Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 02:40




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: FRANTA - Dieppe
MesajScris: 07 Noi 2007 00:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Buna ziua, dragele mele Doamne

Asa cum v-am promis, revin (in forta!) cu poze de pe unde am umblat. Adica din Franta... Nu sunt ele cine stie ce, fiindca nu prea am avut timp, dar sper sa va puteti da seama (un pic), despre cum a fost...

http://s75.photobucket.com/albums/i303/ ... Calatorii/


Asadar, am purces la drum si luna plina a fost alaturi de noi... Am ajuns in orasul natal al sotului – Dieppe, situat in N-V Frantei. Este un oras frumos, cu deschidere la Marea Manecii. Ceea ce imi place cel mai mult la acest orasel e ca indiferent la ce ora iesi pe strada, e plin de oameni iar buchetul de arome iti dezmiarda narile. Gasesti, deopotriva, mirosuri de paine calda (croissant-uri si baghete), pui la rotisor dar si esente (sapun de marsilia, parfumuri fine frantuzesti) Desi pare imposibil, mirosurile nu se amesteca. Ele sunt clare si bine definite in fata fiecarui magazin ... O fi de vina aerul sarat pentru aceasta delimitare precisa…
Dar sa revenim:
Casuta care o vedeti la pozitia trei, este a strabunicilor cumnatului meu… hihihi.. Ati inteles ceva? Oricum, este o casuta mica si cocheta, construita in stilul cald al Normandiei… Asta este iar o chestie interesanta. In ciuda aerului taios, de mare si a temperaturilor scazute din Dieppe, casutele au o alura care te duce cu gandul la casute din povesti. Primitoare si calde, te asigura ca odata intrat, vei primi o ciocolata calda si un corn proaspat scos din cuptor…
Pozitile 4-8 surprind cateva stradute inguste ale Dieppe-ului. Toate stradutele sunt asa, exceptie facand parcarile si centrul orasului…
Mai jos (9-11), este o frumusete de …”cladire”… Personal, cand am vazut-o mi-am zis: iata un veritabil castel unde se dadeau baluri si receptii, unde nobilimea petrecea fara griji, nepasandu-i de plebe… Nu stiu ce o fi fost inainte dar mare mi-a fost mirarea sa aflu ca azi e… cladirea primariei. Primaria din Braquemont – o asezare situata la circa unsprezece km de Dieppe…
12-15 surprind, nu prea bine din pacate, curtea interioara a blocului unde locuieste mama sotului meu.
Vreau sa iti spun, draga Admin, ca daca te uiti atenta se vede acolo o fereastra (12). De pe aceea fereastra am “procurat” crassula aceea, care nici azi nu stiu ce fel de…e?! 
Pozitile 16-18 sunt palide dovezi ale magazinelor din Dieppe… Exact langa locuinta soacrei mele se afla un superb magazin de tablouri, picturi in carbune si “chestii” abstracte… Se pot petrece acolo ore in sir fara sa simti cum zboara timpul. Parca ar fi un magazin din alta vreme…
Cat despre cel de la pozitia 18, va las pe dumneavoastra sa… gustati 
Exista o anume biserica in Dieppe pe care nu ma pot opri sa o fotografiez de fiecare data cand ma aflu acolo. Are un magnetism ciudat, nu credeti?
In Dieppe, normal, e plin de pescarusi. Am surprins unul, obosit, care isi facea siesta. Era prea plictisit sa pozeze asa ca mi-a cam intors…coada…
Portul, aranjamentele florale din centru si alte minuni le puteti vedea mai jos…
Ceea ce mi s-a parut, iarasi!, dragut au fost acele capete de pe zidul Muzeului (Castel) de Fildes (am sa revin cu poze din interior cat de curand) Timpul a decis sa “coafeze” aceste chipuri, oferindu-le o frumoasa podoaba capilara alcatuita din muschi si alte “buruieni” (sunt prea chioara si eram in masina asa ca nu va pot spune ce fel de textura aveau frizurile hihihihi)
Fiindca 1 Noiembrie l-am prins acolo, am facut o vizita la doua cimitire, unul din Dieppe si unul din imprejurimi. Am vazut o cruce de prin 1833. Scria ca e abandonata si ca locul poate fi recuperat de la primarie. Poate pentru ca sunt o visatoare si imi inchipuiam mormantul parasit al unei descendente de vita nobila, m-am emotionat. A trebuit sa il fotografiez… Sa imi spuneti, desi poate vi se pare macabru, cum vi se pare?!
Sa nu ramanem intr-o nuanta sumbra, in continuare va prezint un puiut de Terra Nova, vazut pe strada. Ne-a dus cu gandul la Bach al nostru, cand era un pustiulica…
De la cheful la care am fost nu am ales decat doua poze reprezentative in schimb vi-l ofer pe Mos Craciun in fata casei lui – poze facute la un supermagazin, King Kong, unde, ca peste tot, incepe sa se simta aroma Craciunului…
Si dupa intalnirea cu Mosul, am purces pe drum inapoi. Prima oprire intr-o padurice. Mi-a trebuit un timp sa realizez ca suntem, de fapt, in “gradina” unui conac… Sasha, fiica-mea, si Bach erau fericiti. E drept ca era o betie de culori, dupa cum puteti vedea…
Am continuat drumul si am mai surprins cateva imagini inainte de lasarea serii… Drumul nostru s-a sfarsit o data cu ziua… Va ofer, in incheiere un superb apus…frantuzesc… 

Doamnele mele, sper ca ati calatorit bine alaturi de mine… Va tzuc si va doresc o seara faina si am sa mai pregatesc, cat de repede pot, vreo doua materiale…

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Ultima oară modificat de AbraMack pe 12 Noi 2007 18:06, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Noi 2007 09:47 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Abra Mark ai reusi cu brio sa ne introduci in atmosfera locurilor prezentate. Minunat. :bravo:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Noi 2007 10:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Superb AbraMack !!! Pozele sunt super !!!! :bravo: :bravo: Curtea interioara, bisericile, portul, strazile, cimitirul si mormantul ala antic mi-au facut parul maciuca, si Casa Mosului si casele si ... toate sunt absolut minunate !!! :floare:
Data viitoare daca mai mergi stiu sigur ca incap si eu in valiza ! :Yes:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Noi 2007 16:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Draga, Abra, mie mi-a placut tare mult "casuta strabunicilor"
iar din curtea interioara mi-am ales vasul alb cu trandafirasi roz. :lol:
Mi-au placut tablourile si am poftit la bunatatile din vitrina si la cele aranjate pe masa intr-o incapere :P
Crucea de prin 1833 arata destul de bine avind in vedere ca sunt mai mult de 170 de ani trecut peste ea.
Mosul mi-a facut cu ochiul :wink: si mi-a amintit ca in curind vine si prin Romania :Yes:

Asteptam si celelalte materiale promise :bravo:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Buna seara
MesajScris: 07 Noi 2007 23:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Dragele mele Doamne,

Va multumesc frumos pentru aprecieri... Draga Floare Mica, da-mi numa' cateva zile si mai bag niste materiale...

Adevarul e ca am o "droiae" de poze, mii, numai sa le dau o ordine si sa scriu cate ceva, sa intelegeti mai bine care e istoria lor...

Am sa fac asta inainte de a pleca inspre casa (Timisoara), in decembrie...

Putintica rabdare!

Va multumesc inca o data pentru aprecieri, va doresc o seara super faina si va tzuc... :buchet:

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Noi 2007 18:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Grabeste-te incet Abra, eu te astept cu rabdare, te sarut :pupici:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001