Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 11:45




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 146 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Noi 2009 21:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
of, cat sunt de frumoase , eu nu am avut parte de minunea asta de floare :cry: Am avut si eu de doua ori dar dupa ce au inflorit nu au mai cerscut si s-au stafidit cu toate ca le pulverizam si le ingrijeam nu stiu unde am gresit. :cry: Sa aveti parte de flori frumoase :pupici:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Noi 2009 20:47 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Buna Aurora. Te pup si bine ai venit in lumea florilor. Stiu ca esti suparata, dar nu mai fi te rog. Daca ai ci ti pe forum ai vedea ca aceasta frumusete inainte de a inflori nu trebuie udata vreo-6 saptamini dupa cum imi aduc eu bine aminte; si vara trebuie sa ii pui fertilizant de floare (adica ferilizantptru floare), iti spun ce folosesc eu...(Substral.(VITAL ACTIV).). Este un ingrasamint-azotat. Contine:-15%N(azot),0,5% Fe (fier),11%Azot Nitric,12% Azot Amonical,12% Carbamida,0,5 Fe.chelatat cu DTPA (Acid etilentriamino pentacetic). Este un regenerator pentru plante ornamentale. Poti sa incerci daca vrei. Eu am luat-o anu trecut era cu flori atuncea dar dupa vreo saptamina si ceva mi-au cazut florile si am crezut ca nu o sa mai imi faca flori. Dar iata ca luna aceasta mi-a inflori si ma bucur de ea. Eu i-am pus toata vara fertilizant cam o data pe saptamina i-am pus nu mai mult si vad ca a inflorit chiar nu ma asteptam, dar mi-a facut o surpriza mare de tot. daca i-ai pus fertilizant asta vara e bine, dar sa nu o mai uzi.Poate iti infloreste de Craciun. Sa ne spui daca a inflorit. :Ruga: :sunt aici: :pupici din flori: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2009 11:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Pentru a doua oara pe anul acest mi-a inflorit Schlumbi. :dans: Insa nu am poze. Inca. Promit ca fac azi . Nu e foarte bogata, dar ma bucur ca e din nou inflorita si este minunata. :Yes:


Pana atunci va las sa va delectati cu Schlumbica lu' mama :
Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2009 11:46 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:bravo: , o asteptam si pe a ta.
Am si eu, dar nu am facut foto :oops:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Noi 2009 17:28 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
:pentru tine: .Laura e fffffffffffffffffff.frumoasa. sa-ti traiasca. :bravo:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Noi 2009 15:24 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Si la mine se dau in specatacol, am si acasa si la serviciu, sunt topita dupa ele
http://ro.fotoalbum.eu/vernil/a384452/00000001


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Dec 2009 10:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
foarte frumushele florile voastre; eu am 2 exemplare, una cu flori roz si una cu flori rosii. In fiecare an infloresc de 2 ori: o data in noiembrie (anul acesta au fost foarte harnicutze, la inceputul lui noiembrie erau pline de flori) si inca o data prin februarie-martie; am cautat exemplare cu flori albe sau crem; imi doresc foarte mult dar nu stiu unde as putea gasi; pe la florarii am vazut tot clasicele roz si rosu, la fel si in magazinele gen praktiker. O sa mai insist, poate vor aparea si culorile pe care le caut eu; le ador. Sunt plante destul de rezistente. Eu le-am gasit locul optim si nu le mult de acolo nici iarna nici vara; imi pare rau ca nu stiu sa atasez fotografii, au fost atat de incarcate de flori: cate 2 boboci din fiecare ramura....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Dec 2009 20:10 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2009 21:10
Mesaje: 41
Localitate: romania
eu sunt totalmente indragostita de floarea asta si am avut norocul sa primesc si eu doi puiuti acum astept sa vad cum vo evolua caci sunt mici mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Dec 2009 10:46 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2009 13:19
Mesaje: 37
Localitate: bucuresti
cat sunt de minunate, ale mele acum au bobocei, deabia astept sa se deschida

_________________
http://verat.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Ian 2010 15:22 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
La multi ani! A mea nu mai are flori :uff: :?: Oare o sa mai infloreasca :?: A avut flori ,asa de mult m-am bucurat de ele da vad ca nu mai vrea. :uff: :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Ian 2010 20:39 
Neconectat

Membru din: 10 Noi 2009 21:10
Mesaje: 41
Localitate: romania
dragutele mele au inceput sa-si dea drumul au fiecare cate doua noi frunzulite ce ar trebui sa le fac in mod special ca sa-mi infloreasca la anu`? :help:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 18:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Sa-mi fie rusine, stiu, ca am uitat sa pun poze cu Schlumbi a mea in noiembrie cand a fost inflorita. :uff:

Insa, acum are din nou bobocei :dans: E normal asa de repede ? Abia ce a inflorit in noiembrie, atunci mi-a facut vre-o 4 floricele, iar duminica, cand a venit Miha la mine (noroc cu tine Miha, ca altfel nu vedeam :mrgreen: ) am observat alti bobocei maruntei . Probabil o sa mai dureze inca vre-o luna pana vor inflori.

Cicek, ceva special nu fac la micuta mea ca sa imi infloreasca. O ud normal si ii pun ingrasamant (vara mai des, iarna mult mai rar) si o pulverizez din cand in cand cu apa . Si atat. Grija, rabdare si pupici :mrgreen: Imi si pup plantutele sa stie ca le iubesc . :wink: Si ele ma rasplatesc cu floricele frumoase . :mrgreen:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Feb 2010 18:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
schlumbicile mele au din nou flori...vad ca nu ma dezamagesc deloc..in fiecare an infloresc de 2 ori...din pacate acum au flori destul de rarute...ca mie mi-a fost lene sa pun ingrasamant... :oops: dar ele tot nu m-au dezamagit; inainte de Craciun am gasit in sfarsit schlumbergera cu flori albe si crem-sidefat...tot orasul am umblat in fiecare week-end..si pana la urma le-am gasit...sunt atat de frumoase...drept rasplata pentru harnicia lor o sa merg chiar acum sa le pun ingrasamant... :harnicut:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Feb 2010 20:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Foarte bine faci, au si ele nevoie din cind in cind de hrana consistenta :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Schlumbergera
MesajScris: 29 Mar 2010 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mar 2010 20:34
Mesaje: 10
Localitate: Bucuresti
Cine are sa imi dea si mie lastari de Schlumbergera alba, rosie si crem? Va rog mult mult detot, k in magazin nu mai gasesc decat aproape de Craciun si vreau sa imi intregesc colectia.

_________________
Florile sunt zambetul naturii!!!
http://vigaruviany.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 146 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001