Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 22:20




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2008 13:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumesc Gabi . :Multumesc:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iul 2010 11:10 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Imagine

Un ghivecel cu menta nu ar strica sa avem. Pentru a prepara o bautura racoritoare, a decora o prajitura sau o inghetata este ideala :miam:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iul 2010 15:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Chiar asa, Admin, e minunat sa avem menta proaspata la indemina asa cum ai mentionat. Peste iarna cum se procedeaza ? :nu stiu:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iul 2010 16:46 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Menta este perena, rezistenta la conditiile noastre iarna, ca atare se poate pastra peste iarna. Eu am sa o pastrez in ghiveci pentru a profita cat mai mult de frunze proaspete.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iul 2010 18:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Multumesc, Admin, ce bine sa ai mirosul proaspat de menta in plina iarna :dans 2:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLANTE AROMATICE
MesajScris: 27 Iul 2011 11:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Oct 2009 09:48
Mesaje: 51
Localitate: Craiova
Plantele aromatice sunt un dar al naturii, am uitat cum era pe vremea "impuscatului" cand singurele condimente erau , sarea, piperul si Vegeta :), acum nu-mi lipsesc aceste plante care dau gust si savoare preparatelor.
Iata ce folosesc eu cel mai des:
Cimbrisor: Imagine
Putin pretentios, ierneaza intr-un balcon neincalzit si se uda cu moderatie in anotimpul friguros, il folosesc la mancaruri de carne cu sos .
Busuioc:Imagine
Achizitionez in fiecare an plante cu radacina din piata orasului(atentie doar soiul cu frunza lata este comestibil), pentru a beneficia cat mai mult timp de acesta periodic rup varfurile unde apar florile pentru a stimula ramificarea si productia de frunze. Merge foarte bine la paste si carne!
In Grecia am observat ca in momentul in care vecinii nostri greci cand faceau gratar mirosea deosebit, ulterior mi-am achizitionat aceasta planta : Imagine pe care am descoperit-o intamplator, am intrebat ce este si vanzatorul grec mi-a lasat sa inteleg ca este pentru "souflaki"(frigarui) are un gust deosebit nu seamana cu nimic din ce cunosc, din pacate nu stiu cum se numeste!
Menta: Imagine - planta perena la noi se dezvolta fara probleme in soluri sarace si partial insorite, o folosim in special pentru ceai!
Rozmarin:Imagine - este si planta mea aromatica preferata, nu lipseste aproape din nici-un fel de preparat cu carne, pastravul la cuptor umplut cu crengute de rozmarin este un deliciu :), din pacate nu am reusit sa-l pastrez peste iarna, am citit ca trebuie ingrijit in timpul iernii ca si cactusul, adica nu trebuie udat fiind sensibil la frig si umezeala, am incercat si asta dar tot s-a uscat brusc, nu stiu ce sa zic, poate-mi dati un sfat!
In rest incercati sa cultivati in ghivece aceste plante, ajuta si ca "aroma terapie" in zilele mohorate sau atunci cand sunteti stresati si obositi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLANTE AROMATICE
MesajScris: 27 Iul 2011 13:29 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Merci Cristian pentru imagini, foto si informatii.
Apropo de Menta, au apart noi hibrizi de menta cu arome combinate, pe langa cel de menta avem arome de ciocolata, mardarine etc.
Eu mi-am achizitionat 4 feluri. Ceaiul :cafeluta si ziarul: din aceste plante este incomparabil fata de clasicul ceai de menta, folosita la un pahar de limonada sau ca decor la prajituri este absolut delicios :miam:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLANTE AROMATICE
MesajScris: 28 Iul 2011 12:27 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
O bautura racoritoare din lamaie, grepfruit si apa minerala aromatizata cu menta care are un usor parfum de citrice :miam:


Fişiere ataşate:
AA_juce lemon grep menta.jpg
AA_juce lemon grep menta.jpg [ 93.59 KiB | Vizualizat de 12600 ori ]

_________________
www.flori-si-plante.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001