Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 12:20




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Noi 2008 00:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
E mare pupacios si el. :wink: Tzucam inapoi :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Feb 2009 00:20 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2009 21:49
Mesaje: 19
Localitate: bucuresti
Dragalas rau :pisi: iti vine sa il papi

_________________
Florile simt sufletul http://rosarium.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Feb 2009 22:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumim mult . :Multumesc:

Si ca bonus, o poza recenta :
Imagine

Pe zgradita scrie VIP :mrgreen: :dans:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2009 16:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi :pupici:

Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Apr 2009 09:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mar 2009 16:16
Mesaje: 24
Localitate: Oradea
E super pisicuta ta,Laura!Imi place cum sta ea acolo pe masa...pazeste ouale :wink:

_________________
flori


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Apr 2009 10:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumim :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Dec 2009 18:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
De Sarbatori Tzitzi a fost cumintel, n-a daramat bradul si nici nu a facut boacane, si a primit multe jucarele cadou de la Mosul cel darnic.

Cateva poze recente :

Imagine***Imagine***Imagine

Va pupam :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Dec 2009 20:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Bravo Tzitzi, iti sta bine linga brad, esti un motanel cuminte :bravo: :pisi: :cadou:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Dec 2009 01:21 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Tzitzi este un pisoi fericit :pisi: . Felicitari draga Laura pentru grija de care dai dovada fata de acest necuvantator :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Dec 2009 17:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
Tzitzi este un scump. Sa iti traiasca si sa fie sanatosPun si eu o poza cu motanul meu chiar daca este mai vecheImagine
Se numeste Bili si face 14 ani


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Ian 2010 20:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumim pentru laude :pupici:

Bili e un dragutel si are o varsta tare frumoasa si deosebita. Multa sanatate . :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Ian 2010 23:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
multumim Laura ,da are o varsta deosebita si chiar ii trebiue sanatate ca batranetea e urata chiar si pt pisici :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2010 16:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Laura, m-am uitat la toate pozele din albumul cu Tzitzi. Este intr-adevar un motan fericit si deosebit si sint sigura ca meritul pentru cit de cuminte si de tandru este iti revine in cea mai mare parte, pentru ca l-ai invatat asa de mititel. Cu cita rabdare si atentie il perii tu in fiecare zi! Si ce de jucarii are! Si se si joaca cu ele, nu ca mitele mele care prefera orice atisoara sau plastic in locul jucariilor speciale pentru mitze pe care le iau eu :( Ce tort haios i-ati dat de ziua lui! Ce cuminte a fost de Craciun in ciuda tuturor "tentatiilor" din pom! (Si eu sint tot pentru bradul ecologic, dar Rocky al meu a avut grija sa-l escaladeze acum 2 ani, iar Sheeba se lupta mereu cu beteala, asa ca anul trecut am facut bracul in balcon, pe o masuta. :D) Ce mai, tu ai un motan de nota 10!

Stim ca pisicile sint foarte curioase si trebuie sa le zici de multe ori "nu" ca sa renunte la cercetarea locurilor si a lucrurilor interzise. Mai ales cind e vorba de verdeata proaspata. Cel putin ale mele nu au invatat sa stea cuminti linga plante cind nu sint eu acasa, asa ca iarna nu au voie in camera unde adapostesc plantele. Si nici n-am reusit sa le conving sa stea la periat. Cind erau mici, amindoi, pe rind, s-au zbatut si dadeau sa muste si sa zgirie, asa ca le-am lasat si aceasta victorie. :(
Au invatat in schimb de pulverizatorul cu apa, si cind il am in mina sint extrem de cuminti in preajma "salatelor", cam asa imi inchipui ca vad ele floricelele mele - tot felul de "salati" din care trebuie sa guste. Mai ales zvapaiata de Sheeba. Desi primesc mereu ierbuta lor speciala.

Te rog frumos sa-l pupi pe Tzitzi din partea mea si sa-i spui ca il admir pentru cit este de cuminte si de dulce!

Am citit toate postarile si ziceai ca vrei sa mai iei o pisi, ca sa aiba un companion. Daca nu prea a mai vazut alte mitze pina acum, Tzitzi se crede mai mult ca sigur un omulet mai mic si mai pufos.
Daca inca mai ai de gind sa aduci in casa o alta blanita, incearca mai intii sa organizezi de citeva ori "play dates" cu altcineva care are pisica - sa vina ei la voi, sa-i vezi reactia lui Tzitzi.
Pentru ca Sheeba a noastra foarte greu l-a primit pe Rocky dupa ce a fost 2 ani regina casei. Si acum abia il tolereaza, nu se joaca si nu dorm impreuna, dupa inca 2 ani. Desi de curind au format o familie. Bine, in cazul lor cred ca e si din cauza ca Rocky nu e castrat (inca) si e mereu pus pe amor, dar cu pisoii sint amindoi niste parinti extraordinari, ma emotioneaza mereu cind ii vad cum au grija de ei.

Eh, hai ca fac si eu un subiect cu familia mea de mitze.

Si uite, pentru tine: Imagine

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2010 19:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Alice, multumesc din suflet pentru cuvintele tale calde si frumoase :buchet:

Intr-adevar Tzitzi este un motan rasfatat si alintat, insa am "muncit" mult pentru a-l aduca sa fie atat de cuminte. Si ma refer ca este cuminte in primul rand pentru ca nu atenteaza la floricelele mele. L-am educat de mic, l-am "dresat" daca pot spune asta, desi se zice ca pisicile nu pot fi dresate, in mare parte este adevarat ceea ce se spune, insa cu putin tact si cu fermitate pot sa declar ca ele totusi pot fi dresate atunci cand vor ele. L-am invatat de mic ca nu are voie la flori si chiar si acum, cand deja stiu ca nu le deranjeaza tot ii spun aproape de fiecare data "NU" cand incearca sa urce pe pervaz ... desi nu mai are loc, nu are unde, ca pervazul e plin de ghivece. Cat a fost mic, ca sa-l educ, am folosit si eu destul de frecvent pulverizatorul de apa si ii stie putin de frica. Insa acesta a fost si un motiv pentru care ii este ingrozitor de frica de apa si este un adevarat cosmar pentru el sa faca baie. Are noroc ca acest cosmar se repeta doar de 2 - 3 ori in decursul unui an si scapa repede de chin.

Ma bucur si eu ca ii place sa stea la pieptanat, este de-a dreptul innebunit sa fie pieptanat, pentru ca a descoperit ca peria si scarpina :mrgreen: Deci sta la scarpinici. De curand i-am achizitionat un nou tip de perie pentru animale, numit Furminator, care scoate mult mai eficient firele de par deja rupte. Si sunt foarte incantata ca multumita acestei ustensile nu mai este nevoie sa-l perii zilnic, ci doar de 2 ori pe saptamana. Ca altfel faceam febra musculara la maini. Insa il mai piaptan dn cand in cand cu peria simpla, doar pentru a-i face lui placerea de a fi scarpinat . :wink:

Stiu ca sunt multe pisici carora nu le place la pieptanat ... insa fiecare are propria sa personalitate. Imi pare rau ca ai tai nu agreaza scarpiniciul.

Cu bradul a fost un mare semn de intrebare si pentru mine. In primii doi ani de viata ai lui Tzitzi am tinut si eu bradutul in balcon. Atunci am cumparat brad natural si mi-a fost teama sa nu incerce sa pape acele de brad si sa se zgarie cu ele la stomac sau sa i se infiga cumva in gatulet. Desigur ca o alta teama a fost sa nu gasesc un glob mare si gri in varful vradului sau sa imi darame bradutul. Iarna ce-a trecut m-am decis si mi-am cumparat un bradut artificial, considerand in primul rand ca e o investitie eficienta pentru viitor. Si cu mult curaj l-a impodobit in casa. Desigur ca Tzitzi l-a studiat cateva ore non-stop. Nu i-a fost nici foame nici sete, nici somn ... pana n-a terminat de adulmecat toate crengutele la care a ajuns cu nasucul. L-am studiat atent si i-am anticipat fiecare miscare si de fiecare data cand mi se parea mie ca urmeaza sa faca ceva nepermis ii spuneam "NU". Si incet-incet s-a obisnuit cu bradutul si nu a fost curios sa-l escaladeze. Nici beteala n-a prezentat interes. Doar cateva globulete au ajuns pe post de mingi de folbal :D Si asa am trecut cu bine si acest hop.

Desigur ca face si Tzitzi prostioare si este neastamparat si de multe ori il cert in special atunci cand isi ascute gherutele de coltarul meu din sufragerie. Este singura prostioara pe care n-am reusit niciodata sa-l dezvat. Oricum am incercat si orice am facut tot pe coltarul meu isi ascute gherutele. I-am cumparat dispozitive speciale de ascutit gherutele, acele numite sisaluri, si nu i-am luat doau unul, ci am trei astfel de sisaluri, de diferite dimensiuni si forme, pe orizontala sau verticala si degeaba . In rest, chiar este un motanel cuminte.

Jucarele are intr-adevar foarte multe. Insa nu crede ca se joaca mereu cu ele. Isi alege cate una si se joaca doar atunci cand are chef. Desigur ca jucaria lui preferata este laserul. Ori de cate ori iau laserul sa ma joc cu el este innebunit sa alerge dupa luminita rosie incercand sa o prinda. :lol:

In ceea ce priveste o alta pisicuta in casa ... mi-am dorit foarte mult un fratior sau o surioara pentru el ... insa au intervenit multe probleme, s-au schimbat multe situatii si nu am mai ajuns sa adopt sau sa cumpar o alta pisicuta. Mi-am facut socotelile si am concluzionat ca momentan nu-mi permit sa mai am inca o pisicuta in casa. Poate candva in viitor ... nu stiu sigur. Ramane de vazut. Multumesc mult pentru sfaturile tale cu privire la acomodarea cu un nou partener de joaca. :D

Inca n-am apucat sa citesc povestile mustaciosilor tai, dar abia astept sa intru si sa citesc despre ei.

Multumesc mult de tot si pentru superbul buchetel de lacramioare :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tzitzi (al Laurei34215)
MesajScris: 15 Mar 2013 18:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Copilasii mei dragi :


Fişiere ataşate:
Baietii mei.jpg
Baietii mei.jpg [ 93.7 KiB | Vizualizat de 12296 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001