Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 12:15




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 196 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2009 21:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
buna.Da am schimbat peturile.
si iar DA...2.5 lei firul de trandafir cu tot cu radacina.De genul celor care se gasesc ( unguresti sau de care or fi ei ) .Radacinile acelea trebuie taiate de un lat de palma precum si partea aeriana.Se ingropa cu totul sun forma unui musuroi.Maine ma duc sa-i ingrop pana nu da gerul mare.Sper sa se prinda.Ii am de 2 saptamani si nu am ajus sa-i plantez.I-am tinut la racoare in sticle de pastic.In seara asta i-am scos din sticlele acelea pt ca mi-e greu sa-i transport la tara asa, si am vazut ca au dat mustacioare la ei.Abia astept sa-i vad infloriti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2009 22:09 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Bravo... :bravo:
Esti tare activa....la noi ploua de 2 saptamani...pamantul e saturat iar bulbii incoltesc si eu nu i-am pus inca....
Spor la treaba... :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2009 00:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
buna..la noi a fost cat de cat vreme buna iar weekendul a fost de vis.Soare si iar soare.Am avut noroc. Am reusit sa-i plantez pana la urma.Acum astept primavara sa-i dezgrop.Dar nu stiu cam in ce perioada ar trebui sa fac asta.martie-aprilie-mai????Cand oare.Am dileme :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2009 00:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
dar..ce fel de bulbi ai?De trandafiri??Sau altii??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2009 00:47 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Cand vei constata ce e primavara in toata regula ( nu exista riscul ca sa inghete mugurii noi formati, dupa ce o sa-i dezgropi/o sa scoti PET-urile ). :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2009 00:52 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
esenzze scrie:
dar..ce fel de bulbi ai?De trandafiri??Sau altii??

Trandafirii nu au bulbi... :mrgreen:
Ca sa nu ma repet vezi aici http://flori-si-plante.ro/forum/viewtop ... 2&start=15 ( ultimele post-uri ). :pupici:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2009 00:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
Ma gandeam ca numai eu mai sunt pe aici :D Pai o sa-ti urmez sfatul.Merci pt raspunsul rapid :) AM trandafiri si sub PET si ingropati. 2 variante am pus.Sa vad care se prind pt ca sunt la prima mea incercare de genul asta.Adica cu plantatul trandafirilor.Dar stii cum e...norocul prostului :D Poate se prind toti.Doamne da


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2009 00:57 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Eu doar sub PET ii prind...nu am incercat niciodata sa-i ingrop... :roll:
Poate voi incerca pe viitor.... :uff:
Noapte buna si o saptamana minunata tuturor. :pupici: :inger:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2009 20:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
pai ma gandeam si eu ca trandafirii nu au bulbi :) De aceea am si intrebat.Dar pe de alta parte...iar ma gandeam ca cine stie ce trandafiri au mai aparut pe piata :) .Cu siguranta ca se referea la alt fel de flori.Iar cu trandafirii.Cei care sunt sub PET sunt fara radacini.Taiati pur si simplu din alt trandafir.Stii.Dar cei pe care i-am "inmormantat" au fost cu radacini cu tot.Gata formate si cu niste bete luni.Iar radacinile deasemenea lungi pe care le-am taiat de o palma ( pe latime ) .deasemea am taiat si partea aeriana, tot de o palma.Si..la groapa cu ei :D .Sunt curioasa ce iese.O saptamana faina


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2009 21:10 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Acuma am inteles cum e cu cei ingropati... :mrgreen:
Noi si acei cu radacina ii punem sub PET.... :roll:

Sa ai noroc la ei si la anu' sa ne arati minunatele flori de trandafir... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Noi 2009 19:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
:).O sa arat ce va iesi ( numai sa am ce ) .Si mai trebuie sa ma experimentez cu atasatul pozelor pe forum ca ultima oara am primit mustrari de la admin ca nu am atasat bine.Asa ca deocamdata nu ma risc cu poze.Poate ma invat pana la anul.Daca nu...o sa vi arat povestiti :D .Ii descriu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Ian 2010 10:32 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2008 11:35
Mesaje: 6
Localitate: focsani
Daca aveti butasi de trandafiri pusi sub pet sa nu scoateti pet-urile pana in 9-11 mai cand sunt sfintii de gheata,cam asta e regula.Trebuie sa aveti rabdare daca vreti sa aveti trandafiri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2010 09:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
Fetele...cum e vremea la voi? Pe aici este foarte foarte cald si frumos...dar cred ca mai astept putin cu dezgropatul trandafirilor..pana dupa Paste..desi tare sunt curioasa ce-oi gasi sub musuroi... :ma gandesc:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Inflorirea trandafirilor
MesajScris: 30 Mar 2010 02:16 
Neconectat

Membru din: 29 Mar 2010 00:27
Mesaje: 5
Localitate: Bucuresti
Buna,

Sunt noua in acest domeniu si am si eu o intrebare: am cumparat butasi de trandafiri TH (cu radacini si cu cateva frunzulite), i-am plantat in gradina si as vrea sa stiu daca am sanse sa infloreasca anul acesta, sau care sunt conditiile pentru a inflori? Din ceea ce am mai citit am inteles ca pot inflori dupa 1 an de la plantare sau daca au mai avut flori ca pot inflori inca din anul plantarii (parerea mea este ca au mai avut flori, ca sunt cam mari si grosi). Pe ambalaj nu scrie absolut nimic, decat despre plantare NU si despre inflorire si eu cum nu prea ma pricep in acest domeniu am apelat la voi. :help:

Va multumesc mult de tot! :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2010 08:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Buna Nikolici, eu am plantat anul trecut un astfel de trandafir si mi-a inflorit. Florile au fost insa micute, ramurile firave dar floarea a fost exact ca in fotografia de pe ambalaj. 2 serii de flori a avut sigur cred ca si seria 3 a fost :?:
In concluzie sunt sanse mari ca si tu sa te bucuri de flori chiar din primul an.
Am sa vad anul acest cum se va prezenta, deja au aparut lastarii.
Iti doresc succes sa il vezi cu floricele :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 196 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001