Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 04 Mai 2024 00:58




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008 16:47 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Ma pregatesc de primavara :floare: Am cumparat saptamana trecuta seminte de mixandre si le-am pus in pamant. Acum, am observat cu mare bucurie ca au rasarit aproape toate !!! Ghiveciul meu este neincapator pentru ele !
Oare cand sa le separ ? Acum au aprox. 5 cm inaltime ...

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008 18:12 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
mai lasa-le putin sa mai apara frunzulite,eu le repic cand au 8 frunze,dar atentie la raportul lumina -caldura,uneori se inalta mult si pica rasadul
personal prefer sa le seman dupa luna aprilie in gradina ,se dezvolta mai frumos,ce pun in ghivecele mici sunt petuniile iar pe strat de pamant de padure gladiolele pentru o inflorire mai timpurie,
cand a dat coltul gladiolelor le sadesc in gradinita


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Ian 2008 13:27 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Multumesc de sfat, Lizi,a sa o sa fac. Azi am gasit anemone. Sunt indragostita de ele. Anul trecut nu a iesit nici una. Poate anul asta m-or iubi si ele ...

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Mar 2008 22:29 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
din bulbii de anemone pusi la incoltit au rasarit jumatate,astept si restul sa se trezeasca ! :Yes:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Mar 2008 22:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
Zantedeschia se misca foarte incet, abia a scos un varf mic.
Hymenocalis festalis creste de nebuna... ma refer la frunze... pana la flori mai dureaza. :)
Ceva seminte am pus asa:
-Streptocarpus, acu cca 2 saptamanai, au inceput sa iasa dupa 8 zile;
-Matthiola incana (micsunele), au iesit dupa 3 zile,
-Aquilegia vulgaris (caldaruse), au iesti dupa 2-3 zile,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2008 15:39 
Neconectat

Membru din: 04 Sep 2007 14:45
Mesaje: 74
Anul trecut am pus multe seminte, si bulbi. Au rasarit insa doar cu cateva am reusit sa fac plantute. Am pus Impatiens, dintr-o punga au rasarit vreo 3 plante care apoi au pierit. M-au incantat pozele de pe ambalaje dar in realitate plantele erau mici. Sa caut sa va spun ce erau.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2008 16:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
uitasem sa va spun de frezii care tot dau la frunze si creeeesc... dar flori ioc. Le-am taiat pana acum de 2 ori - frunzele desigur...
Leucojum aestivum a scos varful frunzulitelor dar se misca incet de 2 saptamani iar Scilla siberica la fel - frunze mici si stagneaza.
Rizomii de achimenes nici macar nu au scos capul... asa ca rabdare si... cafea. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2008 17:12 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
La frezii florile apar cand te astepti mai putin, ele sunt ascunse, se formeaza „din interiorul frunzei“ apoi de o data ies la iveala. Le trebuie si un tutore pentru a se sustine si creste drepte. Tijele florilor au tendinta de a se distorsiona.

La achimenes trebuie rabdare, dar fara tutun :P
Apar dupa 1 luna, 1 luna jumatate. Sunt foarte lenesi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2008 19:01 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
am pus la incoltit seminte de coltunasi rosii iar acum au deja 3-4 frunzulite.cresc foarte repede.am plantat bulbii de cala- am gasit alba si galbena- cateva violete au bobocei iar altele deja au inflorit. la fel si hoya, are cateva buchetele de bobocei.
am plantat in pamant proaspat si rizomii de achimenes si kohlerie. sper ca anul acesta sa-mi infloreasca la adevarata lor putere.

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2008 20:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
administrator scrie:
La frezii florile apar cand te astepti mai putin, ele sunt ascunse, se formeaza „din interiorul frunzei“ apoi de o data ies la iveala. Le trebuie si un tutore pentru a se sustine si creste drepte. Tijele florilor au tendinta de a se distorsiona.

La achimenes trebuie rabdare, dar fara tutun :P
Apar dupa 1 luna, 1 luna jumatate. Sunt foarte lenesi.

Multumesc frumos Lucica. Habar n-aveam ca freziile ma vor lua prin surprindere. :) Abia astept momentul... surpriza. :)
Pe domnisorii achimenesi ii cunosc... dar tare ma necajesc ei ca ies mereu foarte incet...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2008 18:09 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
Nu stiu daca vor mai inflori .trebuia sa aiba flori pana acum.Am observat ca unora dintre frezii li s-au ingalbenit frunzele ,cand am tras s-au rupt si a ramas bulbul in pamant semn ca li s-a incheiat perioada de vegetatie.ii las vreo doua luni in vas sa se matureze bulbii si-i scot tot in gradina.am ratat inflorirea in ghiveci si nu am sa mai incerc in veci.
Vreau sa va intreb daca rezista peste iarna in gradina?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2008 18:27 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Lizy draga, daca le-ai pus in ghiveci trebuie sa le tii la racoare si lumina. Poate au sta la o temperatura ridicata, nu le place.
Sa stii ca fac flori si in ghiveci sunt absolut superbe de parfumul degajat in incapere nu mai spun.
Te sfatuiesc sa mai incerci o data vei vedea ca merita.
In conditiile iernii noastre nu rezista afara.
Tine bulbii daca i-ai scos acum intr-un mic repaus si pune-i in gradina la sfarsitul lui aprilie.
Iata cum au aratat anul trecut freziile mele in ghicevi
Imagine
Acum astept altele si mai am de pus :harnicut:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2008 22:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Ian 2008 21:56
Mesaje: 239
Localitate: sibiu
eu am rasaduri de nu ma uita, lobelia, panselutze, lavanda si ceapa de tuns.
panselutzele au deja 3 degete inaltime, nu ma uita se prezinta si ea f bine la un deget-doua. sunt semanate in 2 februarie, cam devreme ca nu am mai avut rabdare.
lavanda am pus-o acum cateva zile-o saptamana si deja se itzesc 3 capshori verzulii :inger:
sunt tare curioasa daca bulbul de gloriosa ma va incanta cu ceva. l-am pus acum 4 zile. cam in cat timp iese ceva din el si voi vedea ceva la suprafatza?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2008 23:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
Asa repede a rasarit lavanda? Stii ce e in „trend“ acum? Vreau sa pun si eu poate saptamana viitoare sa-mi fac timp :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2008 14:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Ian 2008 21:56
Mesaje: 239
Localitate: sibiu
da, si eu m.am mirat. chiar si ceapa de tuns a scos un capsor verde timid.
ce este in trend?
am vazut si azi primule la 1,99 dra nu mi-am mai luat ca sunt tare necajita deoarece nu rezista..eu le tin in casa, cred ca mai bine le.ar merge pe balcon....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001