Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 10 Mai 2024 20:51




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Feb 2008 00:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Valentina... despre Stapelia era vorba... intr-adevar... mi s-a topit pur si simplu... e drept ca erau micute dar le mergea bine, erau tari si dragute, de un verde inchis sanatos... Si de-odata poc... moi si topite... Acum seara am observat ca varful de la Hoya e uscat iar frunzele stafidite... Sunt disperata...

De pulverizat, le pulverizez pe cele din camera...cu lumina, intr-adevar stau rau... la modul ca pe pervaz nu pot pune foarte multe fiindca dedesubt am radiatoarele care merg la maxim... asa ca...

Tot ce pot sa sper e sa vina primavara sa le scot afara la lumina si soare dar nici atunci nu o sa fie extraordinar fiindca la mine aici, bate un vant .... foarte puternic...

Eh, am incredere ca o voi scoate eu cumva la capat, intr-un fel sau altul... Pana atunci, insa, am sa va admir cu "invidie" (vorba vine) colectiile...

O seara faina tuturor, va tzuc

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Feb 2008 09:26 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
AbraMack scrie:
Valentina... despre Stapelia era vorba... intr-adevar... mi s-a topit pur si simplu... e drept ca erau micute dar le mergea bine, erau tari si dragute, de un verde inchis sanatos... Si de-odata poc... moi si topite... Acum seara am observat ca varful de la Hoya e uscat iar frunzele stafidite... Sunt disperata...


Draga AbraMack, imi pare tare rau de ce spui tu. Am impresia ca la tine este foarte cald si le-ai udat mult.
Stapelia este o suculenta si ar prefera pe timpul iernii un loc mai racoros si evident apa cat mai putina. Hoya si ea prefera iarna un pic mai racoare si apa la fel. Daca ai o camera unde poti sa reduci un pic caldura incearca sa le pui acolo.
Nu fi trista o sa o scoti la capat cu ele, ai sa le gasesti tu motivul neadaptarii.
Eu am patit cu Schefflera exact cum spui tu. Am avut catava plante identice aratau superb dar au pierit lent una cate una fara sa stiu de ce. Cadeau frunzele cum le atingeam. Din toate a rezistat una care si ea schiopata. Am scos-o pe un hol unde a fost rece, cam 1-2C si nu am mai udat-o. Cand m-am uitat sa vad ce mai fac pedepsitele credeam ca au inghetat la cat de frig a fost afara, ea era bine mersi chiar frumoasa. Am sa fac niste foto sa-ti arat.
Verifica te rog pamanutl sa nu fie prea umed la fundul vasului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Feb 2008 13:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Dragul meu Admin... nu stiu realmente ce sa mai spun... Stapelia nu am mai udat-o din toamna... e afara pe coridor.. unde sunt vreo 15 grade... nu am cum sa scad temperatura... Hoya am udat-o cu moderatie si ii mergea foarte bine... NU stiu... tot ce am facut mai "ciudat" a fost sa le ud cu apa rezultata din zapada topita... dar am mai facut si asta si nu au avut probleme... In rest, nu am schimbat nimic din rutina zilnica... In fine...hai ca nu ma mai plang atat ca doara-s fata mare si puternica si oi scoate-o eu cumva la capat...

Din primavara, as vrea sa ma orientez si concentrez doar pe suculente... cred ca asta mi-ar da sansa sa le cunosc mai bine si in consecinta sa le pot ingriji mai usor...


Problema la mine, cred, este ca desi nu am multe plante sunt foarte diferite, cu cerinte diferite si atunci nu le pot grupa asa cum este necesar...

Oh... Primavara... unde esti? Sa ma apuc de treaba... Nu stiu ce ziceti voi, dar eu am planuri mari... as vrea sa schimb pamantutl la toate plantele... si sa incep, la cele care pot, fertilizarea...


Ce ziceti? O dau iar in bara?


Va tzuc, o zi minunata....

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Feb 2008 13:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
e cam devreme sa le schimbi acum pmantul... mai ales la cele care arata bine asa cum sunt... despre fertilizare, ce sa mai vorbim, e mult muuult prea devreme.
Mai asteapta sa se incalzeasca afara si vorba romanului: asteapta un pic "pana o da coltul ierbii". :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Feb 2008 14:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Pai, Valentina, aia ziceam.... IN primavara... ca acum as ingheta si eu sa fac operatiunea asta pe terasa (eu sunt in creierii muntilor)... Asadar in primavara... Pe la sfarsitul lui martie, asa ma gandeam :oare:

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Feb 2008 23:17 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2007 02:17
Mesaje: 94
Localitate: pascani
AbraMack, stapelia...,suculenta-suculenta,dar chiar din toamna sa nu o uzi!!!normal c-a murit!!!I s-a uscat radacina si planta a picat...Si astea,mai au nevoie de cite o lingura de apa din cind in cind.
uite cum se prezinta a meaImagine,si are apa in fiacare saptamina cite putin(ghiveciul nu are scurgere). Vara infloreste.

_________________
Rabdare si credinta
http://community.webshots.com/user/gabrielajalba


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Feb 2008 00:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Gabriela... poate m-am exprimat eu gresit... Ceea ce aveam eu era un puiut de Stapelia (doua fire, intr-un pahar de unica folosinta) Normal ca l-am udat, dat fiind faptul care erau si plantutele mici si recipientul... Am vrut doar sa spun ca nu le-am udat foarte mult, asa cum credea Admin-ul... Le-am udat destul de rar si le mergea bine... Problema mea era ca s-au topit dintr-o data...

Felicitari pentru planta ta, e superba... Si bunicul meu are una imensa pe care uita sa o ude cu saptamanile si ii merge excelent...

Asta e! O sa recuperez IAR un puiut de la el... cat traieste, omu-nvata (din greseli) :lol:

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2008 11:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
Buna si bine v-am gasit...
Nu stiu daca este bine sa postez intrebarea mea aici insa nu stiu unde ar fi cel mai indicat sa o fac, si cum nu am dorit sa creez un topic nou de la primul meu post, am sa-mi incerc norocul aici...
stie cumva cineva sa-mi spuna cum se numeste aceasta floare?
Am primit-o cadou dar nu avea atasat nici un cartonas de identificare si nu stiu s-o ingrijesc.
Pana acum nu am observat la ea decat ca, daca nu o ud foarte mult in fiecare zi, se pleosteste. daca o ud in fiecare dimineata este in regula.
Please... help... nu as vrea s-o pierd din cauza nepriceperii in a o ingriji.
Multumesc
http://home-and-garden.webshots.com/pho ... 2838fnmIen[/img]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2008 11:10 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
serendipity Bine ai venit! :buchet:
Ai postat foarte bine insa din pacate fotografia nu se vede. Pune te rog al treilea link al fotografiei.
Cel de sub post in a forum
Acela este cel care atara fotografia mica pe forum si daca dai clik pe foto de pe forum ea se mareste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2008 11:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2008 11:20 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Perfect. Am banuit eu ca ai o Primula asa se numeste este mai exact Primula obconica.
Este foarte mare iubitoare de apa. Udarea se face abundent la o prima udare dupa care pamantul trebuie sa stea umed. Nu trebuie asteptat sa se usuce. Acesta este secretul ei. Tinuta in loc luminos si vei avea o floricica foarte frumoasa. :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2008 11:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
multumesc mult pentru sfaturi. Eu credeam ca primulele sunt doar de dimensiuni mai mici.
I-am pus ghiveciul in care se afla intr-un ghiveci ornament fara gauri in care ii pun apa in fiecare dimineata si astfel isi ia ea apa cata ii trebuie si ramane umeda toata ziua.
Daca vreau sa discut mai multe despre ea cu alti membri de pe forum banuiesc ca ar trebui sa fac asta la topicul cu plante cu flori nu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2008 11:33 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Cu multa placere. Da, sunt mai multe feluri de primule. Acestea sunt un pic mari rare.
Sigur poti face la plante de apartament un topic Primula.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2008 11:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Ian 2008 21:56
Mesaje: 239
Localitate: sibiu
administrator scrie:
Cu multa placere. Da, sunt mai multe feluri de primule. Acestea sunt un pic mari rare.
Sigur poti face la plante de apartament un topic Primula.

daaaa..si pe mine m-ar interesa mult topicul deoarece din 4 primule doar una mai sta in picioare...le-am scos pe balcon... nu stiu ce sa ma mai fac cu ele... :cry:

_________________
http://s249.photobucket.com/albums/gg229/adinutze/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2008 11:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Exista la Plante de interior topic pentru Primule.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001