cu floricele. Ţipa de mama focului şi era bolnăvioară şi apatică. Dar am dus-o la veterinar, am pus-o pe picioare, s-a făcut mâncăcioasă şi jucăuşă şi am dat-o spre adopţie. Sper că şi ea este bine, sănătoasă şi cuminte la familie adoptivă.
Fişiere ataşate:
DSCN5687b.jpg
DSCN5687b.jpg [ 115.07 KiB | Vizualizat de 14106 ori ]


Şi încă o fetiţă, de data asta puţin mai măricică, avrea vreo 7 - 8 luni. Luată de afară în noiembrie anul trecut şi am ţinut-o vreo două luni atât în casă cât şi în beci. Era să-mi dărâme bradul de Crăciun de vreo 2 ori :mrgreen: Extrem de jucăuşă. Îi spuneam Zurli. Tzitzi cred că obosea numai cât se uita la ea cum se juca non-stop cu tot ce prindea între lăbuţe. Nici pe ea nu a vrut să o accepte. Se uita de la distanţă ciudat, curios, puţin îmbufnat şi supărat. A trebuit să-mi dau jos ghivecele de pe pervazul geamului de la dormitor, că Zurlia mi le-a dărâmat de vreo 2 ori, voia să vadă ce e afară. Şi dacă tot am dat jos ghivecele de la geam, a profitat şi Tzitzi de ocazie şi s-a cocoţat şi el să vadă afară. Am vut noroc şi cu ea şi am dat-o spre adopţie. Sper că e bine, sănătoasă, mare şi cuminte.
Fişiere ataşate:
DSCN5800b.jpg
DSCN5800b.jpg [ 80.96 KiB | Vizualizat de 14106 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 22 Mai 2017 09:12 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
O, Doamne cât de mitică este :oare: Ești o mămică cu suflet mare, mare de tot Laura. :pupici: :pupici: :pupici:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 22 Mai 2017 09:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Mulţumesc. :inger: Am încercat şi încerc să ajut şi aceste mici sufleţele să aibă o viaţă cât mai bună şi cât mai lungă, sper. :pisi:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 16 Aug 2017 19:21 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ce bine este în culcușul făcut de prietenul meu cățelul Puf :cutu: La umbra florilor și răcoarea pământului mă simt minunat :pisi:


http://gesneriaceae.flori-si-plante.ro/?p=3714
Vezi link-ul indicat pentru galerie foto și text


FOTO: 17 aUGUST 2017


Fişiere ataşate:
16 August 2017..jpg
16 August 2017..jpg [ 195.63 KiB | Vizualizat de 13973 ori ]

_________________
www.flori-si-plante.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA
MesajScris: 16 Aug 2017 21:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
:pupici: Pup năsuc frumos ! :pisi:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 126 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001