Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 19 Mar 2024 08:24




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Apr 2009 13:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
laura34215 scrie:
Of, cat mi-as fi dorit sa stau la casa :ma gandesc:


Si eu la fel, Laura, incerc prin rotatie sa ma bucur de parfumul si frumusetea citorva floricele care se adapteaza si la bloc. :uff:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZAMBILA - Hyacinthus orientalis
MesajScris: 25 Sep 2009 21:26 
Neconectat

Membru din: 06 Sep 2009 20:18
Mesaje: 2
[quote="floare mica"]In toamna mi-am cumparat din - un pachet cu trei bulbi de zambila. I-am plantat pe la mijlocul lui octombrie.
Deja am o planta inflorita :dans 2: Miroase super :flori parfumate:

Si eu am plantat 2 bulbi intr o jardiniera. I am pus la 15 cm adancime. Am vazut in poza ta ca sunt la vedere bulbisorii. E ok cum am procedat sau ar trebui sa i asez altfel?
Apropo, dupa ce ii plantezi cam la cat timp tre' sa i uzi?

Multumesc mult.
Ioana


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Sep 2009 18:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Buna, Ioana
eu i-am plantat asa cum scria pe pachet adica mai la suprafata pamintului si le-am pus apa imediat. Cum se zvinta bine pamintul la suprafata pui din nou apa.

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Noi 2009 17:50 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Azi am achizitionat un bulb alb de zambila ( 4 lei cu pahar cu tot )... :floare: de mult l-am ochit insa azi nu m-am putut abtine ca sa nu-l iau acasa...
Cel roz, din primavara, deja misca...incepe sa-si arate frunzisoarele... :dans:
Urmeaza si alte culori..
http://pintzi.sunphoto.ro/ZAMBILA_-_Hya ... orientalis


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2010 19:53 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2009 16:49
Mesaje: 20
Localitate: BRASOV
Am primit, de 8 martie, doi bulbi de zambile, in ghiveci. Au inflorit superb si au imprastiat mirosul in toata casa, dar nu stiu cum sa-i pastrez pana la toamna cand ar trebui sa ii plantez in gradina, ce ma sfatuiti sa fac?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Apr 2010 20:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Si eu am un bulb de zambila de la Dragobete :D in aceeasi situatie. Am citit ca trebuie sa asteptam pina le trec frunzele si abia apoi sa-i scoatem din ghiveciul mititel pentru pastrare pina la plantarea in gradina.

Eu am zis ca ajut bulbul daca nu se mai consuma sa produca seminte, asa ca am taiat floarea dupa ce s-a trecut, inainte sa se usuce de tot. Acum mai uit la frunzele care se incapatineaza sa ramina verzi pina cind or vrea ele.

Dupa ce le trec florile se uda mai rar, numai dupa ce se usuca pamintul din ghiveci si doar cit sa fie umed. Cam atit am aplicat din ce-am citit despre bulbii de zambile la ghiveci pina acum.

Pentru pastrare, dupa ce trec frunzele se scoate bulbul din pamint si se tine intr-un mediu uscat, racoros si la intuneric. Am vazut in pungutele cu bulbi ca unele au rumegus prin ele?
Cita vreme e mentinut uscat cred ca e o varianta.

Deocamdata, pina le trec frunzele mai trebuie sa le lasi in ghiveciul in care le-ai primit, insa nu stiu cit timp dureaza, eu inca ma uit si privesc la frunzele mele. Sper ca la sfirsitul primaverii se vor ofili natural ca sa nu :protejare plante:

Daca stie cineva mai multe despre subiectul asta si daca a obtinut flori de la astfel de bulbi (fortati) in ghiveci prin plantarea in gradina in al doilea an, asteptam sfaturi si incurajari.
Speranta moare ultima.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Apr 2010 22:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Frunzele zambilei mele s-au pleostit brusc, desi am udat-o mereu cind se usca pamintul. Bulbul nu da semne de stricaciune... Inseamna ca trebuie sa ne pregatim de extregere... Insa nu-mi placea s-o vad asa pleostita, si-am tuns frunzele cu virfurile ingalbenite si moi.

La fel am procedat si cu tija florala dupa ce s-a trecut si, dupa vreo 2 saptamini, ce ramasese in bulb se uscase de tot si-am putut sa curat "betisorul" ramas dintre frunzulite. Cred ca acelasi lucru se va intimpla si cu frunzele "tunse". Adica se vor usca demn, si dupa ce vor putea fi curatate de pe bulb, il voi scoate pentru pastrare la loc uscat, intunecos si racoros, peste vara.

Iata

Imagine

in ce "hal" arata zambila acum (ignorind calitatea slaba a fotografiei). A avut floare si frunze inalte de 35 cm. ceea ce am inteles ca e foarte mult pentru o zambila. Sper sa nu se fi epuizat bulbul, pentru ca la toamna va ateriza in gradina la bunica, printre trandafiri, sa doarma peste iarna sub zapada si sa coloreze gradina la primavara, dragutul de el.

Daca e cuminte si incolteste la anul, ii promit de acum fratiori din fiecare culoare. :)

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Mai 2010 21:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Ieri s-a desprins fara proteste si ultima frunza (care oricum era tunsa) de pe bulbul meu de zambila.

Asa cum am banuit inca de cind am ales-o, bulbul are un pui, care acum se vede clar, deci sint sanse ca primavara viitoare sa vad 2 floricele de la acest bulb. :dans:

Acum vine intrebarea... cum este cel mai bine sa-l pastrez peste vara ca sa nu am surprize neplacute?

La toamna vreau sa-l pun direct in gradina bunicii, sa-si ia portia de frig de care are nevoie natural.

Pot sa pun niste praf anticriptogamic direct pe el sau e mai bine sa pun praful peste ceva talas si sa pun bulbul undeva la umbra, in talas tratat, intr-o punguta "cu aerisire" in care au fost alti bulbi (de anemone)?

Eu zic doar din ce-am citit, dar teoria fara practica... pt. mine e primul bulb de zambila de care am grija. Il voi verifica eu la o saptamina sau doua, dar poate e cineva cu mai multa experienta sa ne spuna cum e mai bine sa procedam.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZAMBILA - Hyacinthus orientalis
MesajScris: 05 Mar 2012 20:57 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Martie e si luna lor, a parfumatelor zambile. La fel ca si gratioasa lalea, zambila mea este in ghiveci. Pana cand vor apare cele din gradine ma bucur de parfumul ei inconfundabil raspandit cu mare generozitate mai ales cand soarele mangaie delicatele flori.

Foto: 5 Mar 2012


Fişiere ataşate:
Zambila 1.jpg
Zambila 1.jpg [ 96.93 KiB | Vizualizat de 12235 ori ]

_________________
www.flori-si-plante.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ZAMBILA - Hyacinthus orientalis
MesajScris: 09 Apr 2013 15:38 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
O pata de culoare parfumata in gadina mea.

Foto: 9 Apr 2013


Fişiere ataşate:
Zambile 3.jpg
Zambile 3.jpg [ 163.02 KiB | Vizualizat de 11741 ori ]

_________________
www.flori-si-plante.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001