Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 23:31




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009 15:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Am inteles ca rodiul se poate prinde si din ramurelele taiate. Daca le pui in apa dupa ce tunzi rodiul, fac radacinute . E super. Sper sa faca radacinute ramurica mea! :dans:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009 16:47 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 14:06
Mesaje: 90
Vorbiti aici de rodiu, adica de Punica Granatum de doua feluri. Unii de cel de camera, Nana, altii de cel obtinut din seminte, care e cel normal de gradina. E cineva care il tine afara? Adica in pamant in curte?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2009 07:00 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 14:06
Mesaje: 90
Deci toti cei care cresteti rodiul din seminte il tineti in casa? Nu il puneti in gradina?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2009 07:42 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Corina, anul acesta am experimentat cu cateva ghivece de Rodiu pe care le-am tinut in sera. Iarna ce e drept pe perioade scurte de timp temperatura era ca afara (sera nefiind incalzita). Plantele acum au intrat in vegetatie. Tinand cont ca au fost plante tinere, in ghivece, nu in pamant, riscul de a ingheta radacinile era mult mai mare. Se pare ca rezista. Pentru frumusetea de a avea un Rodiu care sa se dezvolte in voie in gradina, cred eu ca merita sa incerca cu o planta.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2009 13:12 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 14:06
Mesaje: 90
Eu am la bloc unul urias, intr-o latura unde e mai ferit, dar e o minune. M-am tot rugat de vecini de un lastar, un butas, un pui, ca are o gramada, nimic. M-a mai rugat cineva, am si avut promisiuni de butasi dar nimic. Cred ca are peste doi metri si e plin de pui.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2009 14:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
foarte interesant einsteinitza. flori, fructe a facut?????? :roll:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2009 17:25 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 14:06
Mesaje: 90
E mereu plin de flori, si apoi de fructe, e o splendoare, de aceea intreb.Stiu ca mai au pepinierele din cand in cand, dar n-am reusit sa prind.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Iul 2009 19:33 
Neconectat

Membru din: 12 Iul 2009 18:43
Mesaje: 5
Buna seara, eu sunt din Constanta si am si eu in gradina un copacel de rodiu. Am aflat abia ieri, 11.07.2009, cum e cheama, desi cautasem pe internet ce arbust ar putea fi minunea din gradina mea. Avem o cunostinta care are in curte acest copacel de ani de zile si in momentul in care ne-am mutat la casa cu curte, am rugat-o se ne dea si noua un pui. Abia anul trecut a facut primele flori, era al patrulea an. Au fost putine, dar anul acesta a fost un vis, inca am abservat ca mai face boboci. Ce-i drept nu a facut fructe inca. Acum ca stiu ce minune am in gradinuta mea trebuie sa sper ca int-o zi va face si fructe. Peste iarna, in prima iarna, cand era pui, l-am infasurat in hartie de sac si apoi in folie de plastic, apoi l-am lasat in pace in iernile urmatoare, nu l-am mai imbracat, dar primavara il tai, oricum este mai inalt decat mine, cred ca are in jur de 1.80m.Oricum nici nu va dati seama ce m-am bucuart cand am i-am aflat numele si nu spun ce mandra ma simt cand trece lumea pe strada si il admira.
O seara buna, fetelor ! :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Iul 2009 10:06 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Sema, bun sosit pe forum :floare:
Multumim pentru informatiile tale legate de crestrea Rodiei in gradina. Se pare ca schimbul de informatii a fost reciproc :P

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Sep 2009 16:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
http://s972.photobucket.com/albums/ae20 ... ageditmany
http://s972.photobucket.com/albums/ae20 ... ageditmany
Mi-am cumparat si eu o rodie de la Timisoara,nu arata prea bine,i-au cazut toate florile insa ia ramas un bobocel care sper sa se deschida.Am citit de pe forum totul despre ea.Voi ce spuneti sa ii schimb pamantul acum?E cam micuta,unde sa o tin la iarna? :floare:

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Sep 2009 20:10 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Codruta, rodia intra in repaus de acum. Sa nu te ingrijorezi daca ii vor cadea frunzele. Indicat ar fi sa o tii intr-o incapere racoroasa si sa o uzi rar. Nu ii schimba pamantul acum, la primavara este cel mai bine.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Sep 2009 18:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
:Multumesc: admin

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Sep 2009 19:09 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Pentru foarte putin Codruta :buchet:
Vezi ca pe site este scris un mic articol despre Rodie care te va ajuta sa o ingrijesti.
http://flori-si-plante.ro/noutati/rodie.htm

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Ma laud ca am prins si eu rodiu
MesajScris: 21 Sep 2009 00:01 
Neconectat

Membru din: 17 Sep 2009 11:41
Mesaje: 38
Dar cum descopar de care este? Mentionez ca am plantat semintele dintr-un fruct cumparat de la magazin. :floare: http://nikitas.sunphoto.ro/Punica_granatum_Rodiu acum sunt la inaltime de 20 cm. :Yes:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mai 2010 10:41 
Neconectat

Membru din: 19 Oct 2009 11:32
Mesaje: 8
Localitate: Ploiesti
salutare
am vazut la cineva in curte si as dori mai exact cum pot sa inmultesc daca ai cer ceva crengute ?
cam asa e poza cu floarea :
Imagine

_________________
http://gtythe.sunphoto.ro/Florile_mele


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001