Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 12:19




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: STRELITIA - frunze ingalbenite
MesajScris: 05 Aug 2009 18:08 
Neconectat

Membru din: 05 Aug 2009 17:41
Mesaje: 6
Va salut,
am o strelitia de 2 ani. Cam de 3-4 luni frunzele au inceput sa se ingalbeneasca ( nu de tot - au o culoare verde - galbui ). Planta e asezata corespunzator ( in fata geamului pe covor ), are lumina, o ud cat trebuie, i-am administrat si ingrasamant. Planta da frunze periodic, numai ca incep sa se ingalbeneasca ( nu au acel verde crud ). Frunzele ingalbenite nu se usuca, nu se indoaie. Teoretic planta e sanatoasa, numai culoare frunzelor ma nelinisteste. Ma puteti ajuta cu sfaturi?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Aug 2009 08:38 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
6plus6, luand prin eliminare cele prezentate de tine se pare ca planta ta sufera de un deficit de substante nutritive. Fiind o planta de talie mare, necesita un ghiveci cu pamant pe masura ei. Incearca sa ii schimbi pamant. Trebuie sa scoti cu grija balotul de pamant din ghiveci, indeparteaza usor din pamantul vechi, pune un stat de pamant nou in ghiveci, aseaza palnta in ghiveci dupa care completezi pana la umplerea ghiveciului.
Mult succes!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Aug 2009 13:54 
Neconectat

Membru din: 05 Aug 2009 17:41
Mesaje: 6
Va multumesc pentru mesaj.
Am uitat sa mentionez: diametrul ghiveciului ( ghiveci de plastic ) este de 25-30cm si sunt 3 plante, din care cea mai mare are vreo 50-70cm inaltime. O sa incerc sa o transplantez in alt ghiveci ( desi am citit ca daca stau mai multe intr-un ghiveci si le las sa creasca mari, au sanse de a inflori mai repede ). O sa incerc sa atasez si o poza cu ea, respectiv culoarea frunzelor, poate asa veti avea o idee mai ampla.
Va multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Aug 2009 14:04 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ar fi mult mai bine asa, cu o foto atasata. Pamantul il poti schimba si indepartand cativa cm de despura, in felul acesta se mai improspateaza in cazul in care ghiveciul este corespunzator.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: am atasat pozele
MesajScris: 06 Aug 2009 15:11 
Neconectat

Membru din: 05 Aug 2009 17:41
Mesaje: 6
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Aug 2009 21:37 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Mie planta mi se pare OK, acum ca am vazut cum arata si marimea ghiveciului pot spune ca nu trebuie mutata. Totusi nu imi dau seama care frunze sunt mai palide si nu iti plac, cele tinere sau cele mature? Daca sunt cele mature si au si ceva pete maronii pe margine, le poti indeparta. Planta ar trebuie pulverizate pe frunze si daca ai posibilitatea sa o scoti la aer.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Aug 2009 14:34 
Neconectat

Membru din: 05 Aug 2009 17:41
Mesaje: 6
frunzele mai vechi ma ingrijoreaza. dar daca este normal ca in timp sa se ingalbeneasca ( probabil sa se si usuce ), atunci totul e ok. voi incerca sa stropesc si frunzele ( in camera e un aer mai uscat ). sau voi pune un pahar cu apa langa ea.
va multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Noi 2010 18:30 
Neconectat

Membru din: 18 Oct 2010 11:41
Mesaje: 21
Eu am tinut-o cateva luni la un geam insorit si frunzele au protestat inrosindu-se si rasucindu-se. .Am taiat pur si simplu tulpina,fara sa o mut de acolo,iar noile frunze au crescut normal.Temandu-ma de o noua reactie , la racirea vremii am adus-o la caldura,unde a mai petrecut doua ierni.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001