Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 22:19




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: SMOCHIN
MesajScris: 23 Sep 2007 10:35 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Imagine
Smochinul este un arbust cu crestere rapida. La fel de repede fructifica, avand 2-3 productii pe an.
Cea mai rapida metoda de inmultire este prin butasi.
Nu se intretine greu, vara necesita o umiditate mai mare a solului si ferit de soarele arzator, altfel frunzele se vor pata pe margini si ingalbenesc, apoi cad.
Iarna protejat de inghet. Tot acum planta intra in repaus.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 10:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
Am auzit ca sunt zone in tara unde smochinul poate ierna afara , chiar fara protectie speciala ( eventual ceva la radacini ) - asa sa fie?
Si inca o intrebare - smochinul trebui altoit? sau face fructe dupa ce ajunge cat de cat la maturitate? ( cam cat inseamna asta? )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 10:31 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Daca planta provine din butasi, smochinul face fructe in anul urmator.
Din cate stiu trebuie protejat de inghet in conditiile tarii noastre, chiar si in sud. Daca iarna este blanda ca anul trecut .... pe undeva prin sud poate sa reziste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Ian 2008 10:59 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
am 2 smochini in ghiveci si 2 afara
ideea este ca le merge mai bine in gradina si fac fructele mai mari si sanatoase
in iernile geroase exista posibilitatea sa le degere ramurile tinere de aceea se musuroiesc si se acopera cu haine vechi sau paie,iar daca degera le cresc lastari noi, nu exista riscul ca arbustul sa moara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Ian 2008 16:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
lizi2: cum ai facut cu smochinii din ghiveci? Eu am incercat sa obtin ceva din seminte dar...dupa ce mi-am mancat nervii cu semintele (sa le prelevez, spal, usuc si insamantez), nu a iesit nimic... Sunt atat de necajita...


La fel am acum seminte (care sunt asemanataore cu cele ale smochinului) de pitahaya si ma intreb oare cum trebuie procedat?

Merci...

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Apr 2008 16:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
Cu smochinul cel mai bine este sa-l obtii din butasi AbraMack.
Sunt plante care nu merita sa te chinui cu ele sa le obtii din seminte, inmultirea fiind chiar foarte anevoioasa.
Mai poti cumpara un smochin mic, va creste foarte repede si chiar vei manca fructe din el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Apr 2008 19:06 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
Abra am aceeasi opinie ca si Shadow nu merita sa incerci cu seminte
am pus butasi in ghivece si la inceputul lui ianuarie lastaresc in casa iar cand trece pericolul inghetului il scot cu ghiveciul in curte si am fructe mai devreme, de 2 ori pe an


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Sep 2009 13:20 
Neconectat

Membru din: 17 Sep 2009 11:41
Mesaje: 38
Vad ca ati parasit acest subiect de mult timp.... Am vazut smochini plantati, mari cat casa (nu exagerez!) afara, in curtea oamenilor. Doar iarna ii acopera cu nu stiu ce pleduri si poliester sa nu inghete. Din curiozitate am pus niste seminte in pamant. Va iesi oare ceva? Nimeni, nicaieri nu da detalii despre smochinul prins din samanta. Am aflat doar atat de la voi, ca nu se merita obtinerea din seminte. La magazin nu gasesc planta smochin, probabil in alte perioade ale anului. Sunt curioasa daca se poate creste si in ghiveci, in casa, cu toate ca stiu ca ajunge la dimensiuni mari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Sep 2009 15:38 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Nu, nu este parasit DMaria :P
Cand un subiect prezinta interes redevine in actualitate.
Se poate ca inmultirea prin seminte sa fie destul de anevoioasa si de aceea nu s-a dezbatut aceasta tehnica.
DMaria, asteptam sa ne tii la curent cu evolutia semintelor si pe mai departe, a plantelor :idea:
Smochinul se poate creste si in ghiveci,
Imagine
Acest smochin a facut fructe in ghiveci. A facut si de 2 ori de an fructe.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Sep 2009 11:20 
Neconectat

Membru din: 12 Oct 2008 19:51
Mesaje: 187
Localitate: timisoara
:lol: ce pofta mi-ai facut Lucica de smochine.sunt printre fructele mele preferate.
oare cand se pune smochinul in gradina? :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Ma credeti sau nu...
MesajScris: 30 Sep 2009 19:46 
Neconectat

Membru din: 17 Sep 2009 11:41
Mesaje: 38
Mi-au iesit niste plantute de 7 mm cu 2 frunzulite, deja... ghiciti la ce ma gandesc eu ca sunt http://nikitas.sunphoto.ro/Ficus_carica_-_Smochin :party1: :rugaciune: sa creasca cat mai mari!

_________________
"Traieste fiecare zi ca si cand...ar fi ultima!"


Ultima oară modificat de DMaria pe 04 Aug 2010 13:42, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Sep 2009 21:58 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2009 21:11
Mesaje: 119
Localitate: craiova
Pai...daca ai pus poza la "smochini" ...sa ghicim ce ar pute sa fie :oare:
Sa fie la ce te gandesti tu (si noi) si sa-ti creasca mari si sanatosi iar la vara sa ne inviti la o dulceata de smochine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Multumesc!
MesajScris: 01 Oct 2009 09:38 
Neconectat

Membru din: 17 Sep 2009 11:41
Mesaje: 38
:pupici:

_________________
"Traieste fiecare zi ca si cand...ar fi ultima!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Aug 2010 16:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Vai, ce bucurie!
Nu stiam ca smochinul face fructe si in ghiveci! Am crescut cu imaginea uriasului smochin din curtea unchiului meu de la Constanta si nu mi-am imaginat niciodata ca smochinul poate fi altceva decit un arbust imens, intre ramurile caruia ne pierdeam eu si verisorii mei, mai ales cind smochinele erau coapte, aurii si dulci mmmm...
Din pacate, o serie de ierni mai aspre au decimat toate tulpinile si pina la urma unchiul meu (fratele mai mic al bunicii, de fapt) a renuntat la el. Si de atunci a inceput melancolia mea dupa somochine si minunata dulceata pe care o savuram in fiecare iarna.
Nici nu stiti ce m-am bucurat sa descopar aici ca smochinul rodeste in ghiveci! Pentru ca tatal meu n-a vrut sa pun pui de smochin in curte la bunica, de teama ca se va face la fel de imens precum cel de la unchiul din curte, iar la bunica nu este asa de mult spatiu si tata pune acolo rosii.
Insa in ghiveci cresterea unui smochin poate fi controlata si toata lumea va fi multumita!
Stie cineva sa-mi spuna cind este cea mai buna perioada pentru a prinde un butas? Un smochin am vazut chiar zilele trecute intr-o gradina pe aici, dar stiu si la Constata smochini pe undeva. M-ar ajuta mult ceva informatii mai detaliate despre cum pot sa prind un butas, ca sa avem iar un smochin in familie! Multumesc!

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Aug 2010 16:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Mai bine cumperi unul mititel dintr-un hipermarket, de-a gata si nu mai ai emotii daca se va prinde ori ba .
Off-topic: ce-mi mai place Alice cum povestesti :pupici:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001