Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 15:33




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iun 2009 17:14 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Frezia alba este preferata mea... :dans:
Anul trecut am cumparat din Ungaria bulbi de frezii, i-am pus in pamant si cateva fire au rasarit.
Cepele respective nu le-am scos pe motivul ca le las in pamant sa se formeze...iar anul acesta inca nu am vazut ca ar da vreuna semn ca doreste sa iasa la lumina... :(
Nu mai stiu exact in ce perioada au rasarit... :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Mar 2010 09:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
ImagineImagineImagine

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Mar 2010 09:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
ps...le merge f bine in pamant!! :mrgreen: si miros si mai frumos...pt ca sunt mai multe!!(cu mult mai multe decat erau in ghiveci)...s-au inmultit!! :buchet:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Mar 2010 10:16 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
florina scrie:
ImagineImagineImagine


Florina absolut minunate. Se vede ca sunt dezvoltate bine. Ai scos bulbii din pamant in perioada de repaus? Cred ca la tine nu sunt perioade asa geroase ca aici la noi.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Mar 2010 21:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
adm, le-am mutat din ghivece in octombrie...caci acum stau la casa!
si intr-adevar, la mine nu ingheata decat la suprafata!! nu coboara sub -1!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2010 19:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Florina, si anul asta ai frezii la fel de frumoase ca anul trecut :bravo: :bravo: :bravo:

Anul asta mi-am cumparat bulbi si acum aproape doua saptamini am pus intr-un ghiveci patru :dans: deja trei au dat coltul verde :dans 2:

Imagine

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2010 19:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
eu am cumparat un plic cu 4 bulbi pt mama mea...deci imi recomandati sa le pun in ghiveci in romania?
multumesc floare mica...o sa infloreasca si ale tale!! :buchet: rabdare!! 8)

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Mar 2010 19:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Incerc si eu, poate am noroc sa vad flori ca tare mult imi place mirosul lor :floare: :floare: :floare:

li poti pune si direct in gradina ca doar vine vara si dupa inflorire,
mai tirziu cind vine frigul ,mama ta sa scoata bulbii din pamint si sa-i tina intr-un loc racoros. :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Mar 2010 07:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
floare mica scrie:
Incerc si eu, poate am noroc sa vad flori ca tare mult imi place mirosul lor :floare: :floare: :floare:

li poti pune si direct in gradina ca doar vine vara si dupa inflorire,
mai tirziu cind vine frigul ,mama ta sa scoata bulbii din pamint si sa-i tina intr-un loc racoros. :lol:


eu le-am avut inflorite si la ghiveci...in balcon!au mers bine,,,credeam atunci ca foarte bine!! le merge perfect in pamant, au dimineata soare si lumina, dupa amiaza mai putin!

eu zic ca le vei avea inflorite, nu sunt deoc pretentioase.

ps..mama mea sigur o sa-i uite in pamant, d'asta am zis"ghiveci" :lol: la cat sunt de mici sigur ii pierde!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Apr 2010 21:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
A luat sora mea niste bulbi de frezii rosii iar pe instructiunile de plantare scrie ca se pun acum, in aprilie-mai, la 5 cm. intre ei si in adincime si cam atit.
Intreb si eu, usor sceptica: asa de repede infloresc? Adica, fiind ele flori de primavara, puse in aprilie deja fac flori in mai, sau sint si frezii de toamna? Le place la soare sau doar lumina, fara soare direct?
Sora-mea ii va pune in gradina, pe linga lalele (din care are o colectie variata si, deja au boboci ca sint puse din toamna). O sa-mi dea si mie 3 bulbi de frezii (ca sint 12 in pachet) si vreau sa-i pun intr-un ghiveci, deh, in balcon. Infloresc in ghiveci si anul urmator, sau sint ca zambilele, trebuie pusi in gradina in al doilea an?

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Apr 2010 20:49 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Alice, aprilie-mai reprezinta perioada de plantare. Flori vor face peste cateva luni de la plantare. Freziile iubesc lumina, deci pot sta in soare mai multe ore. Lipsa de lumina le va face firave si nu vor inflori.
Daca le pui in ghiveci sa le asiguri lumina suficienta si directa. Poti citi pe topic ce s-a mai scris despre ele.
Mult succes!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: 3 coltisori
MesajScris: 27 Apr 2010 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Am plantat cei trei bulbi de frezii putin mai la suprafata, dupa metoda pe care am vazut-o la zambilute din comert, insa acoperiti totusi de pamint. Numai "motul" se vedea putin, ca sa stiu unde sint si sa nu-i ud direct in cap.
In ghiveci este un amestec de pamint de flori, perlit si nisip de riu - cam 60-20-20, asa din ochi.
N-am notat exact ziua cind i-am pus, insa nu am asteptat decit aproximativ o saptamina pina mi-au aratat coltisorii verzi, iar acum cresc in fiecare zi, ca in poveste. Iata o poza de 2 zile. Azi sint cu citiva centimetri mai mari ca aici!
(Din pacate aparatul meu e defect, iar calitatea pozelor este destul de slaba...)

Imagine

Acum mi-e teama sa nu se etioleze. Pina acum s-au dus drepte, in sus, desi nu sint chiar sub fereastra, adica s-ar fi putut strimba, daca nu se simteau bine. Mai rasucesc ghiveciul din cind in cind. De ieri am reorganizat balconul si le-am pus intr-un loc unde zic eu ca le va fi bine.

Deci le :harnicut: si astept cuminte pina prin iulie, cind o sa incep sa le caut de bobocei.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Mai 2010 21:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Am o mica grija legata de freziile mele.
Frunzele nu se mai opresc din crescut, au ajuns foarte inalte! Au aproape 40 cm., le-am pus betisoare de sprijin ca incepusera sa se incline usor.
Sa zicem ca le place lor la mine pe balcon de cresc asa, ca-n poveste, insa, ce e mai ingrijorator este faptul ca pe una dintre frunze au aparut in 2 locuri mici discoloratii alburii.

Sa fie un surplus de ingrasamint si/sau o lipsa minerala?

Nu au paraziti, singurele zburatoare din balcon sint citeva musculite comune "de otet" ce s-au aciuat la resturile vegetale din cosul de gunoi mai de mult si acum nu stiu cu ce se mai hranesc, ca nu mai tin cos de gunoi in balcon, dar nu cred ca ele sint asa nocive... Din cind in cind mai dau cu Raid parfumat doar prin aer, si zboara tot mai putine.

Freziilor le-am servit de vreo 3 ori, cam o data pe sapt. Vitaflora pentru stimularea infloririi, in ideea ca poate-poate se iveste tija florala mai repede. Se pare ca, de fapt, le-am dus la gigantism? :help:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2010 15:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Alice, si ale mele au crescut mult in inaltime, le-am pus o scarita si le-am legat de ea ca sa stea drepte. De cind am plantat bulbii eu am pus o singura data ingrasamint. Am scos ghiveciul afara, pe suportul de la geam si au acolo destula lumina, soare dimineata si apa din belsug ca in ultima vreme a tot plouat. Frunzele de la un bulb s-au ingalbenit de sus pina jos si l-am scos din pamint, mai sunt si alte virfuri de frunze ingalbenite cred ca de la prea multa apa.

Cine ne ajuta si pe noi cu sfaturi :lol: :?:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2010 15:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
floare mica,
Ghiveciul in care sint bulbii are drenaj bun (gauri mai multe sau mai mari)? Bulbii sufera imediat de la prea multa apa. Si eu cred la fel, ca de-asta s-au ingalbenit frunzutele.
Daca ploua mult si nu iese soarele sa zvinte pamintul, nici a doua zi dimineata, mai bine iei ghiveciul in casa si-l pui pe un prosop sau pe niste servetele pe care le schimbi de citeva ori, sa mai reduca umezeala.
Bulbul l-ai scos de tot? E sanatos? Il pensionezi pe caz de boala?
Eu le-am pus si ceva perlit sa mai regleze umiditatea, dar le tin in balconul inchis. Primesc aer fresh doar citeva ore, cind deschid geamurile, dar curind o sa pun sita si ramine fereastra deschisa toata vara.
In rest... asteptam sfaturi de la cine are mai multa experienta cu freziile. :help:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001